ZdravieZdravie

Problém, pre ktorý ženy najčastejšie navštevujú ambulancie gynekológov

 Monika Vandáková   23.06.2021   0

Svrbenie, pálenie,  začervenanie slizníc spojené s bolesťou, výtok ... Problém, na ktorý nemáte chuť sa posťažovať ani  najbližšiemu človeku. Dali by sme všetko za "návrat do normálu". Vaginálny problém dokáže poriadne znepríjemniť život.

shutterstock

 

Môžu byť za tým kvasinky, ale aj niečo iné...

Vaginálnu mykózu spôsobuje premnoženie kvasiniek, najmä  rodu Candida albicans. Kvasinky sú bežnou súčasťou pošvovej mikroflóry, má ich každá žena. Za normálnych okolností nespôsobujú žiadny problém. Ak sa však naruší prirodzené pH pošvy, infekcia je na svete.

Vaginálna mykóza býva často odpoveďou na stres,  hormonálne zmeny počas tehotenstva aj v období menopauzy. Tiež sa s ňou môžete stretnúť pri užívaní antikoncepcie, liečbe antibiotikami, ktoré ničia mikroflóru v tele. 

Avšak výskyt takzvanej „čistej“ mykózy je v súčasnosti zriedkavý, častejšie ide o zmiešané zápaly, kde sa okrem kvasiniek na zápale podieľajú aj rôzne druhy baktérií. 

Rizikové faktory:

 • poruchy imunity
 • stres
 • hormonálne zmeny
 • užívanie hormonálnej antikoncepcie
 • antibiotika
 • cukrovka
 • obezita
 • nesprávna hygiena
 • tesné a nepriedušné oblečenie
 • časté striedanie pohlavných partnerov
 • endokrinologické ochorenia

Čo bude riešiť gynekológ?

Pri chronickej, recidivujúcej mykóze, ktorá sa objaví štyrikrát aj viackrát počas jedného roka, alebo  minimálne 2-krát počas 6 mesiacov, je liečba náročnejšia - je dobré navštíviť gynekológa.

Ten bude u vás pátrať po dôvodoch, ako napr:

 • cukrovka,
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • málokrvnosť,
 • dlhodobé, prípadné opakované užívanie niektorých liekov,
 • kvasinková infekcia partnera,
 • pobyt v prechlórovanej vode,
 • nesprávna životospráva a iné,
 • porucha slizničnej, bunkovej imunity,
 • malígne ochorenia,
 • autoimúnne ochorenia a pod.

Odporúčania lekára môžu byť v následnej medikamentóznej  liečbe.  Pri chronickej, recidivujúcej mykóze je lokálna vo forme čapíkov, krémov, ako aj dlhodobá perorálna antimykotická liečba, ktorú môžme doplniť  aj o probiotickú liečbu, vakcináciu, enzymoterapiu, imunomodulačnú liečbu.

Ideálne je problémom predchádzať

 • Nepoužívať parfumované produkty z drogérií na intímnu hygienu
 • Problémom je vlhké prostredie. Áno, zvykne sa to spájať s mokrými plavkami, ale nie len to. Problém si privoláme aj ak nosíte intímky v kombinácii s tesným oblečením, alebo syntetickým materiálom spodného prádla.
 • Spodnú bielizeň a rovnako aj pyžamá perte min. na 40 stupňoch, ideálne je ich aj prežehliť
 • Vplyv má aj strava. Ak tušíte prichádhzajúci problím, obmedzte sladkostí, sladené nápoje, biely cukor, med,  džúsy, či arašidy.

Ak sa vaginálna infekcia u ženy vyskytne len sporadicky, stačí lokálna liečba.

Kľúčová je pravidelná intímna hygiena

no nie všetky kozmetické prípravky fungujú spoľahlivo a pri zlom výbere sa  žena nevyhne návšteve gynekológa, prípadne antibiotickej liečbe.  Pokiaľ sa Vám vaginálna infekcia opakovane vracia, je potrebná dlhodobá a pravidelná starostlivosť. 

TIP z lekárne:

Podukty Epigen slúžia na každodennú intímnu hygienu.

Sortiment je naozaj široký, od nepenivých gélov, cez spreje až po praktické vlhčené obrúsky do kabelky. Epigen možno používať aj počas menštruácie, tehotenstva, či dojčenia, má totiž prírodné zloženie.  Jeho hlavnou zložkou je sladké drievko, a kyselina mliečna, pôsobí okamžite a bráni množeniu vírusových častíc, teda účinne zastavuje i rozbehnutú infekciu.

Epigen možno používať prakticky bez obmedzení ako účinnú prevenciu na predchádzanie opakovaným príznakom infekcie.

Takto ho hodnotia mamičky z nášho redakčného testu:

Ako obstál EPIGEN v boji s mykózou?

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení  matky ma to neprešlo.  Mám dve malé deti a žijem v Košiciach.  Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?