ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Pozor na sladkosti! Útočia na zubnú sklovinu

 pr   14.11.2017   0

Niekto má rád sladkosti, pretože mu jednoducho chutia, iný si čokoládou „lieči“ nervy alebo zajedá radosť či sklamanie.

Deti? Tie dostávajú sladkosti väčšinou za odmenu. Nech je dôvod konzumácie akýkoľvek, okrem príjemného pocitu s lahodnej chuti by sme mali popri všetkých emóciách zapojiť aj mozog. Pretože naše zuby tie fantastické cukry nemajú rady!

Školákom sa lepšie vysvetľuje dôležitosť starostlivosti o zuby, ak im to ukážeme aj názorne

 

„Rodičia by mali dávať deťom sladkosti naraz, najlepšie raz denne.“

Túto vetu z úst lekára-stomatológa by sme si pokojne mohli pripnúť magnetkou na chladničku  aby sme na ňu jednoducho nezabudli. Prečo? Pretože stav detského chrupu majú v rukách z veľkej časti rodičia.

Zubný kaz nie je dedičným ochorením a vzniká iba z dôvodu nesprávnej dentálnej starostlivosti. Zníženie rizika zubného kazu je teda v rukách dospelých. Mliečne aj trvalé zuby sa do dutiny ústnej prerezávajú nevyzreté a trvá približne dva roky, než zubná sklovina dozreje a vytvrdia sa minerály zo slín.

"Rodičia by preto mali dbať na správne čistenie zúbkov svojich detí a už od mala im vštepovať správne hygienické návyky pri čistení zubov," hovorí Alexander Schill, primár stomatologickej kliniky a ďalej pokračuje: "Najhoršie sú na detské zúbky sladké nápoje v podobe džúsov a sladených malinoviek, ktoré deti popíjajú celý deň a zuby sú tak neustále vystavované kyslému prostrediu, ktoré spôsobuje 'rozpúšťanie' tvrdých zubných tkanív, skloviny.“

A že teraz tých nástrah bude v najbližších dňoch neúrekom, netreba ani hovoriť. Mikuláš, Vianoce a tie sladkosti zo stromčeka – chutia hádam najlepšie!

Ak ovláda správne čistenie chrupu rodič, o to dôkladnejšie to vysvetlí aj svojim deťom

 

ČO a KTO môže za zubný kaz?

Príčinou zubného kazu je zubný plak, ktorý je nutné odstraňovať. Preto by si mali dospelí aj deti čistiť zuby pravidelne aspoň dvakrát denne vždy po jedle a to od chvíle, kedy sa prereže prvý zúbok.

"Technika čistenia zubov je dôležitejšie ako jeho dĺžka," hovorí lekár. Je v rukách rodičov, aby svoje deti naučili správne hygienické návykom, kým sa tak nestane, je všetka práca na nich. "Pri čistení detských zúbkov by sa rodičia mali riadiť pravidlom: dôveruj, ale preveruj' a v prípade potreby zúbky ešte dočisťovať."

Ak už si deti dostatočne osvoja pravidlá správnej zubnej hygieny, úloha rodičov tu ani zďaleka nekončí. Pravidelná zubná prehliadka by mala byť rovnako dôležitá, ako pravidelná dentálna hygiena, ak chcú mať rodičia aj ich deti zdravé a pevné zuby.

Na pravidelnú dentálnu hygienu by mali pacienti chodiť aspoň 2x ročne, rovnako tak na pravidelnú zubnú prehliadku k svojmu zubárovi. Záleží však na pacientovi a stave jeho chrupu. U detí to býva individuálne, záleží na schopnostiach dieťaťa i rodičov. Ideálne je začať chodiť na dentálnu hygienu čo najskôr, aby si dieťa zvykalo ako na prostredie u stomatológa, tak na lekára samého - utvorilo si sním vzťah.

"Pravidelnými návštevami dentálnej hygieny a neskôr stomatológa, možno predísť finančne nákladným a mnohokrát bolestivým zákrokom a navyše to uľahčuje aj každodennú prácu lekárov," uzatvára primár A. Schill.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   0
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
Prepáčte, musím zostať doma s dieťaťom...
11.12.2018   0
Nastúpili ste po rodičovskej dovolenke do práce a túto vetu používate častejšie, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Nie ste v tom sami.
detské choroby
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
Seborrhoe
25.11.2018   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
zvery
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.
Nevraživý škrečok
28.11.2018   0
Škrečkovi ťažko dohovoríte, aby sa správal kultivovane a tolerantne voči ostatným spolubývajúcim. Rovnako, ako ľudia, aj oni majú odlišné povahy.