ZdravieZdravie

Menzes - ako dlho má zdravá žena krvácať?

 Saša/redakcia   30.05.2021   0

Zase tie krámy, povzdychnú si mnohé ženy. Menštruácia je však zásadným ukazovateľom ženského zdravia. Problematická menštruácia môže signalizovať aj vážnu diagnózu.

Ako dlho trvá menštruácia?

Ako dlho trva menzes
Shutterstock

 

Tri štvrtiny slovenských žien sa zhodujú v tom, že téma menštruácie je v spoločnosti stále tabuizovaná. Menštruácia je zásadným ukazovateľom ženského zdravia a môže poukazovať aj na vážne zdravotné diagnózy.

Aj keď 72 % žien si myslí, že silná a dlhšia menštruácia nie je normálna, takmer polovica žien (45 %) ju odôvodňuje genetikou a nie možným iným ochorením.

PMS a bolestivá menštruácia

Až 90 % slovenských žien pociťuje prejavy tzv. predmenštruačného syndrómu (PMS). Najviac typické sú preň bolesti brucha, podbrušia, krížov, citlivé prsníky a výkyvy nálad.

Aj samotná menštruácia sa prejavuje hlavne ako bolesť – 61 % žien uvádza ako najčastejšie bolesti brucha a podbrušia, 40 % pociťuje bolesti v krížoch. Takmer 30 % žien uviedlo, že silno krváca.

Krvácanie počas menštruácie

Vekom intenzita krvácania mierne rastie. S vekom u slovenských žien štatisticky mierne stúpa aj dĺžka cyklu.

Priemerná dĺžka krvácania sú 4 dni, so zarátaným špinením je to 6 dní. Takto to uvádza 51 % žien.

Avšak až 43 % Sloveniek uvádza dĺžku cyklu viac ako 7 dní.

Pravidelná menštruácia

Takmer dve tretiny žien (60 %) majú pravidelný mesačný cyklus. Najviac pravidelný cyklus uvádzajú ženy vo vekovej skupine 35 – 45 rokov, a to až 71 % z nich.

Vo vekovej skupine 45 – 55 rokov sa situácia mení a pravidelný cyklus deklaruje len 45 % žien.

MUDr. Andrea Maľová, PhD., gynekológ – pôrodník, I. gynekologicko – pôrodnícka klinika UNB Bratislava hovorí:

„Dá sa povedať, že menštruačný cyklus slovenských žien a jeho poruchy korešpondujú so štandardmi uvádzanými v odbornej literatúre.

Chcem však upozorniť, že s pribúdajúcim vekom u ženy rastú aj riziká rôznych a hlavne vážnych gynekologických ochorení, ktoré signalizujú poruchu menštruačného cyklu.

Menštruácia je pre ženu naozaj zásadným ukazovateľom jej zdravia. Ženy by mali počas celého svojho života venovať patričnú pozornosť menštruačnému krvácaniu.“

Menstruacia - dlha, kratka, casta...
Shutterstock

Dlhá a silná meštruácia

Viac než tretina žien (39 %) hodnotí svoj menzes ako relatívne dlhý. Približne rovnaký podiel žien (41 %) počas neho silno krváca. S bolestivým priebehom menštruácie sa potýka štvrtina žien.

Zatiaľ čo s dlhým a intenzívnym cyklom majú skôr skúsenosť ženy vo veku 45 – 55 rokov, bolestivá menštruácia trápi najčastejšie mladšie ženy vo veku 25 – 34 rokov.

Až 76 % žien sa obáva „červených nehôd“ a prispôsobuje tomu, napr. oblečenie aj svoj program.

Silná menštruácia obmedzuje 63 % žien v ich pracovnom, spoločenskom i rodinnom živote a 58 % si dokonca podľa menštruačného kalendára zvykne plánovať dovolenky či rôzne spoločenské akcie.

Čo je normálna a zdravá menštruácia

Pravidelný menštruačný cyklus sa pohybuje ideálne vo frekvencii 28 dní, normálne je však aj rozpätie od 21 do 35 dní. Zdravé krvácanie by malo so zarátaným špinením trvať zhruba 5 - 7 dní.

Za normálnu stratu krvi počas jedného cyklu považujeme objem do 80 ml. Veľkosť krvnej straty hodnotíme podľa počtu použitých vložiek, resp. tampónov. Normálne menštruačné krvácanie by nemalo vyžadovať viac ako 1 vložku alebo 1 tampón počas 3 hodín.

Menštruácia by celkovo mala prejsť bez obťažujúcich bolestí. Ak menštruácia ženy nemá tieto parametre, je nutné, aby navštívila svojho gynekológa.

Andrea Maľová ďalej vysvetľuje:

„Ženy by si mali sledovať svoj menštruačný cyklus. Každá informácia je pre ich ošetrujúceho lekára podstatná, pretože údaje o ťažkostiach s menštruačným cyklom resp. krvácaním môžu pomôcť k určeniu správnej diagnózy.“

Podľa Andrei Maľovej sa slovenské ženy veľmi nerady púšťajú do debaty o svojom mesačnom cykle:

„Treba ich často povzbudzovať, aby sme potrebné informácie získali. Niektoré sú mojimi otázkami prekvapené, čo je signálom, že svojej menštruácii nevenujú veľkú pozornosť.“

»»»»»» Prečítajte si aj: 9 dôvodov, prečo môže meškať menštruácia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Gaštankovia. Postavičky a zvieratká z gaštanov
21.09.2021   0
Aj vy radi zbierate gaštany? Urobte si s deťmi ZOO s gaštanovými zvieratkami alebo príjemnú jesennú dekoráciu do Vašej obývačky.
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
detské choroby
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?