Ozaj taká zázračná?

Mária Kohutiarová 8

Pred pár rokmi bežala na českých rozhlasových vlnách beseda so známym českým sexuológom, kde rozoberali zázračnú a nesmrteľnú tabletku.

Kým jej onen odborník robil neskutočne pozitívne PR, moderátor vyzýval poslucháčov na otázky. Stalo sa: zazvonil telefón a ženský hlas v ňom prosil pána doktora o vysvetlenie niektorých nezrovnalostí.

Ingimage

A z éteru sa začal niesť zoznam nepríjemných diagnóz, jedna horšia ako druhá. Zrazu pán doktor ženu prerušil: „Prepáčte, odkiaľ máte tie diagnózy? Ja o žiadnej z nich k danému lieku neviem?“ Z telefónu sa ozvalo: „Pán doktor, čítam z príbalového letáku tabletky, ktorú ste tak ospevovali…“

Medvedia služba

Časy, kedy tabletka prišla na svet, sú už dávno za nami: 60. roky minulého storočia boli plné búrlivej sexuálnej revolúcie, kedy sloboda bola najvyšším pojmom a nič ju  nemohlo  narušiť, dieťa už tobôž nie. Ale princíp, prečo tabletka existuje ešte dnes a z roka na rok ju farma firmy vylepšujú, stále trvá: žiť si svoj život bez ohľadu na to, čo by sa potencionálne mohlo stať.

Farmafirmy si môžu šúchať ruky: napriek povzdychávaniu, že Slovensko je až na 18. mieste v Európe v počte užívaní HAK, je zástup jej používateliek narastajúci. Lenže: je všetko také ideálne, ako hovoria reklamy? Ide fakt len o „nezištnú“ pomoc párom, ktoré nechcú dieťa a popri tom budú mať lepšiu pleť, krajšie vlasy a pevnejšie nechty?

Každé „A“ má predsa aj svoje „B“. Ako to teda je s antikoncepčnými tabletkami? Na jeseň minulého roku v Čechách mediálny boom spôsobila mladá gynekologička Helena Máslová, ktorá jednoznačne povedala: „Zistila som, že webová stránka antikoncepce.cz je vlastne reklamná plocha výrobcu, že pilierom farmaceutického priemyslu sú antidepresíva a tiež hormonálna antikoncepcia. O HAK sa hovorilo len v superlatívoch, no jej negatíva sa ignorovali. Odborníci však o tom vedeli svoje. Napríklad mi jeden skúsený chirurg, ktorému som asistovala pri operácii čriev, povedal: ´Dobre sa pozrite, kolegyňa, aká je táto maternica presiaknutá. Presne tak vyzerajú maternice žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu´.“

Svoje zhrozenie vyjadrila  (a nielen ona) predovšetkým v predpisovaní HAK mladým dievčatám. Dievča, ktoré má 13-15 rokov, nie je z hľadiska plodnosti na konci vývoja a dopovať ju niečím umelým je z hľadiska jej zdravej plodnosti vabank: ako hovorí doktorka Máslová, neskôr jej tieto dievčatá ako mladé ženy prichádzajú s problémami neplodnosti a nakoniec idú na umelé oplodnenie. Druhým pohľadom je tiež medializovaný fakt v Čechách, kedy lekár stojí na hrane zákona: ak mu príde takéto mladé dievča súrne po tabletky „na pleť“, mal by v prvom rade podať trestné oznámenie za zneužitie maloletej. Tiché tolerovanie a predpísanie HAK nerieši situáciu ani jej zdravia ani jej hodnotového rebríčka. Ticho sa možno opýtať, kde sú rodičia a či ich sexuálna výchova či výchova k rodičovstvu obsahuje aj niečo viac, ako strašenie tehotenstvom alebo pragmatickým „výjazdom“ ku známemu gynekológovi.

Zdravotne negramotní

Je jasné, že bežná väčšina ľudí, ktorí berú nejaké lieky, sa plne spoliehajú na lekára, že to, čo im predpíše, im aj opíše a vysvetlí. Vžitá dôvera, alebo až naivita je v tomto smere však príliš nebezpečná a pri HAK zvlášť. O to viac, ak už nie je tajomstvom, že výrobcovia tabletiek netrpia žiadnu núdzu a vedia sa podeliť aj s tými, ktorí ich produkty posúvajú cieľovej skupine.

Vedieť teda, čo je v tej zázračnej tabletke ukryté, okrem toho, aký je prvotný efekt a ako dlho sa môj organizmus bude z toho dostávať, by malo byť osobnou zodpovednosťou každej ženy – inak je nielen zdravotne negramotná, ale skutočne nezodpovedná – voči sebe samej. Oné dôveruj, ale preveruj platí v prípade ženy oveľa viac –  lebo HAK nám možno pomôže zahasiť jeden problém, ale zvykne vyrobiť päť ďalších, a to tak rafinovane, že o ich existencii nemusí mať dlho nik ani tušenia.

