ZdravieZdravie

Prevenciou Downovho syndrómu je obyčajný vitamín

 Jana Ray Tutková   23.01.2019   0

Už niekoľko dekád sa vie o tom, že kyselina listová predchádza poškodeniam plodu a odporúča sa brať ju ešte i pred otehotnením. No možno ste jedna z tých výnimiek, pre ktoré nie je kyselina listová ako kyselina listová.

Niektoré  sme "výnimočné" 

Niektorým z nás  nestačí bežný vitamín B9,  folát (toto sú iné názvy pre kyselinu listovú). Možno práve vy potrebujete aktívnu formu tejto kyseliny, ktorá sa volá metylfolát, resp. má zaregistrovanú ochrannú známku ako quadrefolic. A môže to byť kľúčové pre to, aby Vaše dieťa nedostalo Downov syndróm, alebo iné genetické ochorenie (ako  rázštep chrbtice či tváre).

shutterstock

 

Viac ako tridsať krát výskumnici potvrdili, že napriek užívaniu kyseliny listovej, ju niektoré ženy  nemôžu absorbovať.  Sú to ženy, ktoré  majú zmutované gény. 

Ide o tzv.  MTHFR mutáciu.

Tieto osoby potrebujú aktívnu formu kyseliny listovej, aby ju mohli metabolizovať. Tá sa nachádza v čerstvej zelenej zelenine alebo naklíčených strukovinách a je tiež sú súčasťou výživových doplnkov ako quadrefolic, ktoré sú dostupné pre tehotné v lekárňach.

Zle nakopírované chromozómy

Americká výskumníčka Dr Jill James si v roku 1998 všimla, že u matiek, ktoré majú dieťa s Downovým syndrómom je aj vyšší ako priemerný výskyt ochorenia spina bifida /rázštep chrbtice/. Práve ona je expertkou na kyselinu listovú, o ktorej sa vedelo, že predchádza poškodeniam, ktoré sa objavia počas tehotenstva, ako napr. spina bifida.

Skrsla u nej domnienka, že aj tehotenstvá s postihnutím Downovým syndrómom sa týkajú tejto mutácii MTHFR. Vo svojej štúdii sa jej potvrdilo, že naozaj nedostatok folátu (kyseliny listovej) u matky ovplyvňuje delenie chromozómov počas ovulácie, kedy sa vo vajíčku kopírujú chromozómy. Vtedy sa niektoré gény môžu prepísať trikrát alebo nesprávne. Vajíčko so zle okopírovanými 24 chromozómami je potenciálne oplodniteľné, kým to s 22. , nie je.

Dnes sa už vie, ako túto mutáciu prekonať.

Konkrétne len dodať telu potrebnú aktívnu formu folátu – vyššie spomínaný quadrefolic, vitamín B12 a betaín, ktoré zaistia normálne delenie chromozómov.

Zároveň sa však treba vyhnúť tomu, čo môže narušiť ich absorpciu. Prirodzený katachin, nachádzajúci sa v zelenom a čiernom čaji, jablkách, je treba vylúčiť v období úsilia o počatie. Alkohol a stres môžu tiež narušiť absorpciu folátu a správnu mikroflóru. 

Kyselina listová hrá rozhodujúcu rolu

Hoci väčšina matiek detí s Downovým syndrómom má jednu alebo viac MTHFR mutácií, ženy, ktoré mutáciu nemajú, tiež môžu porodiť dieťa s anomáliou chromozómov. To je pravdepodobne výsledok vážneho nedostatku kyseliny listovej vo fáze meiózy vajíčka a nesúvisí to s mutáciou génov.

Môže sa stať, že dokonca žena s mutáciou porodí deti, z ktorých nie všetky majú Downov syndróm. To je spôsobené tým, že napriek prítomnej mutácii mohlo mať telo dostatok aktívneho folátu pred ovuláciou pre normálne delenie pohlavnej bunky. Nedostátok folátu počas tehotenstva môže spôsobiť zlé delenie buniek u vyvíjajúceho sa dieťaťa a byť príčinou tzv. morfologických vád.

Fakt, že dieťa s Downovým syndrómom sa vôbec narodí, je samo o sebe zázrakom

Hoci embryo so 47 chromozómami je vitálne, pravdpodobnosť jeho prežitia je veľmi nízka. Fakt, že dieťa s Downovým syndrómom sa vôbec narodí, je samo o sebe zázrakom, keď si spočítate nízky potenciál embrya s väčšou ako 80% stratou v prvých týždňoch tehotenstva.

Môže byť genetickej mutácii na vine muž? 

Hoci muži iste môžu byť nositeľmi jedného alebo viacerých polymorfizmov, čo súvisí s MTHFR mutáciou, je nepravdepodobné, že to ovplyvní zdravie potomka.

Existujú tieto 3 teórie:

1. podobne ako v prípade trisomického vajíčka (s tromi chromozómami na jednom géne), len zriedka trisomické spermie prežijú.

2. extra genetický materiál môže ovplyvniť mobilitu spermie tak, že trisomická spermia bude menej pravdepodobne prvá pri vajíčku,

3. trisomická spermia nemusí byť plodná.

Nad svojimi mutáciami nemáme kontrolu

Či ide o vajíčko alebo spermiu, rodičia na vine nie sú . Rodičia nemajú kontrolu nad svojimi mutáciami, ktoré zdedili. Sú to tiché mutácie, ktoré majú často symptómy prítomné, ale nie sú zistené, jednoducho nie sú diagnostikované.

Laboratória aj na Slovensku dnes ponúkajú možnosť otestovať prítomnosť MTHFR mutácií. Dva testy, ktoré sú dostupné, stoja spolu 80 Eur. Na ich základe má žena potvrdené, či jej stačí užívať bežnú kyselinu listovú, alebo potrebuje jej aktívnu formu mefylfolát. MTHFR mutácie majú aj ďalší vplyv na Vaše zdravie, čo si môžete sami doštudovať.

Ak máte potvrdenú MTHFR mutáciu, môžete svoje zdravie a zdravie svojho dieťaťa zobrať do svojich rúk týmito jednoduchými krokmi:

1. doprajte si plné tri cykly pred pokusom otehotnieť

2. aspoň mesiac pred otehotnením začnite užívať doplnky s obsahom B12, betaínu a metylfolátu

3. vyhnite sa EGCG v čiernom a zelenom čaji i v jablkách

4. nepite alkohol a zredukujte stres

5. ďalšie dve zložky - inozitol a cholín - sú veľmi dôležité pre zdravý prenatálny vývoj dieťaťa. Cholín si telo vyrába z mäsa a vajíčok. Inozitol !vitamín B8) môžete dodať telu z výživových doplnkov alebo zo žltého melónu, citrusov okrem citrónu, strukovín.

 

Downov syndróm môže byť požehnaním

A učme sa byť spokojní s tým, ako nám život rozdá karty. Downov syndróm nie je tragédia, môže byť požehnaním. S cielenou vítamínovou výživou Vaše dieťa môže viesť zdravý, šťastný a produktívny život. Výskum a medializované správy o jednotlivcoch s Downovým syndrómom ako absolventoch univerzít, športovcoch, hviezdach šoubiznisu a modelingu, potvrdzujú, že zlepšenie zdravia a kognitívnych schopností ľudí s Downovým syndrómom je možné.

Viac o cielenej vitamínovej výžive i informáciach v tomto článku čítajte na www.trisomy21research.org

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?