Mikrovlnky. Používať, alebo nie?

eva/ redakcia 6

Prišiel mi na redakčný email článok od našej externej redaktorky. O mikrovlnkách. Po jeho prečítaní som nadobudla dojem, že všetky moje deti môžem pokrčiť, zahodiť do koša a porodiť ich znova, lebo veď – veď  doma bežne používame mikrovlnku… 

A tak som si povedala, že vám prinesieme viac pohľadov.

 

po A./:

Používate mikrovlnku? Nerobte to!

Dnes celosvetovo rozšírený elektrosmog je vážnym ohrozením života. Jeho pôsobenie sa ešte stále podceňuje, lebo jeho dôsledky sa nedajú rozpoznať okamžite. Aj mikrovlnné rúry a potrava v nich pripravená sú zdraviu škodlivé.

Mení krvný obraz

Výskumy ukázali, že potrava, uvarená alebo rozmrazená v mikrovlnnej rúre, spôsobuje zmeny krvného obrazu. Po príjme takejto potravy výrazne klesá obsah hemoglobínu a lymfocytov a zvyšujú sa hodnoty hematokritu a leukocytov, k rozmnoženiu ktorých dochádza vždy pri strese. Pre porovnanie surová alebo tradične uvarená strava nespôsobila u testovaných osôb žiadne zmeny krvi. 

Zvyšuje cholesterol

Zistilo sa, že po požití zeleniny z mikrovlnnej rúry sa hladina cholesterolu v krvi u testovaných osôb značne zvýšila, čo je zaujímavé, lebo zelenina neobsahuje takmer žiaden cholesterol. Surová a tradične pripravená zelenina nespôsobila žiadnu zmenu hladiny lipoproteínov (HDL), kým zelenina z mikrovlnky viedla k ich badateľnému zvýšeniu. Očividne išlo o stresovú reakciu organizmu ako odpoveď na ožiarenú potravu. Surové mlieko naproti tomu spôsobilo pokles hladiny cholesterolu. 

Toxické mlieko

Po ožiarení mlieka mikrovlnkou sa narušuje stabilita bielkovín. Mlieko sa takouto úpravou denaturuje a zrazí tak, že už nemôže byť správne strávené. Takéto mlieko je nielenže znehodnotené, ale aj toxické. Touto úpravou sa tiež zníži obsah kyseliny listovej, ktorá je esenciálnym vitamínom pre tvorbu krvi. Vyšetrenie mlieka, ohriateho v mikrovlnnej rúre, ukázalo aj jeho zvýšenú kyslosť. Prekyslenie je dnes všeobecným problémom aj v prírode a je znakom chorobného procesu. 

Oslabuje imunitu

Výsledky štúdie pripúšťajú záver, že technicky vyrobená energia, akou je napríklad energia mikrovlnnej rúry, sa môže cez ožiarenú potravu preniesť na ľudské telo. Pri dlhodobom pôsobení dochádza k oslabeniu alebo dokonca zrúteniu imunitného systému. Potom už stačí len psychický alebo duševný šok, aby skrytý rakovinový proces v tele prepukol do akútneho štádia. Krv ako súčasť imunitného systému reaguje veľmi rýchlo a citlivo na stres v organizme, či už psychického alebo fyzického druhu. 

Skracuje život

Energiu, ktorou telo udržiava a riadi svoje funkcie, prijíma priamo prostredníctvom slnečného žiarenia, ako aj nepriamo z potravy. Ak sa táto energia zmení, napríklad vplyvom mikrovlnného žiarenia, uchováva si chorobnú kvalitu aj v potrave a následne v tele, ktoré prijíma takúto potravu, čím ho poškodzuje. Jeden obed, ohriaty v mikrovlnke, nás nezabije, ale po dlhšom čase spôsobí zmenená strava toľko blokov, že sa telo začne brániť. Ušetríme síce trochu času, ale zároveň si uberieme z vlastného života. 

Pripravila Zuzka Kolečániová zo zdroja: Aegis Impuls 5/2001


po B./:

Ambulancia klinickej výživy MUDr. Igora Bukovského

Postoj niekoho, koho zvykneme považovať najmä vo výžive a zdrví za autoritu. 

Otázky bezpečnosti mikrovlnnej rúry sa najčastejšie spájajú s využívaním žiarenia a podozrením, že toto žiarenie vážne poškodzuje zdravie človeka alebo veľmi negatívne ovplyvňuje zloženie potravín. K tejto základnej obave z mikrovlnnej rúry uvádzame, že okrem samotných mikrovlnných rúr používaných v domácnosti je zdrojom mikrovlnného žiarenia pre človeka

  • signál rádiových a televíznych vysielačov
  • vysielače a telefóny mobilnej komunikácie
  • diagnostické prístroje využívajúce magnetickú rezonanciu
  • radarové systémy a pod.

V porovnaní s týmito zdrojmi a dávkami je mikrovlnná rúra zanedbateľná.

