ZdravieZdravie

Probiotiká

 MUDr. Katarína Babinská, PhD.   23.02.2010   0

foto: liftec.sk

Vedecké poznatky nasvedčujú, že probiotiká sú významným prvkom v upevňovaní zdravia a pravidelné zaraďovanie probiotických potravín do jedálnička je rozumnou voľbou.
Probiotiká sa taktiež považujú sa za jeden z najbezpečnejších doplnkov výživy.
 

Tráviacu sústavu človeka prirodzene osídľuje viac ako 400 druhov rôznych mikroorganizmov. Ich počet je niekoľkokrát vyšší ako je počet buniek, ktoré tvoria ľudské telo. Prevažujú medzi nimi mikroorganizmy, ktoré podporujú funkciu tráviacej sústavy a majú celkovo prospešný účinok na organizmus. Niektoré baktérie však majú schopnosť ľudské telo poškodzovať, najmä ak sa premnožia.

Probiotiká

foto: pixmac.cz

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri užívaní v dostatočnom množstve priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka a pomáhajú obnoviť rovnováhu v tráviacej sústave. Podporujú prospešne pôsobiace baktérie, ktoré prirodzene osídľujú tráviacu sústavu človeka a naopak, potláčajú usídľovanie škodlivých mikroorganizmov. Uľahčujú proces trávenia a vstrebávania výživných látok z potravy.

Priaznivé účinky majú aj pri zdravotných problémoch. Pri liečbe antibiotikami napomáhajú obnoviť normálne bakteriálne osídlenie čreva, skracujú priebeh hnačkových chorôb, u osôb s intoleranciou laktózy zlepšujú znášanlivosť mliečneho cukru, sú účinné v liečbe dráždivého hrubého čreva.

Probiotiká majú priaznivý vplyv aj na funkciu imunitného systému: podporujú rozvoj obranyschopnosti organizmu a napomáhajú prevenciu alergických chorôb.

Probiotiká v čase tehotenstva a dojčenia

foto: pixmac.cz

Viaceré výskumné štúdie sa venovali skúmaniu vplyvu probiotík (najmä laktobacilov a bifidobaktérii) v období tehotenstva a dojčenia a priniesli povzbudivé výsledky, ktoré poukazujú na ich priaznivé účinky, a to nielen na organizmus matky, ale i dieťaťa.

Probiotiká pomáhajú zvládnuť niektoré zdravotné ťažkosti, ktoré znepríjemňujú život budúcich a dojčiacich mamičiek. Sú účinným prostriedkom najmä pri tráviacich problémoch: zápche, ale i hnačke alebo ťažkostiach s nafukovaním. Hoci sa nedokázalo, že by samotné postačovali na vyliečenie infekcii močových ciest, zvyšujú účinnosť liekov a sú vhodnou doplnkovou liečbou. Podobné využitie majú v liečbe vaginálnych infekcii.

Probiotiká priaznivo vplývajú na udržiavanie hladiny cukru v krvi a znižujú pravdepodobnosť vzniku tehotenskej cukrovky a s ňou súvisiacich komplikácii u novorodenca.

U tehotných žien s rodinným výskytom atopie sa zistilo, že užívanie probiotík počas tehotenstva a dojčenia znižuje riziko atopického ekzému u dieťaťa a zvyšuje ochranný potenciál materského mlieka.

Hoci nové poznatky poukazujú na priaznivé účinky probiotík v čase tehotenstva a dojčenia a neboli pozorované ani žiadne závažné nežiaduce účinky, mnohé otázky o ich pôsobení ešte ostávajú nezodpovedané. Zatiaľ sa nedá povedať, že ich užívanie je nevyhnutnosťou.

Probiotické potraviny a doplnky výživy

foto:pixmac.cz

Probiotiká sú v niektorých potravinách prirodzene prítomné, vzhľadom na dokázané priaznivé účinky sa v súčasnosti do potravín i cielene pridávajú (probiotické potraviny, niekedy tiež označované ako probiotiká). Potravinovým zdrojom probiotík sú najmä probiotické kyslomliečne výrobky, niektoré syry. Obsahuje ich aj bryndza vyrábaná z nepasterizovaného mlieka, no vzhľadom na možný obsah choroboplodných mikroorganizmov sa v čase tehotenstva neodporúča. Predpokladá sa, že probiotiká sú i prirodzenou súčasťou kvasenej kapusty.

Probiotiká sú účinné, ak ich prijímame v dostatočnom počte, za dostatočný sa považuje počet aspoň 1010 - 1011 baktérii denne. Treba vedieť, že nie všetky probiotické baktérie majú rovnaké účinky, preto by sme si mali pri výbere doplnkov výživy prečítať príbalový leták alebo sa poradiť s lekárom či lekárnikom. Niektoré prípravky sú obohatené aj o prebiotickú vlákninu, ktorá je potravou pre „priateľské baktérie“ a podporuje ich aktivitu.


Súťažte s partnerom portálu RODINKA.sk o dobré probiotiká

LIFTEA ProbioActiv
Pre správnu činnosť tráviaceho traktu

Živé baktérie, suchý extrakt z čakanky obyčajnej a vitamíny B1, B2 a B6 obsiahnuté v prípravku priazdnivo  ovlivňujú činnosť tráviaceho traktu a prispievajú k jeho ochrane. Zvyšujú počet žiaducich baktérií v čreve.

Rozpustná vláknina inulin naviac pre črevné baktérie predstavuje zdroj živín a energie, podporuje ich rast a delenie.

 

Užívánie je vhodné: 

  • pri problémoch s trávením
  • pri problémoch s plynatosťou
  • pri cestách do zahraničia (minimalizuje účinky infekčných baktérií)
  • k obnove užitočných črevných baktérií po liečbe antibiotikami

Súťažte o LIFTEA ProbioActiv a iné produkty od LIFTEC . Link na súťaž.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?