ZdravieZdravie

Pásový opar a očkovanie vakcínou Pfizer: Existuje medzi nimi súvislosť?

 Michaela Galambošová   10.05.2021   0

Očkovanie je spôsob, ktorým si naše telo môže vybudovať imunitu. Na Slovensku sa posledné mesiace rozbehlo očkovanie vakcínami na prevenciu ochorenia COVID-19. A to sa niekedy nezaobíde bez nežiadúcich účinkov.

Ako uvádza tlačová správa ŠÚKL, väčšina z nich je krátkodobých a má mierny priebeh. Súvisí však vakcinácia očkovacou látkou Pfizer s rozvojom pásového oparu?

Shutterstock

 

1,2% výskyt  pásového oparu u reumatologických pacientov

Vedci z Tel Avivu a Haifu podrobili analýze 491 pacientov, u ktorých bolo diagnostikované autoimunitné zápalové reumatické ochorenie.

Kontrolnú skupinu tvorilo 99 pacientov. U šiestich z nich sa počas 6-týždňového sledovania po vakcinácii prvou dávkou mRNA vakcíny vyskytol pásový opar (herpes zoster).

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Rheumatology, všetci pacienti okrem jedného dostávali antivírusovú liečbu, pričom do 6 týždňov u nich vymizli príznaky pásového oparu. Päť pacientov dokončilo druhú dávku vakcíny bez ďalších nežiaducich účinkov.

Doktor Furer, jeden z autorov štúdie dodáva, že sa síce jednoznačne nepreukázala priama súvislosť očkovania vakcínou Pfizer a výskytom pásového oparu, avšak podľa jeho slov je ďalšie sledovanie potenciálnych nežiaducich účinkov po očkovaní vakcínou anti-COVID-19 u pacientov s reumatickými ochoreniami opodstatnené.

Shutterstock

 

Pásový opar vs. herpes na perách. Aký je medzi nimi rozdiel?

Rozdiel nie je taký veľký, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Pásový opar (hepres zoster) ako aj opar, ktorý sa občas vyskytne na perách (herpes simplex), spôsobuje ten istý vírus. Varicella zoster, vírus, ktorý je mimochodom zodpovedný aj za ovčie kiahne.

Oba druhy herpesov sú infekčné v dobe objavenia pľuzgierikov, môžu byť bolestivé a zlou správou je, že ani po preliečení z tela úplne nevymiznú.

Možno ste si všimli aj na vlastnej koži, že herpes na ústach má tendenciu sa opakovať a vykukne na svetlo sveta najmä vtedy, keď máte oslabenú imunitu.

Shutterstock

 

Odožeňte neželanú návštevu

Pásový opar sa najčastejšie lieči antivirotikami. S herpesom na perách môžete zabojovať posilňovaním imunity i pomocou babských receptov:

  • horúci alebo studený obklad: pomôže upokojiť podráždenú pokožku;
  • med: podľa niektorých štúdií sa med ukazuje ako výborný prostriedok na liečbu herpesu;
  • cesnak: má vynikajúci protizápalový účinok;
  • vazelína: pomáha zmierniť pocit podráždenej pokožky a zároveň ju hydratuje;


TIP z lekárne:

Ak vás trápia často sa opakujúce opary a dávate skôr prednosť prípravkom na prírodnej báze, vyskúšajte labiálny krém GLIZIGEN, ktorý obsahuje  glycyrhizín, prírodný extrakt z koreňa sladkého drievka.

Je určený práve na liečbu oparov, pričom ho môžete používať nielen pri prvých signáloch vzniku herpesu a počas liečenia, ale aj ako prevenciu proti vzniku oparu.

Zmierňuje nepríjemné svrbenie, pálenie či začervenanie, ktoré vás upozornia na vznik herpesu, urýchľuje hojenie a zároveň skracuje dobu liečby herpesu na perách.

Jeho pravidelným používaním eliminujete aj vznik chrastičiek a jaziev, ktoré sú nepríjemným dôsledkom labiálneho herpesu. Aj vďaka tomuto krému môžete mať neželanú návštevu čím skôr za sebou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?