Kompletné stanovisko  k používaniu mikrovlnnej rúry si dočítate na www.akv.sk 


po C./:

Martin Mojžiš , fyzik

Doc. RNDr. Martin Mojžiš, PhD. je slovenský teoretický fyzik a vysokoškolský učiteľ teoretickej fyziky na FMFI  UK v Bratislave, Je autorom štúdií z fyziky elementárnych častíc.

Na potraviny toto žiarenie samozrejme vplýva, a síce tak, že ich zohrieva. V zásade sa to podobá na dusenie, akurát je to podstatne rýchlejšie. Energia rádiových vĺn sa tu v podstate priamo premieňa na tepelnú energiu. Pri teplotách, ktoré pri tom vznikajú, nemáme nijaký dôvod domnievať sa, že by dochádzalo ku vzniku vedľajších škodlivých produktov. Na súčasnej úrovni poznania nie je preukázané, že by mikrovlnka bola škodlivá.

Prečítajte si celý rozhovor k téme : Fyzika, kuchyňa a strach s Martinom Mojžišom 


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ako fyzik musim suhlasit s kolegom fyzikom – nie je ziadny dovod tvrdit o mikrovlnke, ze je skodliva. Rozdiel medzi zohrievanim na plyne a v mikrovlnke je vo frekvencii ziarenia, ktore na potravu vysielame. Tie „cholesterolove vysledky“ konstatovane bez podchytenia podstaty (statistika je totiz najvacsi klamar!), ktora by tento efekt zdovodnovala, a bez opisu, za akych podmienok sa merania uskutocnovali, aby sa vylucili ine mozne vplyvy, mi pridu ako titulok v bulvarnej tlaci, ze „Herec ma novu zenu v posteli“, pricom sa nepovie, ze sa mu narodila dcera a rad si spolu s nou schrupne pocas poobednajsej siesty.

  2. „na urovni poznania“ ved prave..ze na urovni „inej“ nas ta skodlivost akosi netrapi. Pricom prave tam sposobi najvacsie skody. Co sa ale cudujem viac, ze vedcovi nestacia dokazy, ktore su aj meratelne, napr. zmena strutury krystalov vody – po oziareni v mikrovlnke a naslednom zmrazeni je struktura krystalu uplne ina.. To je vedecky dokazane. Tuto technologiu skumali o.i. v Rusku a preco asi sme mikrovlnku v nasom socbloku nemali ako bezny spotrebic? Aj sudruhovia zistili, ze s jej neskodnostou to nebude take jednoznacne..

  3. Ivka – za sociku sa kapitalisticke vymozenosti nemohli masovo pustit medzi ludi, preto sa demagogovalo, ze su skodlive. A bez dokazov. A ked napises, ze „po oziareni v mikrovlnke a naslednom zmrazeni je struktura krystalu uplne ina“, to je sice pravda, ale miesas dve veci – mikrovlnka vodu len zohrieva, mrazak z nej vyraba krystaly, ktore sa po rozmrazeni nevratia do povodneho stavu.

  4. Dobry den,

    ako tak citam a pozeram mam pocit ze pravda je vzdy potlacovana a vyvracana len uvahami a nepodlozenymi faktami. Pani fyzici tu hadzu prirovnania vysvetluju rozdieli alebo naopak spolocne faktory ktore sposobuju ohrev telesa. Ale pytam sa kde su rukolapne dokazy. Kto z tychto panov fyzikov nieco podbne skumal a ma to podlozene vyskumom. Chytry sme dost a aj rychly ked mozeme nieco odsudit a spochybnit. Az pani fyzici nieco podobne spravia a dokazu vyvratit pravdivost hore uvedeneho clanku budem rad ale ak na baze teorii a a stotoznovania sa subjektivnych nazorov kolegu fyzika(teoretika). Na baze teoretickej sa da povedat vselico ba dokonca aj vyvratit ale ak ma prist na lamanie chleba…

    Skuste nieco dokazat a presvedcit citatelov o tom co tu komentujete. Spochybnit pracu a vyskum rakuskych vedcov a zdravotnikov si myslim ze je silna kava od slovenskych teoretickych fyzikov bez rukolapneho dovodu.

  5. co sa pamatam, vzdy clanok pojednaval len o skodlivosti mikrovln(iek). Nikto neporovnaval s inymi druhmi zohrievania – na plyne, vdaka elektrine, na dreve,… kazda tepelna uprava meni strukturu jedla, chemicke zlozenie, kazde ochladnute jedlo je uz ine ako bolo pred zohrievanim. Proti hriankam nebojuje nikto, hoci zuholnateny chlieb je hadam zakladny karcinogen. Mobil maju mnohi na uchu niekolko hodin denne, ale boja sa mikrovlnky. Koniec koncov robime strasiakov v prvom rade z toho, co by strasiakom nemalo byt, ale nevsimame si to, co nas zabija naozaj. Nas strach, stres, styl zivota,…

Pridaj komentár