ZdravieZdravie

Prevenciou Downovho syndrómu je obyčajný vitamín

 Jana Ray Tutková   23.01.2019   0

Už niekoľko dekád sa vie o tom, že kyselina listová predchádza poškodeniam plodu a odporúča sa brať ju ešte i pred otehotnením. No možno ste jedna z tých výnimiek, pre ktoré nie je kyselina listová ako kyselina listová.

Niektoré  sme "výnimočné" 

Niektorým z nás  nestačí bežný vitamín B9,  folát (toto sú iné názvy pre kyselinu listovú). Možno práve vy potrebujete aktívnu formu tejto kyseliny, ktorá sa volá metylfolát, resp. má zaregistrovanú ochrannú známku ako quadrefolic. A môže to byť kľúčové pre to, aby Vaše dieťa nedostalo Downov syndróm, alebo iné genetické ochorenie (ako  rázštep chrbtice či tváre).

shutterstock

 

Viac ako tridsať krát výskumnici potvrdili, že napriek užívaniu kyseliny listovej, ju niektoré ženy  nemôžu absorbovať.  Sú to ženy, ktoré  majú zmutované gény. 

Ide o tzv.  MTHFR mutáciu.

Tieto osoby potrebujú aktívnu formu kyseliny listovej, aby ju mohli metabolizovať. Tá sa nachádza v čerstvej zelenej zelenine alebo naklíčených strukovinách a je tiež sú súčasťou výživových doplnkov ako quadrefolic, ktoré sú dostupné pre tehotné v lekárňach.

Zle nakopírované chromozómy

Americká výskumníčka Dr Jill James si v roku 1998 všimla, že u matiek, ktoré majú dieťa s Downovým syndrómom je aj vyšší ako priemerný výskyt ochorenia spina bifida /rázštep chrbtice/. Práve ona je expertkou na kyselinu listovú, o ktorej sa vedelo, že predchádza poškodeniam, ktoré sa objavia počas tehotenstva, ako napr. spina bifida.

Skrsla u nej domnienka, že aj tehotenstvá s postihnutím Downovým syndrómom sa týkajú tejto mutácii MTHFR. Vo svojej štúdii sa jej potvrdilo, že naozaj nedostatok folátu (kyseliny listovej) u matky ovplyvňuje delenie chromozómov počas ovulácie, kedy sa vo vajíčku kopírujú chromozómy. Vtedy sa niektoré gény môžu prepísať trikrát alebo nesprávne. Vajíčko so zle okopírovanými 24 chromozómami je potenciálne oplodniteľné, kým to s 22. , nie je.

Dnes sa už vie, ako túto mutáciu prekonať.

Konkrétne len dodať telu potrebnú aktívnu formu folátu – vyššie spomínaný quadrefolic, vitamín B12 a betaín, ktoré zaistia normálne delenie chromozómov.

Zároveň sa však treba vyhnúť tomu, čo môže narušiť ich absorpciu. Prirodzený katachin, nachádzajúci sa v zelenom a čiernom čaji, jablkách, je treba vylúčiť v období úsilia o počatie. Alkohol a stres môžu tiež narušiť absorpciu folátu a správnu mikroflóru. 

Kyselina listová hrá rozhodujúcu rolu

Hoci väčšina matiek detí s Downovým syndrómom má jednu alebo viac MTHFR mutácií, ženy, ktoré mutáciu nemajú, tiež môžu porodiť dieťa s anomáliou chromozómov. To je pravdepodobne výsledok vážneho nedostatku kyseliny listovej vo fáze meiózy vajíčka a nesúvisí to s mutáciou génov.

Môže sa stať, že dokonca žena s mutáciou porodí deti, z ktorých nie všetky majú Downov syndróm. To je spôsobené tým, že napriek prítomnej mutácii mohlo mať telo dostatok aktívneho folátu pred ovuláciou pre normálne delenie pohlavnej bunky. Nedostátok folátu počas tehotenstva môže spôsobiť zlé delenie buniek u vyvíjajúceho sa dieťaťa a byť príčinou tzv. morfologických vád.

Fakt, že dieťa s Downovým syndrómom sa vôbec narodí, je samo o sebe zázrakom

Hoci embryo so 47 chromozómami je vitálne, pravdpodobnosť jeho prežitia je veľmi nízka. Fakt, že dieťa s Downovým syndrómom sa vôbec narodí, je samo o sebe zázrakom, keď si spočítate nízky potenciál embrya s väčšou ako 80% stratou v prvých týždňoch tehotenstva.

Môže byť genetickej mutácii na vine muž? 

Hoci muži iste môžu byť nositeľmi jedného alebo viacerých polymorfizmov, čo súvisí s MTHFR mutáciou, je nepravdepodobné, že to ovplyvní zdravie potomka.

Existujú tieto 3 teórie:

1. podobne ako v prípade trisomického vajíčka (s tromi chromozómami na jednom géne), len zriedka trisomické spermie prežijú.

2. extra genetický materiál môže ovplyvniť mobilitu spermie tak, že trisomická spermia bude menej pravdepodobne prvá pri vajíčku,

3. trisomická spermia nemusí byť plodná.

Nad svojimi mutáciami nemáme kontrolu

Či ide o vajíčko alebo spermiu, rodičia na vine nie sú . Rodičia nemajú kontrolu nad svojimi mutáciami, ktoré zdedili. Sú to tiché mutácie, ktoré majú často symptómy prítomné, ale nie sú zistené, jednoducho nie sú diagnostikované.

Laboratória aj na Slovensku dnes ponúkajú možnosť otestovať prítomnosť MTHFR mutácií. Dva testy, ktoré sú dostupné, stoja spolu 80 Eur. Na ich základe má žena potvrdené, či jej stačí užívať bežnú kyselinu listovú, alebo potrebuje jej aktívnu formu mefylfolát. MTHFR mutácie majú aj ďalší vplyv na Vaše zdravie, čo si môžete sami doštudovať.

Ak máte potvrdenú MTHFR mutáciu, môžete svoje zdravie a zdravie svojho dieťaťa zobrať do svojich rúk týmito jednoduchými krokmi:

1. doprajte si plné tri cykly pred pokusom otehotnieť

2. aspoň mesiac pred otehotnením začnite užívať doplnky s obsahom B12, betaínu a metylfolátu

3. vyhnite sa EGCG v čiernom a zelenom čaji i v jablkách

4. nepite alkohol a zredukujte stres

5. ďalšie dve zložky - inozitol a cholín - sú veľmi dôležité pre zdravý prenatálny vývoj dieťaťa. Cholín si telo vyrába z mäsa a vajíčok. Inozitol !vitamín B8) môžete dodať telu z výživových doplnkov alebo zo žltého melónu, citrusov okrem citrónu, strukovín.

 

Downov syndróm môže byť požehnaním

A učme sa byť spokojní s tým, ako nám život rozdá karty. Downov syndróm nie je tragédia, môže byť požehnaním. S cielenou vítamínovou výživou Vaše dieťa môže viesť zdravý, šťastný a produktívny život. Výskum a medializované správy o jednotlivcoch s Downovým syndrómom ako absolventoch univerzít, športovcoch, hviezdach šoubiznisu a modelingu, potvrdzujú, že zlepšenie zdravia a kognitívnych schopností ľudí s Downovým syndrómom je možné.

Viac o cielenej vitamínovej výžive i informáciach v tomto článku čítajte na www.trisomy21research.org

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.