ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Probiotiká

 MUDr. Katarína Babinská, PhD.   23.02.2010   0

foto: liftec.sk

Vedecké poznatky nasvedčujú, že probiotiká sú významným prvkom v upevňovaní zdravia a pravidelné zaraďovanie probiotických potravín do jedálnička je rozumnou voľbou.
Probiotiká sa taktiež považujú sa za jeden z najbezpečnejších doplnkov výživy.
 

Tráviacu sústavu človeka prirodzene osídľuje viac ako 400 druhov rôznych mikroorganizmov. Ich počet je niekoľkokrát vyšší ako je počet buniek, ktoré tvoria ľudské telo. Prevažujú medzi nimi mikroorganizmy, ktoré podporujú funkciu tráviacej sústavy a majú celkovo prospešný účinok na organizmus. Niektoré baktérie však majú schopnosť ľudské telo poškodzovať, najmä ak sa premnožia.

Probiotiká

foto: pixmac.cz

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri užívaní v dostatočnom množstve priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka a pomáhajú obnoviť rovnováhu v tráviacej sústave. Podporujú prospešne pôsobiace baktérie, ktoré prirodzene osídľujú tráviacu sústavu človeka a naopak, potláčajú usídľovanie škodlivých mikroorganizmov. Uľahčujú proces trávenia a vstrebávania výživných látok z potravy.

Priaznivé účinky majú aj pri zdravotných problémoch. Pri liečbe antibiotikami napomáhajú obnoviť normálne bakteriálne osídlenie čreva, skracujú priebeh hnačkových chorôb, u osôb s intoleranciou laktózy zlepšujú znášanlivosť mliečneho cukru, sú účinné v liečbe dráždivého hrubého čreva.

Probiotiká majú priaznivý vplyv aj na funkciu imunitného systému: podporujú rozvoj obranyschopnosti organizmu a napomáhajú prevenciu alergických chorôb.

Probiotiká v čase tehotenstva a dojčenia

foto: pixmac.cz

Viaceré výskumné štúdie sa venovali skúmaniu vplyvu probiotík (najmä laktobacilov a bifidobaktérii) v období tehotenstva a dojčenia a priniesli povzbudivé výsledky, ktoré poukazujú na ich priaznivé účinky, a to nielen na organizmus matky, ale i dieťaťa.

Probiotiká pomáhajú zvládnuť niektoré zdravotné ťažkosti, ktoré znepríjemňujú život budúcich a dojčiacich mamičiek. Sú účinným prostriedkom najmä pri tráviacich problémoch: zápche, ale i hnačke alebo ťažkostiach s nafukovaním. Hoci sa nedokázalo, že by samotné postačovali na vyliečenie infekcii močových ciest, zvyšujú účinnosť liekov a sú vhodnou doplnkovou liečbou. Podobné využitie majú v liečbe vaginálnych infekcii.

Probiotiká priaznivo vplývajú na udržiavanie hladiny cukru v krvi a znižujú pravdepodobnosť vzniku tehotenskej cukrovky a s ňou súvisiacich komplikácii u novorodenca.

U tehotných žien s rodinným výskytom atopie sa zistilo, že užívanie probiotík počas tehotenstva a dojčenia znižuje riziko atopického ekzému u dieťaťa a zvyšuje ochranný potenciál materského mlieka.

Hoci nové poznatky poukazujú na priaznivé účinky probiotík v čase tehotenstva a dojčenia a neboli pozorované ani žiadne závažné nežiaduce účinky, mnohé otázky o ich pôsobení ešte ostávajú nezodpovedané. Zatiaľ sa nedá povedať, že ich užívanie je nevyhnutnosťou.

Probiotické potraviny a doplnky výživy

foto:pixmac.cz

Probiotiká sú v niektorých potravinách prirodzene prítomné, vzhľadom na dokázané priaznivé účinky sa v súčasnosti do potravín i cielene pridávajú (probiotické potraviny, niekedy tiež označované ako probiotiká). Potravinovým zdrojom probiotík sú najmä probiotické kyslomliečne výrobky, niektoré syry. Obsahuje ich aj bryndza vyrábaná z nepasterizovaného mlieka, no vzhľadom na možný obsah choroboplodných mikroorganizmov sa v čase tehotenstva neodporúča. Predpokladá sa, že probiotiká sú i prirodzenou súčasťou kvasenej kapusty.

Probiotiká sú účinné, ak ich prijímame v dostatočnom počte, za dostatočný sa považuje počet aspoň 1010 - 1011 baktérii denne. Treba vedieť, že nie všetky probiotické baktérie majú rovnaké účinky, preto by sme si mali pri výbere doplnkov výživy prečítať príbalový leták alebo sa poradiť s lekárom či lekárnikom. Niektoré prípravky sú obohatené aj o prebiotickú vlákninu, ktorá je potravou pre „priateľské baktérie“ a podporuje ich aktivitu.


Súťažte s partnerom portálu RODINKA.sk o dobré probiotiká

LIFTEA ProbioActiv
Pre správnu činnosť tráviaceho traktu

Živé baktérie, suchý extrakt z čakanky obyčajnej a vitamíny B1, B2 a B6 obsiahnuté v prípravku priazdnivo  ovlivňujú činnosť tráviaceho traktu a prispievajú k jeho ochrane. Zvyšujú počet žiaducich baktérií v čreve.

Rozpustná vláknina inulin naviac pre črevné baktérie predstavuje zdroj živín a energie, podporuje ich rast a delenie.

 

Užívánie je vhodné: 

  • pri problémoch s trávením
  • pri problémoch s plynatosťou
  • pri cestách do zahraničia (minimalizuje účinky infekčných baktérií)
  • k obnove užitočných črevných baktérií po liečbe antibiotikami

Súťažte o LIFTEA ProbioActiv a iné produkty od LIFTEC . Link na súťaž.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.