ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Nemusíte trpieť

 Terra Medica   09.02.2010   0

foto:terra medica

Trápia vás počas menštruácie bolesti, ktoré sa mesiac čo mesiac snažíte utlmiť nekontrolovaným množstvom tabliet? Už nemusíte. Pomôže vám tradičná Čínska medicína. Dokáže vás zbaviť bolesti nielen počas vašich dní, ale dobrá správa je, že vaše problémy vyrieši navždy.

Ten pocit pozná mnoho žien. Keď má prísť menštruácia radšej si do kabelky prihodíme o niekoľko liekov od bolesti viac. Voňavku vymeníme za termofľašu, zrušíme dôležité stretnutia, ak je možné zoberieme si prvý deň menštruácie dovolenku. Jediné, na čo sme schopné v ukrutných bolestiach myslieť je, aby tabletka čo najskôr zabrala.

Bolestivá menštruácia, ktorej sa odborne hovorí aj dysmenorea alebo algomenorea často naväzuje na širší komplex problémov. "Šťastné tie, ktoré bolí iba brucho," povedala mi raz kamarátka, ktorá používa analgetiká nielen na utlmenie bollesti v podbrušku ale aj hlavy a krížov.

"Spúšťačmi tejto bolesti sú prostaglandíny, látky telu vlastné," vysvetľuje gynekológ a vy si asi  kladiete otázku: Keď sú telu vlastné prečo nám spôsobujú bolesť? "Prostaglandíny sú zodpovedné za sťahovanie svalstva maternice pri vypudzovaní jej sliznice v podobe menštruačnej krvi. Čím viac je týchto látok v tele ženy, o to silnejšie a častejšie sú bolestivé kŕče. Týka sa to hlavne prvých dní menštruácie," hovorí súčasná medicína. Zlá správa je, že pokiaľ bolesti nie sú spôsobené organicky podmienenými ochoreniami, teda zápalmi panvy, myómami či endometriózou, bolesti sú vraj úplne normálne.Tradičná Čínska medicína však tvrdí opak. Žiadna bolesť nie je normálna a čo je ešte lepšie, dá sa liečiť. Ktorá je tá vaša?

Zaujímavé je, že už samotné ponímanie menštruačnej bolesti v súčasnej a čínskej medicíne je úplne rozdielne. Kým súčasná veda hovorí o prostaglandínoch, z pohľadu jej predchodkyne môže byť za bolestivou menštruáciou päť príčin:

1. Blokáda -  vzniká z nadbytku krvi, to znamená, keď sa upchá hadička toku alebo z nedostatku, keď chýba výživa a menštruácia vynecháva. Menštruačná bolesť je silná, bodavá, prenikajúca a nezlepšuje sa ani teplom.

2. Chlad v maternici - vnikne do tela pri prechladení, usídli sa kdekoľvek v maternici a spomaľuje prietok krvi. Kŕčovité bolesti sa dajú čiastočne utíšiť teplom.

3. Krvná nedostatočnosť - keď je kvalita krvi oslabená, nemôže dosiahnuť patričný výkon. Žena má iba mierne bolesti.

4. Nedostatok Qi- ide o nedostatok energie, ktorá by mala mať stúpajúcu tendenciu, no z nejakého dôvodu je porušená. Bolesť je opäť mierna s pocitom tlaku a ťahu dole.

5. Vlhké teplo- pre túto príčinu je typická aj nepríjemná ovulačná bolesť a pocit ťahu.

"Každá táto patológia sa líši bolesťou aj prejavmi a každá sa lieči ináč, no môžu sa aj rôzne kombinovať. To znamená, že žena môže mať napr. krvnú nedostatočnosť aj chlad. Podstatné je, že ak ich správne diagnostikujeme, vieme väčšinu z nich odstrániť," vysvetľuje Monika Křeková, terapeutka z Kliniky alternatívnej medicíny Terra Medica a dodáva zaujímavú skúsenosť z praxe.

„Keď k nám príde klientka s problémami a ja jej poviem, aby mi popísala svoju menštruáciu, vytreští na mňa oči. Pre ženy sú to nepríjemné dni, ktoré nestoja ani za zmienku, pre nás je však veľmi dôležitá každá informácia. Začiatok menštruácie, jej dĺžka, sfarbenie krvi, aj to ako prebieha ovulácia." Liečba bylinami je potom samozrejme individuálna a môže trvať od dvoch mesiacov do vyše roka, záleží od toho ako dlho bol problém zanedbaný.

Už po prvých týždňoch však každá žena cíti, že nastáva zmena k lepšiemu. Liečba prebieha väčšinou mimo menštruačného cyklu, no ani vo fáze bolesti nemusíte siahať po tabletkách. „Výborná je akupunktúra, ktorá zaberá do desiatich minút a účinkuje celý cyklus. Stačí napichnúť zostavu bodovna 20 minút, popr. použiť lampu na nahriatie spodnej časti brucha," hovorí odborníčka.

