Nešpecifické zápalové ochorenia čriev (IBD)

eva/ redakcia 0

Približne 10-tisíc obyvateľov na Slovensku sa lieči na nešpecifické črevné zápalové ochorenia. A mnohí ďalší trpia tiež, ale nevedia, že ich zdravotné problémy súvisiace s bolesťami brucha, „rýchlou“ stolicou, nafukovaním, krvou v stolici či chudnutím, spôsobujú črevné zápalové ochorenia. 

„Problémom je, že mnoho mladých ľudí vníma počiatočné štádiá svojho ochorenia ako súčasť života v strese a hektickej dobe, a neriešia ho“ hovorí psychologička doc. Dr. phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. 

Nešpecifické zápaly čriev

Nešpecifické zápalové črevné ochorenia (medzinárodne ustálená skratka IBD je z anglického označenia ochorenia Inflammatory Bowel Disease) sú spoločným pomenovaním pre Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu. IBD je typickým ochorením mladých a aktívnych dospelých ľudí. Objavuje sa medzi 20. až 40. rokom života, pričom v počte prípadov mierne prevládajú ženy. 

Prečo?

„Príčiny ochorenia nie sú jasné, úlohu zohráva genetická predispozícia( 15%), neprimerané prejavy imunitného systému a tiež podnety pochádzajúce z externého prostredia,“ vysvetľuje doc. MUDr. Martin Huorka, PhD., predseda pracovnej skupiny pre IBD na Slovensku. Výrazne sa na ochorení podpisuje stres, ale napríklad aj fajčenie. Na vznik ochorenia vplývajú  aj konzumácia antibiotík a prekonané infekcie.

Prejavy

Medzi prejavy IBD patria dlhotrvajúca hnačky, plynatosť, krvavá stolica, bolesti brucha, kŕčovité stavy, únava a chudokrvnosť. Pacient máva stavy relatívneho pokoja organizmu, ktoré striedajú obdobia zvýšenej bolestivosti, kŕčov a hnačiek, často aj 20-krát denne.

Vyšetrenia

Prvým krokom je test na fekálny kalprotektín, ktorý sa zistí laboratórne po odoslaní vzorky stolice, alebo jednoduchým testom priamo v ambulancii.

Nasleduje USG, endoskopia, prípadne CT, MR.

Ulcerózna kolitída

je chronický zápal hrubého čreva.  V prípade ochorenia hrubé črevo nie je schopné normálne spracúvať črevný obsah a tvorí väčšie množstvo hlienu. Prejavuje sa krvavými hnačkami.

Crohnova choroba

je označením ochorenia, pri ktorom má pacient roztrúsené zápalové ložiská po celom tráviacom systéme, najčastejšie v dolnej časti tenkého čreva. V čreve sa postupne môžu vytvoriť zúžené miesta a môže dôjsť k prederaveniu črevnej steny (perforácii), čo si vyžaduje chirurgické riešenie. Zápalové črevné ochorenia nie sú vyliečiteľné, ale lekár môže v spolupráci s pacientom dostať chorobu pod kontrolu a umožniť mu tak plnohodnotný život bez ťažkostí. Pacient však musí užívať lieky proti zápalu.

Liečba

V prvom kroku sa zvyčajne využívajú glukokortikoidy, ktoré síce  znížia problémy pacienta, no súčastne so sebou nesú výrazné vedľajšie účinky. V liečbe sa tiež používajú imunosupresíva a pri komplikáciách antibiotiká. Opäť s nežiadúcimi účinkami. 

V ostatných rokoch sa nádej vkladá do biologickej liečby. Je to najúčinnejší spôsob terapie. Má veľmi rýchly nástup účinku, udržuje pacienta najdlhšie v remisii , a udržuje dobrú kvalitu žvota. 

Pri biologickej liečbe sa podávajú  látky prirodzenej povahy, ktoré tlmia špecifické miesta zápalovej reakcie.

Tá síce nie je možná pre všetkých pacientov a má svoje obmedzenia, jednoznačne je však veľkým prínosom a za posledné dve dekády určite najväčším pokrokom na poli liečby IBD, najmä pri ťažkých  formách ochorenia.  Za posledných 20 rokou potvrdilo kvalitu biologickej liečby už viac ako 1 milion pacientov. 

Ochorenie ako psychologický problém

Tieto ochorenia sú psychicky veľmi náročné. U pacienta sa striedajú obdobia relatívneho pokoja s fázami relapsu (znovusplanutie ochorenia). Pacient sa cíti v bezvýchodiskovej situácii, stráca motiváciu do života, je apatický, rezignuje na liečbu a neraz potrebuje aj psychologickú pomoc.

„Najväčším nepriateľom sa však pri dlhodobej liečbe stáva sám pacient,“ hovorí psychologička doc. Dr. phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. „Liečba nešpecifických zápalových ochorení čriev si totiž vyžaduje disciplinovaného pacienta, ktorý dbá na pravidelný režim – ako v konzumácii liekov, tak v strave a ďalších aktivitách. Ale pravidelnosť môže viesť k pocitu stereotypu, nudy, nenaplnenia a straty životného optimizmu,“ dodáva doc. Janáčková.

Choroba na celý život

S črevnými zápalovými ochoreniami sa pacient musí naučiť žiť. Čím skôr sa však človek, ktorého trápia črevá, odhodlá navštíviť lekára, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa mu podarí dostať sa do stavu, keď nebude choroba ovládať jeho, ale on chorobu.

Použité zdroje:

Spravované z podkladov k TK pri príležitosti Dňa otvorených dverí v centrách pre črevné zápalové ochorenia.

Ďalšie informácie

Pacientska organizácia: Slovak Crohn club.

Deň otvorených dverí: Trapia vás črevá? 

Viac info o ochorení: Crohnova choroba

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár