ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Pozor na sladkosti! Útočia na zubnú sklovinu

 pr   14.11.2017   0

Niekto má rád sladkosti, pretože mu jednoducho chutia, iný si čokoládou „lieči“ nervy alebo zajedá radosť či sklamanie.

Deti? Tie dostávajú sladkosti väčšinou za odmenu. Nech je dôvod konzumácie akýkoľvek, okrem príjemného pocitu s lahodnej chuti by sme mali popri všetkých emóciách zapojiť aj mozog. Pretože naše zuby tie fantastické cukry nemajú rady!

Školákom sa lepšie vysvetľuje dôležitosť starostlivosti o zuby, ak im to ukážeme aj názorne

 

„Rodičia by mali dávať deťom sladkosti naraz, najlepšie raz denne.“

Túto vetu z úst lekára-stomatológa by sme si pokojne mohli pripnúť magnetkou na chladničku  aby sme na ňu jednoducho nezabudli. Prečo? Pretože stav detského chrupu majú v rukách z veľkej časti rodičia.

Zubný kaz nie je dedičným ochorením a vzniká iba z dôvodu nesprávnej dentálnej starostlivosti. Zníženie rizika zubného kazu je teda v rukách dospelých. Mliečne aj trvalé zuby sa do dutiny ústnej prerezávajú nevyzreté a trvá približne dva roky, než zubná sklovina dozreje a vytvrdia sa minerály zo slín.

"Rodičia by preto mali dbať na správne čistenie zúbkov svojich detí a už od mala im vštepovať správne hygienické návyky pri čistení zubov," hovorí Alexander Schill, primár stomatologickej kliniky a ďalej pokračuje: "Najhoršie sú na detské zúbky sladké nápoje v podobe džúsov a sladených malinoviek, ktoré deti popíjajú celý deň a zuby sú tak neustále vystavované kyslému prostrediu, ktoré spôsobuje 'rozpúšťanie' tvrdých zubných tkanív, skloviny.“

A že teraz tých nástrah bude v najbližších dňoch neúrekom, netreba ani hovoriť. Mikuláš, Vianoce a tie sladkosti zo stromčeka – chutia hádam najlepšie!

Ak ovláda správne čistenie chrupu rodič, o to dôkladnejšie to vysvetlí aj svojim deťom

 

ČO a KTO môže za zubný kaz?

Príčinou zubného kazu je zubný plak, ktorý je nutné odstraňovať. Preto by si mali dospelí aj deti čistiť zuby pravidelne aspoň dvakrát denne vždy po jedle a to od chvíle, kedy sa prereže prvý zúbok.

"Technika čistenia zubov je dôležitejšie ako jeho dĺžka," hovorí lekár. Je v rukách rodičov, aby svoje deti naučili správne hygienické návykom, kým sa tak nestane, je všetka práca na nich. "Pri čistení detských zúbkov by sa rodičia mali riadiť pravidlom: dôveruj, ale preveruj' a v prípade potreby zúbky ešte dočisťovať."

Ak už si deti dostatočne osvoja pravidlá správnej zubnej hygieny, úloha rodičov tu ani zďaleka nekončí. Pravidelná zubná prehliadka by mala byť rovnako dôležitá, ako pravidelná dentálna hygiena, ak chcú mať rodičia aj ich deti zdravé a pevné zuby.

Na pravidelnú dentálnu hygienu by mali pacienti chodiť aspoň 2x ročne, rovnako tak na pravidelnú zubnú prehliadku k svojmu zubárovi. Záleží však na pacientovi a stave jeho chrupu. U detí to býva individuálne, záleží na schopnostiach dieťaťa i rodičov. Ideálne je začať chodiť na dentálnu hygienu čo najskôr, aby si dieťa zvykalo ako na prostredie u stomatológa, tak na lekára samého - utvorilo si sním vzťah.

"Pravidelnými návštevami dentálnej hygieny a neskôr stomatológa, možno predísť finančne nákladným a mnohokrát bolestivým zákrokom a navyše to uľahčuje aj každodennú prácu lekárov," uzatvára primár A. Schill.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa po pôrode patrí k mame, nech sa narodí akokoľvek!
15.06.2018   0
Nič nebráni umiestneniu bábätka aspoň do jednej miestnosti s maminkou ihneď v prvých hodinách po cisárskom reze, pokiaľ zrovna mama nemôže mať bábo na svojom tele.
Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?
11.06.2018   0
Kým jedna z nás akosi hneď intuitívne pocíti, že je tehotná (a naozaj je!), iná prežije veľké začudovanie až pohľadom na dve čiarky na tehotenskom teste.
Tehotenské strie pomôžu riešiť prírodné oleje
07.06.2018   0
Väčšina tehotných priberie zopár kíl a koža sa usí tomuto väčšiemu objemu hmotnosti prispôsobiť. V istých prípadoch je koža ohrozená. Najmä pokiaľ nemá žena „dobrú genetiku“ a má sklon k tvorbe strií.
babetko
Trpí malé dieťa častou neprítomnosťou otca?
17.06.2018   13
Malé dieťa objavuje otca skôr cez pohľad, mienku a slová matky o ňom. A to je pre malé dieťa dôležité, lebo vycíti, akú hodnotu a cenu má otec v očiach matky.
Dole "bez" (ako sme sa odplienkovali)
15.06.2018   1
„Milý môj, toto sú všetky plienky, ktoré máš. Ja viac nekúpim. Ty si veľký chlap a ja to už nechcem vidieť, aby si cikal do nich.“ Pozrel na mňa spýtavo, po troške váhania pokýval hlavou. A o pár minút sa... pocikal.
Prvé dva týždne s dvomi deťmi: 7 vecí, ktoré som sa o sebe naučila
14.06.2018   0
Život s novorodencom a malým dieťaťom nie je jednoduchý, ale je to môj nový život. Nová výzva.
detské choroby
Cestujete? Vypýtaje si medzinárodný očkovací preukaz
13.06.2018   0
V ambulancii cestovnej medicíny odborník – infektológ poradí, do akej krajiny a pred akými infekčnými ochoreniami sa môžete chrániť očkovaním. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vám vydá ako doklad – medzinárodný očkovací preukaz.
Infekcie močových ciest - stručne
08.06.2018   0
Má vaše dieťa vysokú teplotu a nekašle, nemá nádchu? Možno má zápal močový ciest. Čo urobiť skôr ako navštívite lekára.
Atopická dermatitída (AD) alebo detský ekzém
04.06.2018   0
Atopická dermatitída sa začína prejavovať zväčša pred 1. rokom života dieťaťa, jej diagnózu určí lekár. Môže mať viacero foriem: drobné vyrážky, červené pupence, celkové začervenanie kože, pľuzgieriky alebo tzv. papuľky, ktoré veľmi svrbia. Najčastejšie sa vyskytujú na lícach, na lakťoch a kolenách...
zvery
Ako vybrať šteňa
16.06.2018   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.
Papagáj pre väčšie deti
08.06.2018   3
Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.
Bojovnica pestrá
31.05.2018   0
Rybka. Slovenské meno Bojovnica je odvodené od teritoriálneho správania sa samčekov. V tomto článku sa pozrieme na základy chovu tejto krásnej rybky a hlavne problémov, ktorým je možné sa vyhnúť počas odchovu.