Mnoho gynekológov zvykne predpisovať HAK ako skutočný liek, hoci samo ministerstvo zdravotníctva ho ako liek neeviduje. Lenže aj tu je istý háčik: hoci HAK zvyknú predpisovať pri problematických cykloch a napríklad na liečbu polycystických ovárií, podľa tvrdenia mnohých gynekológov  existuje na každý gynekologický problém minimálne dvojo rôznych liekov, z toho jeden nezvykne byť z radu antikoncepcie. Otázka teda znie: pýtajú sa ženy, či majú inú možnosť? Informuje ich lekár pravdivo?

Náboženstvo? Stačí ekológia

Je pravdou, že prijatie nového života a riešenie plodnosti prirodzeným alebo chemickým spôsobom postavili oproti sebe dva tábory – ale nie je pravdou, že ten, čo stojí za prirodzenosť, je zložený len z prívržencov z radu nábožensky založených. Je mnoho ľudí, ktorí bez ohľadu na vieru či učenie Cirkvi nie sú ochotní dávať do seba chémiu s neistými prognózami do budúcnosti.

Ako hovorí jedna zo žien diskutujúcich o tom na fóre: „Nebudem pchať do seba umeliny, ktoré mi navodia na chvíľu optimálny stav, ale po čase sa príroda vzbúri a vypomstí sa na organizme.“ Aj na Slovensku sú už medializované prípady vážnej trombózy, za ktorou stojí HAK, i keď o mnohých problémoch sa mlčí – už len vďaka mlčaniu postihnutých žien, z ktorých možno mnohé nevedia, kde problém „kúpili“. A tie, čo vedia, nekompromisne povedia možno len v malom kruhu, ako moja spolužiačka zo strednej, ktorú mám pred očami ako malú špajdľu: „Pribrala som hrozne, čo? To mám z antikoncepcie…“

Keby to bolo len o kilách navyše, ešte by mohlo byť veselo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Suhlasim. Treba vediet, co vsetko sa v tych „zazracnych“ liekoch skryva. Tak ako sa to tyka HAK, tyka sa to aj vakcin, roznych volnopredajnych liekov, ktore potlacia priznaky choroby a umoznia choremu fungovat a rozsirovat chorobu dalej ako i pomaly si devastovat vlastny organizmus nedoliecenim choroby a intoxikaciou roznymi gebuzinami v pripravkoch obsiahnutymi.

  2. Ťažko brať mamu siedmich detí vážne, keď hovorí o antikoncepcii, nech je to tabletka alebo prirodzená antikoncepcia odporúčaná katolíkmi, že áno

    1. Lesjana, podľa mňa mať 7 detí neznamená stratiť právo hovoriť o antikoncepcii, je rozdiel mať 7 náhodných detí bez záujmu a zodpovednosti a mať 7 detí zodpovedne podľa svojich túžob a možností. Ja sa momentálne na 7 detí necítim, teraz si neviem predstaviť mať napr. ani tretie, ale raz by som rada mala väčšiu rodinu – samozrejme zodpovedne, voči nim i sebe bez chémie, prirodzene

    2. ťažko brať vážne kohokoľvek, kto je za antikoncepciu a má toľko detí, koľko má /zväčša málo/, keď hovorí o antikoncepcii, že áno?
      Toto bol dosť trápny argument, Lesjana. Na dôvažok: dokáž, že tých 7 detí nebolo plánovaných, chcených, prijatých, že boli náhodné, lebo zlyhala metóda, ktorú používajú takí manželia? Že jednoducho sa im to stalo a im chudákom /ach, do takej kategorie by som nechcela patriť!/ neostalo nič iné, iba to ťahať ďalej, lebo cirkev inak nedovolí. Toto si chcela povedať? Noooo… A nadôvažok, toto celé, keď už, nebolo o počte detí, ale o tom, aké je problematické branie HAK z hľadiska organizmu ženy, nie počtu jej potomstva, ani dôvodov, pre ktoré ju nechce brať. Dobré ránko a pekný deň.

    3. Lesjana, tak si precitaj clanok o HAK od autorky, co ma iba jedno dieta, mozno ti bude blizsie. Ale vysledok je stale ten isty
      babetko.rodinka.sk/zo-zivota/vase-pribehy/cica-zer-hormony-a-book-mas-zadarmo/
      Ja mam gynekologicku velmi dobru priatelku a povedala ze predpisuje ju automaticky cigankam a deckam z detskeho domova, ktore su schopne sa tam vzajomne križiť a nikto s tym nic nespavi, ale ze mne by to nikdy neodporucila. Nasa spolocna spoluziacka zomrela na trombozu po HAK – a to nechala doma 1 rocne dieta:(

Pridaj komentár