Zároveň však uznáva, že nie každá žena má možnosť prísť v prvý deň menštruácie, keď sú bolesti najsilnejšie na akupunktúru. V tom prípade samozrejme nie je dôvod nedať si liek od bolesti. "Nemá to žiadne kontraidikácie s terapiou, dôležité je, aby žena netrpela. Hneď ako menštruácia skončí však treba začať s liečbou."

Pozor na to, čo jete!  

Nielen súčasná no aj čínska medicína sa však zhoduje v tom, že žena musí zmeniť životný štýl. „Spolupráca s každou klientkou je veľmi dôležitá. My jej pomenujeme problém, povieme jej ako ho budeme liečiť, no ona nám musí pomáhať. Okrem toho, že by sa mala dostať do psychickej pohody, alfa a omega je stravovanie. Mnoho príčin bolestí je totiž spôsobená, alebo zhoršovaná zlým stravovaním," vysvetľuje Monika Křeková a uvádza konkrétne príklady.

"Veľkým problémom je napríklad káva. Pri nedostatočnosti krvi a Qi neodporúčam piť kávu vôbec. Oslabuje totiž pečeň a obličky, ktoré sa podieľajú na správnej tvorbe a uchovávání Qi a krvi. Ak je napríklad príčinou bolesti vlhké teplo, nemala by pacientka piť alkohol, jesť vyprážané, ostré jedla či mliečné výrobky. Chlad v maternici zhoršuje napríklad surová zelenina či džúsy," snaží sa o vysvetlenie odborníčka, no ešte raz pripomína, že liečba nie je taká jednoduchá ako sa zdá, pretože problém môže byť častokrát oveľa širší.

Bohužiaľ niektoré dlhodobo zanedbané problémy môžu viesť až k neplodnosti či oveľa vážnejším zdravotným komplikáciam. Keď teda rozmýšľate nad tým, či si do kabelky pribaliť ďalšie tabletku od bolesti, zamyslite sa nad tým, čo ste dnes jedli a koľkokrát ste sa rozčúlili doma či v práci. A keď sa už o pár mesiacov nechcete zvíjať v bolestiach vôbec, navštívte kliniku tradičnej Čínskej medicíny. Ženy, ktoré liečbu vyskúšali na vlastnej koži si už dnes na dni trápenia nevedia ani spomenúť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
16.01.2018   9
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Čo je to cervikálne skóre?
15.01.2018   0
Dnes sa pozrieme na malú tabulečku v tehotenskej knižke s nápisom Cervikálne skóre. Čo to teda je cervikálne skóre? Najskôr si vysvetlime pojem cervix.
Dôchodkové poistenie pre rodiča po novom
11.01.2018   0
Ak sa staráte o dieťa, môže za vás štát platiť poistné na dôchodkové poistenie. Konečne bez zbytočnej byrokracie.
babetko
Ako umiestniť detskú postieľku
17.01.2018   0
Je rozhodnutím každého rodiča, ako si zariadi spánok s dieťatkom. Čo sa však týka samotného umiestnenie detskej postieľky, dávame na zváženie a zamyslenie niekoľko skutočností, ktoré môžu dieťatko ovplyvňovať.
Tipy na finger food – jedlá pre bábätká „do prstov“
16.01.2018   0
Ak má vaše bábätko 8.-9. mesiacov, môžete mu okrem klasickej kašičky ponúknuť aj niečo do rúčky, tzv. finger food.
Hry pre malé deti
15.01.2018   0
Dnes vám ponúkame niekoľko tipov na hry s úplne malými deťmi, cca od 1 roka, ktoré sa môžete hrať doma len sami dvaja alebo s väčšími detičkami vonku na ihrisku.
detské choroby
Otestujte sa: Čo viete o zdraví vášho dieťaťa
16.01.2018   0
R rozpoznali by ste vážne ochorenie? Skúste sa otestovať.
Osýpky - Morbilli
15.01.2018   0
Osýpky majú vysokú schopnosť nákazy a vyskytujú sa väčšinou ako detské ochorenie so zanechaním celoživotnej imunity, odolnosti voči tomuto ochoreniu.
Príznaky cukrovky u detí
10.01.2018   0
Cukrovka (diabtes mellitus) nie je len ochorenie dospelých, či starých ľudí. Na Slovensku ročne pribudne asi 120 detských diabetikov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
16.01.2018   0
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
V nesprávnej klietke sa môže škrečok zraniť
15.01.2018   3
Aká by mala byť klietka pre škrečka? Treba dať pozor na to aké zvieratko do nej chceme dať, respektíve aký druh a koľko, či rado behá, šplhá alebo si radšej robí pelech a podobne. U džungárskych napríklad zväčša platí, že ak ich máme dvoch nepotrebujú až taký priestor ako keď je iba jeden. Pozrime sa na to aká by mala byť správna klietka/nádoba pre 1 – 2 škrečkov...
Malátny a slabý pes? Niečo nie je v poriadku
08.01.2018   1
Babezióza. Nič vám to nehovorí? Nie ste jediní. Kedysi ochorenie prenášané kliešťami v Stredomorí, sa u našich psíkov vyskytuje čoraz častejšie. Momentálne začínajú „malé potvorky“ vyliezať a čoskoro udrú v plnej sile.