ZdravieZdravie

Pásový opar a očkovanie vakcínou Pfizer: Existuje medzi nimi súvislosť?

 Michaela Galambošová   10.05.2021   0

Očkovanie je spôsob, ktorým si naše telo môže vybudovať imunitu. Na Slovensku sa posledné mesiace rozbehlo očkovanie vakcínami na prevenciu ochorenia COVID-19. A to sa niekedy nezaobíde bez nežiadúcich účinkov.

Ako uvádza tlačová správa ŠÚKL, väčšina z nich je krátkodobých a má mierny priebeh. Súvisí však vakcinácia očkovacou látkou Pfizer s rozvojom pásového oparu?

Shutterstock

 

1,2% výskyt  pásového oparu u reumatologických pacientov

Vedci z Tel Avivu a Haifu podrobili analýze 491 pacientov, u ktorých bolo diagnostikované autoimunitné zápalové reumatické ochorenie.

Kontrolnú skupinu tvorilo 99 pacientov. U šiestich z nich sa počas 6-týždňového sledovania po vakcinácii prvou dávkou mRNA vakcíny vyskytol pásový opar (herpes zoster).

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Rheumatology, všetci pacienti okrem jedného dostávali antivírusovú liečbu, pričom do 6 týždňov u nich vymizli príznaky pásového oparu. Päť pacientov dokončilo druhú dávku vakcíny bez ďalších nežiaducich účinkov.

Doktor Furer, jeden z autorov štúdie dodáva, že sa síce jednoznačne nepreukázala priama súvislosť očkovania vakcínou Pfizer a výskytom pásového oparu, avšak podľa jeho slov je ďalšie sledovanie potenciálnych nežiaducich účinkov po očkovaní vakcínou anti-COVID-19 u pacientov s reumatickými ochoreniami opodstatnené.

Shutterstock

 

Pásový opar vs. herpes na perách. Aký je medzi nimi rozdiel?

Rozdiel nie je taký veľký, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Pásový opar (hepres zoster) ako aj opar, ktorý sa občas vyskytne na perách (herpes simplex), spôsobuje ten istý vírus. Varicella zoster, vírus, ktorý je mimochodom zodpovedný aj za ovčie kiahne.

Oba druhy herpesov sú infekčné v dobe objavenia pľuzgierikov, môžu byť bolestivé a zlou správou je, že ani po preliečení z tela úplne nevymiznú.

Možno ste si všimli aj na vlastnej koži, že herpes na ústach má tendenciu sa opakovať a vykukne na svetlo sveta najmä vtedy, keď máte oslabenú imunitu.

Shutterstock

 

Odožeňte neželanú návštevu

Pásový opar sa najčastejšie lieči antivirotikami. S herpesom na perách môžete zabojovať posilňovaním imunity i pomocou babských receptov:

  • horúci alebo studený obklad: pomôže upokojiť podráždenú pokožku;
  • med: podľa niektorých štúdií sa med ukazuje ako výborný prostriedok na liečbu herpesu;
  • cesnak: má vynikajúci protizápalový účinok;
  • vazelína: pomáha zmierniť pocit podráždenej pokožky a zároveň ju hydratuje;


TIP z lekárne:

Ak vás trápia často sa opakujúce opary a dávate skôr prednosť prípravkom na prírodnej báze, vyskúšajte labiálny krém GLIZIGEN, ktorý obsahuje  glycyrhizín, prírodný extrakt z koreňa sladkého drievka.

Je určený práve na liečbu oparov, pričom ho môžete používať nielen pri prvých signáloch vzniku herpesu a počas liečenia, ale aj ako prevenciu proti vzniku oparu.

Zmierňuje nepríjemné svrbenie, pálenie či začervenanie, ktoré vás upozornia na vznik herpesu, urýchľuje hojenie a zároveň skracuje dobu liečby herpesu na perách.

Jeho pravidelným používaním eliminujete aj vznik chrastičiek a jaziev, ktoré sú nepríjemným dôsledkom labiálneho herpesu. Aj vďaka tomuto krému môžete mať neželanú návštevu čím skôr za sebou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Gaštankovia. Postavičky a zvieratká z gaštanov
21.09.2021   0
Aj vy radi zbierate gaštany? Urobte si s deťmi ZOO s gaštanovými zvieratkami alebo príjemnú jesennú dekoráciu do Vašej obývačky.
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
detské choroby
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?