ZdravieZdravie

Menzes - ako dlho má zdravá žena krvácať?

 Saša/redakcia   30.05.2021   0

Zase tie krámy, povzdychnú si mnohé ženy. Menštruácia je však zásadným ukazovateľom ženského zdravia. Problematická menštruácia môže signalizovať aj vážnu diagnózu.

Foto: Ingimage.com

Tri štvrtiny slovenských žien sa zhodujú v tom, že téma menštruácie je v spoločnosti stále tabuizovaná. Menštruácia je zásadným ukazovateľom ženského zdravia a môže poukazovať aj na vážne zdravotné diagnózy.

Aj keď 72 % žien si myslí, že silná a dlhšia menštruácia nie je normálna, takmer polovica žien (45 %) ju odôvodňuje genetikou a nie možným iným ochorením. Prieskumu farmaceutickej spoločnosť Gedeon Richter sa zúčastnilo 1000 žien.

Prejavy menštruácie u slovenských žien

Až 90 % slovenských žien pociťuje prejavy tzv. predmenštruačného syndrómu (PMS). Najviac typické sú preň bolesti brucha, podbrušia, krížov, citlivé prsníky a výkyvy nálad.

Aj samotná menštruácia sa prejavuje hlavne ako bolesť – 61 % žien uvádza ako najčastejšie bolesti brucha a podbrušia, 40 % pociťuje bolesti v krížoch. Takmer 30 % žien uviedlo, že silno krváca.

Vekom intenzita krvácania mierne rastie. S vekom u slovenských žien štatisticky mierne stúpa aj dĺžka cyklu.

Priemerná dĺžka krvácania sú 4 dni, so zarátaným špinením je to 6 dní. Takto to uvádza 51 % žien.

Avšak až 43 % Sloveniek uvádza dĺžku cyklu viac ako 7 dní. Takmer dve tretiny žien (60 %) majú pravidelný mesačný cyklus. Najviac pravidelný cyklus uvádzajú ženy vo vekovej skupine 35 – 45 rokov, a to až 71 % z nich. Vo vekovej skupine 45 – 55 rokov sa situácia mení a pravidelný cyklus deklaruje len 45 % žien.

MUDr. Andrea Maľová, PhD., gynekológ – pôrodník, I. gynekologicko – pôrodnícka klinika UNB Bratislava komentuje: „Dá sa povedať, že menštruačný cyklus slovenských žien a jeho poruchy korešpondujú so štandardmi uvádzanými v odbornej literatúre. Chcem však upozorniť, že s pribúdajúcim vekom u ženy rastú aj riziká rôznych a hlavne vážnych gynekologických ochorení, ktoré signalizujú poruchu menštruačného cyklu. Menštruácia je pre ženu naozaj zásadným ukazovateľom jej zdravia. Ženy by mali počas celého svojho života venovať patričnú pozornosť menštruačnému krvácaniu.“

Foto: Ingimage.com

Ako ženy hodnotia „svoje dni“

Viac než tretina žien (39 %) hodnotí svoj menzes ako relatívne dlhý. Približne rovnaký podiel žien (41 %) počas neho silno krváca. S bolestivým priebehom menštruácie sa potýka štvrtina žien.

Zatiaľ čo s dlhým a intenzívnym cyklom majú skôr skúsenosť ženy vo veku 45 – 55 rokov, bolestivá menštruácia trápi najčastejšie mladšie ženy vo veku 25 – 34 rokov.

Až 76 % žien sa obáva „červených nehôd“ a prispôsobuje tomu, napr. oblečenie aj svoj program. Silná menštruácia obmedzuje 63 % žien v ich pracovnom, spoločenskom i rodinnom živote a 58 % si dokonca podľa menštruačného kalendára zvykne plánovať dovolenky či rôzne spoločenské akcie.

Čo je normálna a zdravá menštruácia

Pravidelný menštruačný cyklus sa pohybuje ideálne vo frekvencii 28 dní, normálne je však aj rozpätie od 21 do 35 dní. Zdravé krvácanie by malo so zarátaným špinením trvať zhruba 5 - 7 dní.

Za normálnu stratu krvi počas jedného cyklu považujeme objem do 80 ml. Veľkosť krvnej straty hodnotíme podľa počtu použitých vložiek, resp. tampónov. Normálne menštruačné krvácanie by nemalo vyžadovať viac ako 1 vložku alebo 1 tampón počas 3 hodín.

Menštruácia by celkovo mala prejsť bez obťažujúcich bolestí. Ak menštruácia ženy nemá tieto parametre, je nutné, aby navštívila svojho gynekológa.

Andrea Maľová ďalej vysvetľuje: „Ženy by si mali sledovať svoj menštruačný cyklus. Každá informácia je pre ich ošetrujúceho lekára podstatná, pretože údaje o ťažkostiach s menštruačným cyklom resp. krvácaním môžu pomôcť k určeniu správnej diagnózy.“

Podľa Andrei Maľovej sa slovenské ženy veľmi nerady púšťajú do debaty o svojom mesačnom cykle: „Treba ich často povzbudzovať, aby sme potrebné informácie získali. Niektoré sú mojimi otázkami prekvapené, čo je signálom, že svojej menštruácii nevenujú veľkú pozornosť.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?