ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Probiotiká

 MUDr. Katarína Babinská, PhD.   23.02.2010   0

foto: liftec.sk

Vedecké poznatky nasvedčujú, že probiotiká sú významným prvkom v upevňovaní zdravia a pravidelné zaraďovanie probiotických potravín do jedálnička je rozumnou voľbou.
Probiotiká sa taktiež považujú sa za jeden z najbezpečnejších doplnkov výživy.
 

Tráviacu sústavu človeka prirodzene osídľuje viac ako 400 druhov rôznych mikroorganizmov. Ich počet je niekoľkokrát vyšší ako je počet buniek, ktoré tvoria ľudské telo. Prevažujú medzi nimi mikroorganizmy, ktoré podporujú funkciu tráviacej sústavy a majú celkovo prospešný účinok na organizmus. Niektoré baktérie však majú schopnosť ľudské telo poškodzovať, najmä ak sa premnožia.

Probiotiká

foto: pixmac.cz

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri užívaní v dostatočnom množstve priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka a pomáhajú obnoviť rovnováhu v tráviacej sústave. Podporujú prospešne pôsobiace baktérie, ktoré prirodzene osídľujú tráviacu sústavu človeka a naopak, potláčajú usídľovanie škodlivých mikroorganizmov. Uľahčujú proces trávenia a vstrebávania výživných látok z potravy.

Priaznivé účinky majú aj pri zdravotných problémoch. Pri liečbe antibiotikami napomáhajú obnoviť normálne bakteriálne osídlenie čreva, skracujú priebeh hnačkových chorôb, u osôb s intoleranciou laktózy zlepšujú znášanlivosť mliečneho cukru, sú účinné v liečbe dráždivého hrubého čreva.

Probiotiká majú priaznivý vplyv aj na funkciu imunitného systému: podporujú rozvoj obranyschopnosti organizmu a napomáhajú prevenciu alergických chorôb.

Probiotiká v čase tehotenstva a dojčenia

foto: pixmac.cz

Viaceré výskumné štúdie sa venovali skúmaniu vplyvu probiotík (najmä laktobacilov a bifidobaktérii) v období tehotenstva a dojčenia a priniesli povzbudivé výsledky, ktoré poukazujú na ich priaznivé účinky, a to nielen na organizmus matky, ale i dieťaťa.

Probiotiká pomáhajú zvládnuť niektoré zdravotné ťažkosti, ktoré znepríjemňujú život budúcich a dojčiacich mamičiek. Sú účinným prostriedkom najmä pri tráviacich problémoch: zápche, ale i hnačke alebo ťažkostiach s nafukovaním. Hoci sa nedokázalo, že by samotné postačovali na vyliečenie infekcii močových ciest, zvyšujú účinnosť liekov a sú vhodnou doplnkovou liečbou. Podobné využitie majú v liečbe vaginálnych infekcii.

Probiotiká priaznivo vplývajú na udržiavanie hladiny cukru v krvi a znižujú pravdepodobnosť vzniku tehotenskej cukrovky a s ňou súvisiacich komplikácii u novorodenca.

U tehotných žien s rodinným výskytom atopie sa zistilo, že užívanie probiotík počas tehotenstva a dojčenia znižuje riziko atopického ekzému u dieťaťa a zvyšuje ochranný potenciál materského mlieka.

Hoci nové poznatky poukazujú na priaznivé účinky probiotík v čase tehotenstva a dojčenia a neboli pozorované ani žiadne závažné nežiaduce účinky, mnohé otázky o ich pôsobení ešte ostávajú nezodpovedané. Zatiaľ sa nedá povedať, že ich užívanie je nevyhnutnosťou.

Probiotické potraviny a doplnky výživy

foto:pixmac.cz

Probiotiká sú v niektorých potravinách prirodzene prítomné, vzhľadom na dokázané priaznivé účinky sa v súčasnosti do potravín i cielene pridávajú (probiotické potraviny, niekedy tiež označované ako probiotiká). Potravinovým zdrojom probiotík sú najmä probiotické kyslomliečne výrobky, niektoré syry. Obsahuje ich aj bryndza vyrábaná z nepasterizovaného mlieka, no vzhľadom na možný obsah choroboplodných mikroorganizmov sa v čase tehotenstva neodporúča. Predpokladá sa, že probiotiká sú i prirodzenou súčasťou kvasenej kapusty.

Probiotiká sú účinné, ak ich prijímame v dostatočnom počte, za dostatočný sa považuje počet aspoň 1010 - 1011 baktérii denne. Treba vedieť, že nie všetky probiotické baktérie majú rovnaké účinky, preto by sme si mali pri výbere doplnkov výživy prečítať príbalový leták alebo sa poradiť s lekárom či lekárnikom. Niektoré prípravky sú obohatené aj o prebiotickú vlákninu, ktorá je potravou pre „priateľské baktérie“ a podporuje ich aktivitu.


Súťažte s partnerom portálu RODINKA.sk o dobré probiotiká

LIFTEA ProbioActiv
Pre správnu činnosť tráviaceho traktu

Živé baktérie, suchý extrakt z čakanky obyčajnej a vitamíny B1, B2 a B6 obsiahnuté v prípravku priazdnivo  ovlivňujú činnosť tráviaceho traktu a prispievajú k jeho ochrane. Zvyšujú počet žiaducich baktérií v čreve.

Rozpustná vláknina inulin naviac pre črevné baktérie predstavuje zdroj živín a energie, podporuje ich rast a delenie.

 

Užívánie je vhodné: 

  • pri problémoch s trávením
  • pri problémoch s plynatosťou
  • pri cestách do zahraničia (minimalizuje účinky infekčných baktérií)
  • k obnove užitočných črevných baktérií po liečbe antibiotikami

Súťažte o LIFTEA ProbioActiv a iné produkty od LIFTEC . Link na súťaž.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
26.03.2019   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
26.03.2019   0
Keďže už nie som najmladšia mama, a vlastne ani prvorodička, tak som očakávala to staré: „Teraz tlačte! Teraz dýchajte! Teraz robte toto!“ Namiesto toho prišlo niečo úplne iné. Príjemná atmosféra, zhovorčivý lekár, ktorý si ku mne sadol, pýtal sa na bolesti, pýtal sa, či som neuvažovala nad epidurálkou. Spýtal sa ma, či nebudem mať problém, keby bolo treba riešiť nástrih a podobne. Sestry rovnako, usmiate, spokojné, vládla tam dobrá atmosféra.
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   2
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
10 varovných príznakov rakoviny u psa
26.03.2019   0
Ako sa prejavia príznaky rakoviny u psov? Kedy musíme spozornieť, aby sme čím skôr vedeli zasiahnuť a začať s liečbou. Čo to vlastne rakovina je?
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.