ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Probiotiká

 MUDr. Katarína Babinská, PhD.   23.02.2010   0

foto: liftec.sk

Vedecké poznatky nasvedčujú, že probiotiká sú významným prvkom v upevňovaní zdravia a pravidelné zaraďovanie probiotických potravín do jedálnička je rozumnou voľbou.
Probiotiká sa taktiež považujú sa za jeden z najbezpečnejších doplnkov výživy.
 

Tráviacu sústavu človeka prirodzene osídľuje viac ako 400 druhov rôznych mikroorganizmov. Ich počet je niekoľkokrát vyšší ako je počet buniek, ktoré tvoria ľudské telo. Prevažujú medzi nimi mikroorganizmy, ktoré podporujú funkciu tráviacej sústavy a majú celkovo prospešný účinok na organizmus. Niektoré baktérie však majú schopnosť ľudské telo poškodzovať, najmä ak sa premnožia.

Probiotiká

foto: pixmac.cz

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri užívaní v dostatočnom množstve priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka a pomáhajú obnoviť rovnováhu v tráviacej sústave. Podporujú prospešne pôsobiace baktérie, ktoré prirodzene osídľujú tráviacu sústavu človeka a naopak, potláčajú usídľovanie škodlivých mikroorganizmov. Uľahčujú proces trávenia a vstrebávania výživných látok z potravy.

Priaznivé účinky majú aj pri zdravotných problémoch. Pri liečbe antibiotikami napomáhajú obnoviť normálne bakteriálne osídlenie čreva, skracujú priebeh hnačkových chorôb, u osôb s intoleranciou laktózy zlepšujú znášanlivosť mliečneho cukru, sú účinné v liečbe dráždivého hrubého čreva.

Probiotiká majú priaznivý vplyv aj na funkciu imunitného systému: podporujú rozvoj obranyschopnosti organizmu a napomáhajú prevenciu alergických chorôb.

Probiotiká v čase tehotenstva a dojčenia

foto: pixmac.cz

Viaceré výskumné štúdie sa venovali skúmaniu vplyvu probiotík (najmä laktobacilov a bifidobaktérii) v období tehotenstva a dojčenia a priniesli povzbudivé výsledky, ktoré poukazujú na ich priaznivé účinky, a to nielen na organizmus matky, ale i dieťaťa.

Probiotiká pomáhajú zvládnuť niektoré zdravotné ťažkosti, ktoré znepríjemňujú život budúcich a dojčiacich mamičiek. Sú účinným prostriedkom najmä pri tráviacich problémoch: zápche, ale i hnačke alebo ťažkostiach s nafukovaním. Hoci sa nedokázalo, že by samotné postačovali na vyliečenie infekcii močových ciest, zvyšujú účinnosť liekov a sú vhodnou doplnkovou liečbou. Podobné využitie majú v liečbe vaginálnych infekcii.

Probiotiká priaznivo vplývajú na udržiavanie hladiny cukru v krvi a znižujú pravdepodobnosť vzniku tehotenskej cukrovky a s ňou súvisiacich komplikácii u novorodenca.

U tehotných žien s rodinným výskytom atopie sa zistilo, že užívanie probiotík počas tehotenstva a dojčenia znižuje riziko atopického ekzému u dieťaťa a zvyšuje ochranný potenciál materského mlieka.

Hoci nové poznatky poukazujú na priaznivé účinky probiotík v čase tehotenstva a dojčenia a neboli pozorované ani žiadne závažné nežiaduce účinky, mnohé otázky o ich pôsobení ešte ostávajú nezodpovedané. Zatiaľ sa nedá povedať, že ich užívanie je nevyhnutnosťou.

Probiotické potraviny a doplnky výživy

foto:pixmac.cz

Probiotiká sú v niektorých potravinách prirodzene prítomné, vzhľadom na dokázané priaznivé účinky sa v súčasnosti do potravín i cielene pridávajú (probiotické potraviny, niekedy tiež označované ako probiotiká). Potravinovým zdrojom probiotík sú najmä probiotické kyslomliečne výrobky, niektoré syry. Obsahuje ich aj bryndza vyrábaná z nepasterizovaného mlieka, no vzhľadom na možný obsah choroboplodných mikroorganizmov sa v čase tehotenstva neodporúča. Predpokladá sa, že probiotiká sú i prirodzenou súčasťou kvasenej kapusty.

Probiotiká sú účinné, ak ich prijímame v dostatočnom počte, za dostatočný sa považuje počet aspoň 1010 - 1011 baktérii denne. Treba vedieť, že nie všetky probiotické baktérie majú rovnaké účinky, preto by sme si mali pri výbere doplnkov výživy prečítať príbalový leták alebo sa poradiť s lekárom či lekárnikom. Niektoré prípravky sú obohatené aj o prebiotickú vlákninu, ktorá je potravou pre „priateľské baktérie“ a podporuje ich aktivitu.


Súťažte s partnerom portálu RODINKA.sk o dobré probiotiká

LIFTEA ProbioActiv
Pre správnu činnosť tráviaceho traktu

Živé baktérie, suchý extrakt z čakanky obyčajnej a vitamíny B1, B2 a B6 obsiahnuté v prípravku priazdnivo  ovlivňujú činnosť tráviaceho traktu a prispievajú k jeho ochrane. Zvyšujú počet žiaducich baktérií v čreve.

Rozpustná vláknina inulin naviac pre črevné baktérie predstavuje zdroj živín a energie, podporuje ich rast a delenie.

 

Užívánie je vhodné: 

  • pri problémoch s trávením
  • pri problémoch s plynatosťou
  • pri cestách do zahraničia (minimalizuje účinky infekčných baktérií)
  • k obnove užitočných črevných baktérií po liečbe antibiotikami

Súťažte o LIFTEA ProbioActiv a iné produkty od LIFTEC . Link na súťaž.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.