ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Pozor na sladkosti! Útočia na zubnú sklovinu

 pr   14.11.2017   0

Niekto má rád sladkosti, pretože mu jednoducho chutia, iný si čokoládou „lieči“ nervy alebo zajedá radosť či sklamanie.

Deti? Tie dostávajú sladkosti väčšinou za odmenu. Nech je dôvod konzumácie akýkoľvek, okrem príjemného pocitu s lahodnej chuti by sme mali popri všetkých emóciách zapojiť aj mozog. Pretože naše zuby tie fantastické cukry nemajú rady!

Školákom sa lepšie vysvetľuje dôležitosť starostlivosti o zuby, ak im to ukážeme aj názorne

 

„Rodičia by mali dávať deťom sladkosti naraz, najlepšie raz denne.“

Túto vetu z úst lekára-stomatológa by sme si pokojne mohli pripnúť magnetkou na chladničku  aby sme na ňu jednoducho nezabudli. Prečo? Pretože stav detského chrupu majú v rukách z veľkej časti rodičia.

Zubný kaz nie je dedičným ochorením a vzniká iba z dôvodu nesprávnej dentálnej starostlivosti. Zníženie rizika zubného kazu je teda v rukách dospelých. Mliečne aj trvalé zuby sa do dutiny ústnej prerezávajú nevyzreté a trvá približne dva roky, než zubná sklovina dozreje a vytvrdia sa minerály zo slín.

"Rodičia by preto mali dbať na správne čistenie zúbkov svojich detí a už od mala im vštepovať správne hygienické návyky pri čistení zubov," hovorí Alexander Schill, primár stomatologickej kliniky a ďalej pokračuje: "Najhoršie sú na detské zúbky sladké nápoje v podobe džúsov a sladených malinoviek, ktoré deti popíjajú celý deň a zuby sú tak neustále vystavované kyslému prostrediu, ktoré spôsobuje 'rozpúšťanie' tvrdých zubných tkanív, skloviny.“

A že teraz tých nástrah bude v najbližších dňoch neúrekom, netreba ani hovoriť. Mikuláš, Vianoce a tie sladkosti zo stromčeka – chutia hádam najlepšie!

Ak ovláda správne čistenie chrupu rodič, o to dôkladnejšie to vysvetlí aj svojim deťom

 

ČO a KTO môže za zubný kaz?

Príčinou zubného kazu je zubný plak, ktorý je nutné odstraňovať. Preto by si mali dospelí aj deti čistiť zuby pravidelne aspoň dvakrát denne vždy po jedle a to od chvíle, kedy sa prereže prvý zúbok.

"Technika čistenia zubov je dôležitejšie ako jeho dĺžka," hovorí lekár. Je v rukách rodičov, aby svoje deti naučili správne hygienické návykom, kým sa tak nestane, je všetka práca na nich. "Pri čistení detských zúbkov by sa rodičia mali riadiť pravidlom: dôveruj, ale preveruj' a v prípade potreby zúbky ešte dočisťovať."

Ak už si deti dostatočne osvoja pravidlá správnej zubnej hygieny, úloha rodičov tu ani zďaleka nekončí. Pravidelná zubná prehliadka by mala byť rovnako dôležitá, ako pravidelná dentálna hygiena, ak chcú mať rodičia aj ich deti zdravé a pevné zuby.

Na pravidelnú dentálnu hygienu by mali pacienti chodiť aspoň 2x ročne, rovnako tak na pravidelnú zubnú prehliadku k svojmu zubárovi. Záleží však na pacientovi a stave jeho chrupu. U detí to býva individuálne, záleží na schopnostiach dieťaťa i rodičov. Ideálne je začať chodiť na dentálnu hygienu čo najskôr, aby si dieťa zvykalo ako na prostredie u stomatológa, tak na lekára samého - utvorilo si sním vzťah.

"Pravidelnými návštevami dentálnej hygieny a neskôr stomatológa, možno predísť finančne nákladným a mnohokrát bolestivým zákrokom a navyše to uľahčuje aj každodennú prácu lekárov," uzatvára primár A. Schill.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   0
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
Materské
14.09.2018   18
Čo je materské? Mám nárok na materské? Ako sa mi vypočíta materské? Môžem poberať materské a popri tom pracovať? Podnikám, musím prerušiť živnosť, ak chcem poberať materské? Môže poberať materské aj muž? Ako dlho budem poberať materské? Má slobodná matka nárok na dlhšiu materskú?
babetko
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   0
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
Cvikla v detskom jedálničku
20.09.2018   0
Jeseň skrátka patrí cvikle a my vám prinášame niekoľko nápadov, ako ju pridať aj do detského jedálnička tak, aby si na nej pochutili aj naši najmenší.
7 mýtov o umelom mlieku
19.09.2018   0
Kravské mlieko môžu deti piť už od 6. mesiaca po ukončení obdobia výhradného dojčenia. Mýtus alebo pravda?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
9 druhov soplíka - podľa farby
10.09.2018   0
Čo znamená zafarbenie hlienu – soplíka? Pirehladný, zelený, žltý, ružový, spenený, šedý, biely, s krvou,...
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.