ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Prevenciou Downovho syndrómu je obyčajný vitamín

 Jana Ray Tutková   23.01.2019   0

Už niekoľko dekád sa vie o tom, že kyselina listová predchádza poškodeniam plodu a odporúča sa brať ju ešte i pred otehotnením. No možno ste jedna z tých výnimiek, pre ktoré nie je kyselina listová ako kyselina listová.

Niektoré  sme "výnimočné" 

Niektorým z nás  nestačí bežný vitamín B9,  folát (toto sú iné názvy pre kyselinu listovú). Možno práve vy potrebujete aktívnu formu tejto kyseliny, ktorá sa volá metylfolát, resp. má zaregistrovanú ochrannú známku ako quadrefolic. A môže to byť kľúčové pre to, aby Vaše dieťa nedostalo Downov syndróm, alebo iné genetické ochorenie (ako  rázštep chrbtice či tváre).

shutterstock

 

Viac ako tridsať krát výskumnici potvrdili, že napriek užívaniu kyseliny listovej, ju niektoré ženy  nemôžu absorbovať.  Sú to ženy, ktoré  majú zmutované gény. 

Ide o tzv.  MTHFR mutáciu.

Tieto osoby potrebujú aktívnu formu kyseliny listovej, aby ju mohli metabolizovať. Tá sa nachádza v čerstvej zelenej zelenine alebo naklíčených strukovinách a je tiež sú súčasťou výživových doplnkov ako quadrefolic, ktoré sú dostupné pre tehotné v lekárňach.

Zle nakopírované chromozómy

Americká výskumníčka Dr Jill James si v roku 1998 všimla, že u matiek, ktoré majú dieťa s Downovým syndrómom je aj vyšší ako priemerný výskyt ochorenia spina bifida /rázštep chrbtice/. Práve ona je expertkou na kyselinu listovú, o ktorej sa vedelo, že predchádza poškodeniam, ktoré sa objavia počas tehotenstva, ako napr. spina bifida.

Skrsla u nej domnienka, že aj tehotenstvá s postihnutím Downovým syndrómom sa týkajú tejto mutácii MTHFR. Vo svojej štúdii sa jej potvrdilo, že naozaj nedostatok folátu (kyseliny listovej) u matky ovplyvňuje delenie chromozómov počas ovulácie, kedy sa vo vajíčku kopírujú chromozómy. Vtedy sa niektoré gény môžu prepísať trikrát alebo nesprávne. Vajíčko so zle okopírovanými 24 chromozómami je potenciálne oplodniteľné, kým to s 22. , nie je.

Dnes sa už vie, ako túto mutáciu prekonať.

Konkrétne len dodať telu potrebnú aktívnu formu folátu – vyššie spomínaný quadrefolic, vitamín B12 a betaín, ktoré zaistia normálne delenie chromozómov.

Zároveň sa však treba vyhnúť tomu, čo môže narušiť ich absorpciu. Prirodzený katachin, nachádzajúci sa v zelenom a čiernom čaji, jablkách, je treba vylúčiť v období úsilia o počatie. Alkohol a stres môžu tiež narušiť absorpciu folátu a správnu mikroflóru. 

Kyselina listová hrá rozhodujúcu rolu

Hoci väčšina matiek detí s Downovým syndrómom má jednu alebo viac MTHFR mutácií, ženy, ktoré mutáciu nemajú, tiež môžu porodiť dieťa s anomáliou chromozómov. To je pravdepodobne výsledok vážneho nedostatku kyseliny listovej vo fáze meiózy vajíčka a nesúvisí to s mutáciou génov.

Môže sa stať, že dokonca žena s mutáciou porodí deti, z ktorých nie všetky majú Downov syndróm. To je spôsobené tým, že napriek prítomnej mutácii mohlo mať telo dostatok aktívneho folátu pred ovuláciou pre normálne delenie pohlavnej bunky. Nedostátok folátu počas tehotenstva môže spôsobiť zlé delenie buniek u vyvíjajúceho sa dieťaťa a byť príčinou tzv. morfologických vád.

Fakt, že dieťa s Downovým syndrómom sa vôbec narodí, je samo o sebe zázrakom

Hoci embryo so 47 chromozómami je vitálne, pravdpodobnosť jeho prežitia je veľmi nízka. Fakt, že dieťa s Downovým syndrómom sa vôbec narodí, je samo o sebe zázrakom, keď si spočítate nízky potenciál embrya s väčšou ako 80% stratou v prvých týždňoch tehotenstva.

Môže byť genetickej mutácii na vine muž? 

Hoci muži iste môžu byť nositeľmi jedného alebo viacerých polymorfizmov, čo súvisí s MTHFR mutáciou, je nepravdepodobné, že to ovplyvní zdravie potomka.

Existujú tieto 3 teórie:

1. podobne ako v prípade trisomického vajíčka (s tromi chromozómami na jednom géne), len zriedka trisomické spermie prežijú.

2. extra genetický materiál môže ovplyvniť mobilitu spermie tak, že trisomická spermia bude menej pravdepodobne prvá pri vajíčku,

3. trisomická spermia nemusí byť plodná.

Nad svojimi mutáciami nemáme kontrolu

Či ide o vajíčko alebo spermiu, rodičia na vine nie sú . Rodičia nemajú kontrolu nad svojimi mutáciami, ktoré zdedili. Sú to tiché mutácie, ktoré majú často symptómy prítomné, ale nie sú zistené, jednoducho nie sú diagnostikované.

Laboratória aj na Slovensku dnes ponúkajú možnosť otestovať prítomnosť MTHFR mutácií. Dva testy, ktoré sú dostupné, stoja spolu 80 Eur. Na ich základe má žena potvrdené, či jej stačí užívať bežnú kyselinu listovú, alebo potrebuje jej aktívnu formu mefylfolát. MTHFR mutácie majú aj ďalší vplyv na Vaše zdravie, čo si môžete sami doštudovať.

Ak máte potvrdenú MTHFR mutáciu, môžete svoje zdravie a zdravie svojho dieťaťa zobrať do svojich rúk týmito jednoduchými krokmi:

1. doprajte si plné tri cykly pred pokusom otehotnieť

2. aspoň mesiac pred otehotnením začnite užívať doplnky s obsahom B12, betaínu a metylfolátu

3. vyhnite sa EGCG v čiernom a zelenom čaji i v jablkách

4. nepite alkohol a zredukujte stres

5. ďalšie dve zložky - inozitol a cholín - sú veľmi dôležité pre zdravý prenatálny vývoj dieťaťa. Cholín si telo vyrába z mäsa a vajíčok. Inozitol !vitamín B8) môžete dodať telu z výživových doplnkov alebo zo žltého melónu, citrusov okrem citrónu, strukovín.

 

Downov syndróm môže byť požehnaním

A učme sa byť spokojní s tým, ako nám život rozdá karty. Downov syndróm nie je tragédia, môže byť požehnaním. S cielenou vítamínovou výživou Vaše dieťa môže viesť zdravý, šťastný a produktívny život. Výskum a medializované správy o jednotlivcoch s Downovým syndrómom ako absolventoch univerzít, športovcoch, hviezdach šoubiznisu a modelingu, potvrdzujú, že zlepšenie zdravia a kognitívnych schopností ľudí s Downovým syndrómom je možné.

Viac o cielenej vitamínovej výžive i informáciach v tomto článku čítajte na www.trisomy21research.org

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?