ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Pozor na sladkosti! Útočia na zubnú sklovinu

 pr   14.11.2017   0

Niekto má rád sladkosti, pretože mu jednoducho chutia, iný si čokoládou „lieči“ nervy alebo zajedá radosť či sklamanie.

Deti? Tie dostávajú sladkosti väčšinou za odmenu. Nech je dôvod konzumácie akýkoľvek, okrem príjemného pocitu s lahodnej chuti by sme mali popri všetkých emóciách zapojiť aj mozog. Pretože naše zuby tie fantastické cukry nemajú rady!

Školákom sa lepšie vysvetľuje dôležitosť starostlivosti o zuby, ak im to ukážeme aj názorne

 

„Rodičia by mali dávať deťom sladkosti naraz, najlepšie raz denne.“

Túto vetu z úst lekára-stomatológa by sme si pokojne mohli pripnúť magnetkou na chladničku  aby sme na ňu jednoducho nezabudli. Prečo? Pretože stav detského chrupu majú v rukách z veľkej časti rodičia.

Zubný kaz nie je dedičným ochorením a vzniká iba z dôvodu nesprávnej dentálnej starostlivosti. Zníženie rizika zubného kazu je teda v rukách dospelých. Mliečne aj trvalé zuby sa do dutiny ústnej prerezávajú nevyzreté a trvá približne dva roky, než zubná sklovina dozreje a vytvrdia sa minerály zo slín.

"Rodičia by preto mali dbať na správne čistenie zúbkov svojich detí a už od mala im vštepovať správne hygienické návyky pri čistení zubov," hovorí Alexander Schill, primár stomatologickej kliniky a ďalej pokračuje: "Najhoršie sú na detské zúbky sladké nápoje v podobe džúsov a sladených malinoviek, ktoré deti popíjajú celý deň a zuby sú tak neustále vystavované kyslému prostrediu, ktoré spôsobuje 'rozpúšťanie' tvrdých zubných tkanív, skloviny.“

A že teraz tých nástrah bude v najbližších dňoch neúrekom, netreba ani hovoriť. Mikuláš, Vianoce a tie sladkosti zo stromčeka – chutia hádam najlepšie!

Ak ovláda správne čistenie chrupu rodič, o to dôkladnejšie to vysvetlí aj svojim deťom

 

ČO a KTO môže za zubný kaz?

Príčinou zubného kazu je zubný plak, ktorý je nutné odstraňovať. Preto by si mali dospelí aj deti čistiť zuby pravidelne aspoň dvakrát denne vždy po jedle a to od chvíle, kedy sa prereže prvý zúbok.

"Technika čistenia zubov je dôležitejšie ako jeho dĺžka," hovorí lekár. Je v rukách rodičov, aby svoje deti naučili správne hygienické návykom, kým sa tak nestane, je všetka práca na nich. "Pri čistení detských zúbkov by sa rodičia mali riadiť pravidlom: dôveruj, ale preveruj' a v prípade potreby zúbky ešte dočisťovať."

Ak už si deti dostatočne osvoja pravidlá správnej zubnej hygieny, úloha rodičov tu ani zďaleka nekončí. Pravidelná zubná prehliadka by mala byť rovnako dôležitá, ako pravidelná dentálna hygiena, ak chcú mať rodičia aj ich deti zdravé a pevné zuby.

Na pravidelnú dentálnu hygienu by mali pacienti chodiť aspoň 2x ročne, rovnako tak na pravidelnú zubnú prehliadku k svojmu zubárovi. Záleží však na pacientovi a stave jeho chrupu. U detí to býva individuálne, záleží na schopnostiach dieťaťa i rodičov. Ideálne je začať chodiť na dentálnu hygienu čo najskôr, aby si dieťa zvykalo ako na prostredie u stomatológa, tak na lekára samého - utvorilo si sním vzťah.

"Pravidelnými návštevami dentálnej hygieny a neskôr stomatológa, možno predísť finančne nákladným a mnohokrát bolestivým zákrokom a navyše to uľahčuje aj každodennú prácu lekárov," uzatvára primár A. Schill.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.