Problémy s močením po pôrode (hyperaktívny močový mechúr)

Lucia Lelovská 0

Pôrod mení váš život nezmerateľnými spôsobmi a väčšina z nich je k lepšiemu. Existujú však niektoré nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyvinúť po pôrode, vrátane problémov s inkontinenciou.

Ak patríte medzi ženy, ktoré po tehotenstve bojujú s močovou inkontinenciou z dôvodu hyperaktívneho močového mechúra, mali by ste vedieť dve veci :

1. nie ste v tom samé a 

2. tento problém je riešiteľný.

inkontinecia
Shutterstock

Tehotenstvo a hyperaktívny močový mechúr

Počas tehotenstva sa u vás mohli vyskytnúť menšie problémy s inkontinenciou, ktoré sú opodstatnené vzhľadom na to, že vaše rastúce dieťa vyvíjalo väčší tlak na vaše močové cesty, konkrétne na močový mechúr.

V mnohých prípadoch sa tieto problémy s inkontinenciou vyriešia krátko po pôrode, mnohým ženám však ostáva syndróm hyperaktívneho močového mechúra.

Minimálne 40% žien trpí na hyperaktívny močový mechúr v dôsledku tehotenstva a pôrodu.

Pri tehotenstve a pôrode sa môžu svaly panvového dna (svaly a tkanivá podporujúce orgány v podbrušku) natiahnuť a ochabnúť. To môže spôsobiť, že sa močový mechúr prepadne z normálnej polohy.

Shutterstock

Príznak hyperaktívneho močového mechúra

  • urgencia – Naliehavá a neodkladná potreba močenia, ktorá sa nedá ovládať. 
  • polakizúria – Močenie viac ako osemkrát za deň.
  • noktúria – Močenie viac ako 1-krát v noci. Budenie sa na urgentnú potrebu močenia.
  • urgentná inkontinencia – Nechcený únik moču predtým, ako sa dostanete na toaletu.

Čo spôsobuje hyperaktívny močový mechúr

  • Nervové poškodenie močového mechúra
  • Pohyb močovej trubice a močového mechúra
Shutterstock

Riešenie hyperaktívneho mechúra

Hyperaktívny močový mechúr vie žene riadne strpčovať život, avšak dobrou správou je, že je liečiteľný.

Prvým krokom je úprava životosprávy, to znamená obmedzenie takých jedál a nápojov, ktoré pôsobia dráždivo na močový mechúr.

  • Korenisté jedlá nie sú dobré ani pre váš močový mechúr, ani pre vaše bábätko (ak dojčíte).
  • Zároveň by ste mali vysadiť kofeínové nápoje ako káva, čaj alebo kola. V prípade, že sa neviete zbaviť čaju, odporúčame ovocné čaje (napríklad brusnicový), nie zelený ani čierny čaj.

Nezabúdajte udržiavať správny pitný režim. Je dôležité vypiť aspoň 1,5 – 2,5 litra tekutín denne (záleží od váhy jedinca). Nesmiete ostať dehydratované.

Každý deň si vložte do svojho plánu 10 minút na cvičenie panvového dna. Vhodné sú napríklad kegelove cviky, ktoré sú jednoduché a nenáročné. Vďaka nim si posilníte svalstvo panvového dna, čo vám pomôže ovládať váš močový mechúr.

V prípade, že príznaky neprestávajú nasleduje medikamentózna liečba. Odporúča sa návšteva urológa alebo urogynekológa, ktorý nastaví liečbu v kombinácii s behaviorálnym tréningom (cvičenie panvového dna a močového mechúra).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár