ZdravieZdravie

Máte syndróm nepokojných nôh?

 Dagmar Mozolová   27.01.2015   29

Ak  na väčšinu nasledujúcich otázok odpoviete kladne, navštívte neurológa, lebo je pravdepodobné, že syndrómom nepokojných nôh trpíte.

  • Stáva sa vám, že pociťujete v nohách (alebo v rukách) nepríjemné vnemy (svrbenie, pálenie, mravčenie)?
  • Mávate kŕče a bolesti v končatinách alebo pocit husej kože?
  • Dajú sa tieto vnemy ťažko opísať slovami?
  • Pociťujete nepokoj, prevažne v nohách, ktorý vás núti k pohybu?
  • Mávate pri ležaní nutkanie ustavične meniť polohu, pohybovať nohami alebo si ich masírovať?
  • Zhoršujú sa vaše ťažkosti, keď dlhšie sedíte alebo ležíte?
  • Zhoršujú sa vaše ťažkosti spravidla večer alebo v noci?
  • Často sa vám stáva, že máte problém zaspať, budíte sa zo spánku a potom bývate cez deň unavená a vyčerpaná?
  • Hýbete počas spánku nohami a robíte tieto pohyby, aj keď nespíte?
  • Máte dojem, že sa vaše príznaky postupom času zhoršujú?
  • Má aj niekto z vašich príbuzných podobné ťažkosti?

Máte ho tiež?

Príčiny vzniku SNN

Presná príčina vzniku SNN nie je známa. Predpokladá sa, že SNN je dôsledkom viacerých problémov. Niektoré z nich sú: 

  • Nízka hladina sérového železa - feritínu, tým narušený metabolizmus železa v mozgu, ktorého bezprostredným následkom je atypické odbrzdenie pohybového aparátu.
  • Hormonálna nerovnováha. Vďaka nej sa na určité obdobie môže SNN objaviť aj v čase tehotenstva.
  • U mnohých pacientov však lekári zistili aj zníženú hladinu chemickej látky dopamín v mozgu. Tento je okrem iného dôležitý pre správne fungovanie pohybových schopností človeka.

 

Syndróm nepokojných nôh sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov  a môže sa objaviť v rôznych vekových kategoriách, vrátane detí. U detí sa častokrát SNN zamieňal s bolesťami počas rastu. Symtómami sú pravidelné poruchy spánku, nepokojné nočné pohyby, niektoré deti sú nepozornejšie, takže môže existovať súvislosť medzi SNN a deficitom pozornosti u detí.

Neurológ MUDr. Valkovič uvídza, že túto chorobu "nezapríčiňujú psychické faktory alebo stres, no môžu jeho vznik podporiť. Prejavy a intenzita príznakov sa môžu zhoršovať aj vplyvom alkoholu či kofeínu. Stále čakáme na komplexnejšiu štúdiu veľkého počtu pacientov, ktorá odhalí príčinu, resp. príčiny, ktoré stoja v pozadí syndrómu nepokojných nôh. Dnes však dokážeme efektívne liečiť symptómy ochorenia, ktoré pacientovi výrazne znižujú kvalitu života..“

 

 

Čo je syndróm nepokojných nôh

SNN je porucha centrálneho nervového systému, vôľou neovládateľné a nepotlačiteľné nutkanie pohybovať končatinami, najmä nohami.

Príznaky:

  • mravenčenie, tŕpnutie, pálenie či bolesť,
  • zvýšenie problému najmä večer či v noci, počas odpočinku,
  • poloha nie je rozhodujúca (je jedno, či sedíte alebo ležíte).

Ochorenie postihuje 5-15% populácie. „Týmto syndrómom trpí na Slovensku viac pacientov ako na cukrovku," tvrdí neurológ MUDr. Peter Valkovič, PhD. z Dérerovej nemocnice na bratislavských Kramároch, ktorý sa liečbou SNN zaoberá.

Napriek pomerne vysokému výskytu zostáva často neodhalené a nesprávne liečené.

„Pacient príde k všeobecnému lekárovi s tým, že ho bolia nohy, lekár ho pošle k ortopédovi, angiológovi alebo na rehabilitáciu. Keď sa k tomu pridá nespavosť, ktorá je častým následkom syndrómu, pacient pokračuje psychológom, psychiatrom, neurológia je častokrát posledné miesto, kam by človek s bolesťami nôh a nespavosťou išiel,“ hodnotí neurológ MUDr. Peter Valkovič, PhD.

Nepokoj nôh spolu s nepríjemnými pocitmi spôsobujú pacientom vážne problémy so zaspávaním. U ťažších prípadov sa môže nepokoj nôh objavovať aj cez deň v stave minimálnej motorickej aktivity, napríklad pri sedení na sedadle pri ceste autom, lietadlom či vlakom, niektorí nemôžu chodiť do kina či divadla. Ak sú príznaky syndróm SNN výrazné, môžu komplikovať aj partnerské vzťahy a rodinný život.

Liečba syndrómu nepokojných nôh

Pri liečbe SNN sa zdôrazňuje potreba správnej diagnózy, prísne sledovanie vedľajších nepriaznivých účinkov a možné spolupôsobenie s inými liekmi. Odborníci sa aj vďaka štúdiám snažia odhaliť nielen príčiny vzniku ochorenia, ale hľadajú novú, prípadne testujú doteraz používanú liečbu, či lieky, ktoré pacientom pomáhajú príznaky SNN zmierňovať.

Syndróm možno liečiť aj liekmi s obsahom účinnej látky pramipexol, ktoré v centrálnom nervovom systéme potláčajú nutkanie k pohybu a pomáhajú aj pri Parkinsonovej chorobe. Účinok pramipexolu spočíva v odstraňovaní príznakov a prejavov SNN, ako sú nepríjemné pocity a nutkanie v nohách, bolesť, nespavosť, každodenná únava a náladovosť,“ hovorí o liečbe MUDr. Valkovič.

Najnovšia štúdia o pôsobení pramipexolu po prvý krát preukázala, že táto účinná látka dokázateľne znižuje bolesť nôh, a to skôr ako po piatich dňoch od začatia liečby. Bolesť nôh sa počas celej doby sledovania multinárodnej štúdie v priebehu dvanástich týždňov stále znižovala. Kontrolná skupina pacientov liečená placebom zaznamenala iba malé zlepšenie, a to len v prvý týždeň.  

Ako ovplyvňuje SNN bežný život?

U ľudí, ktorí "chodia" aj v noci, bol zaznamenaný znížený pracovný výkon, bolesti hlavy, nechutenstvo, zníženie imunity organizmu, stres, depresie, zhoršenie medziľudských vzťahov, strata pozornosti, únava, zvýšenie rizika nehôd. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 55 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Valéria napísané 29.11.2018 20:59

No to isté mám ja ale k tomu necítim nohu mám ju strpnutu a ľadovú mne povedal ortopéd že mám artrozu prvého stupňa a neurológ zase že je to alkoholicka noha k tomu že nepijem alkohol tak mám alkoholicku nohu čo dodať.

Lubina napísané 17.04.2018 11:45

Tento problem poznam aj ja, zacal mi v pubertalnom veku a teraz mam po 30tke. Odpozorovala som cim to zacalo, pravidelnym pitim cierneho caju.. zjavne ma na to veelky vplyv kofein. Nepokojne nohy ma trapia obcas, nie pravidelne a mam pocit ze vzdy vtedy ked neodolam tablicke cokolady, alebo po piti kavy ci urcitych cajov. Pri tomto probleme sa treba fakt zamysliet nad svojim stravovanim..

katy napísané 08.03.2018 21:57

Ahojte, onedlho budem mat 50, syndromom nepokojnych noh trpim od mojich 22 presne. Na zaciatku som absolutne nevedela co to je a mala som to mozno 2-3 krat do roka, takze som to nejako neriesila,myslela som si, ze asi mam nejako unavene nohy po celom dni. Casom sa to tak vystupnovalo, ze okolo mojej 40-tky som to mozno 2-3 krat do mesiaca NEmala a onedlho uplne kazdy den som trpela....totalne na zblaznenie sa, nedalo sa to uz vydrzat, prebdene noci, obrovska nervozita, rano neskutocna vycerpanost, nohy som si sprchovala ladovou vodou, liala si alpu na nohy, masirovala, pochodovala, nevedela som ako si mam pomoct - az som pred tromi rokmi skoncila na neurologii. Beriem pramipexol....milujem ho, neviem si predstavit zivot bez neho, totalne sa mi zmenil zivot, len ma velmi mrzi, ze som tolko rokov trpela uplne zbytocne a neriesila som to skor. Vekom sa to zhorsuje, takze ludia, ak mate tento problem....neotalajte, ale cim skor chodte na neurologiu a budete mat problem vyrieseny.

Olga napísané 01.12.2016 21:03

Dobrý večer, mne to zatiaľ nepotvrdili ale príznaky úplne sedia na mňa. Rozdiel je v tom, že problém mám iba s ľavou nohou. Trvá to už cca 13 rokov a sa to začalo stupňovať a teraz ma bolí aj cez deň a aj v noci.........lieky na môj žalúdok nerobia dobre......dnes som bola u neurologičky, predpísala mi Sirdalud 1x večer a Zaracet 2x denne ......keďže nikdy som lieky nebrala, vyhýbam sa im, lebo podľa mňa sú to len chemické prípravky .....tak dnes som si dala tu jednu večer......za tie roky som chodila pomaly 2x do roka na rehabilitácie.....teraz posledný mesiac som vybrala 5x ketanol, a 5x výživu s ketanolom a vôbec mi to nepomohlo ......poraďte mi, mám ten syndróm i keď mám problém len s ľavou nohou? neviem čo mám už robiť, som nervozna z toho, v práci nevládzem fungovať, doma tiež nie .........PROSÍM čo mám robiť. na magnetickú rezonáciu som objednaná 15.12.2016 .......ale už od leta nespím poriadne ...max 3 hodiny každý deň aj to je niekedy veľa

Marika napísané 12.08.2016 23:20

Neviem ci problem, ktory ma moj manzel patri do tejto skupiny. On ma vysoke zelezo a uz 12 rokov mu beru poravidelne kvr, aby sa zelezo znizilo (phlebotomia). V maji bol operovany na prostatiu, stratil vela krve a dostal transfuzie (viacere). Po nejakom case zacal v noci dvihat nohy a buchat na madrac, alebo pohybovat nohami, akoby chodil. Nastatsie nema ziadne bolesti. On o tom ani nevie, ze to robi, ale ja nemozem pri nom spat, lebo pohyby su tak caste (mozno 5-10 sekund od seba) ze ja nedokazem zaspat. Pozna niekto z Vas nieco podobne? Prosim poradte, nevieme co dalej.

Dakujem.

peter napísané 29.01.2016 22:48

Trapi ma ten isty problem, zatial son sa neurologovi neodhodlal, zabera mi len tralgit kvapky, ale obavam sa navyku a budem to muset riesit.

Dominika napísané 18.12.2015 03:23

Je 3:14 ráno a ja stále nespím :( Stýmto ochorením bojujem od kdy si moja pamet vzpomína. No nikdy som netušila že je to diagnóza. Každu noc zaspávam až keď už som tak unavená že nevládzem hýbať nohami je to večšinov nad ránom kedy už pomaly mam vstávať. Samozrejme tým potom trpím celí deň. Je mi 23 a som aktívna športovkina takže cez deň vynakladám veľkú námahu tak ako v práci tak na tréningoch. O tomto probléme som informovala nášho fizioterapeuta a tak isto rodičov no vštci ma stále ukludnovali že je to len veľkov námahov a nepočíta sa to medzi choroby . No po prečítani tohto v čo najbližiu dobu navštívim doktora a začnem to liečiť pretože takto sa žiť nedá trpím tim ja a tak isto ľudia ktorý su v mojej blízkosti mojov nervozitov. Znepríjemnuje mi to život už roky a tak to ďalej nejde:(

Marta napísané 20.11.2015 15:38

Dlhé roky som večer čo večer,noc čo noc mala nervozne nohy.Bolo to na zbláznenie.Lieky od neurologičky v malých množstvách nezaberali-vo väčších množstvách som mala hrozné nežiaduce účinky. Až obyčajný liek proti bolesti Novalgin zabral.Spolu s Lyricou a Adartelom je to už celkom dobré.Asi aj tie pocity s nohami treba brať ako obyčajnú bolesť a tak k nej aj pristupovať.Možno aj vám to pomôže.Skúste,budem rada,že som poradila.

Marta

Anna napísané 13.11.2015 01:58

Dobrý večer,bohužiaľ aj ja trpím ochorením syndrómom nepokojných nôh,je to hrozná choroba.Aj teraz píšem po tom čo som si ľahla a nedovolí mi zaspať večný pochod mojich nôh.Je jedna hodina po polnoci a ja som musela vstať z postele a spánok je preč.Je mi z toho nanič,nebaví ma nič a nervy mám také z toho,že ma ide poraziť,prosím vás poraďte mi čo by som si mohla zobrať aký liek na túto hroznú diagnózu,lebo s tým sa nedá žiť.Aj ja chodím do sprchy ,sprchujem si nohy od kolien dole,ale aj to je katastrofa,každý večer si sprchovať nohy od kolien dole,pomáha to na krátku dobu a začne to znova.Pomôžte ak viete,prosím vás.

jane napísané 18.11.2015 16:52

mne uz viacerí neurologovia tvrdia, že mám tiež tento syndrom. stale mi len predpisovali nejake utlmujuce lieky, rivotril, adartrel...a magnezium, ale vobec ich nezaujímalo, že mám nízke zasoby železa. až sama som musela na to prísť, pytať si vyšetrenie na to.

teraz riešim, čo s tým, lebo lieky na hlavu si myslim, že nepotrebujem. trpím tym už 26rokov ,kedy som potratila a zrejme vtedy som stratila veľa krvi a po atb sa mi zapalili čreva. má niekto tiež málo železa a feritín? Frown

Vierka napísané 17.08.2015 21:52

Aj ja tym trpim akurat teraz sa trapim nemôžem spat len chodit ked si lahnem je to strasne nohy mi trha na nervi bola som u neurologicky mam doparin nic nepomaha mam to uz celu noc aj den uz som unavena ztoho kto mi poradi dakujem

Jana Balkóciová napísané 22.01.2015 18:32

SNN trpím 25 rokov od prvého tehotenstva. Je to príšerne tupá a neopísateľná bolesť. Je to ako keby Vám nohy zavadzali. Tiež ma v noci zobudia a musím si sadnúť do vane a studenou vodou spláchnuť obe nohy. Potom mám akupunktúrnu podložku pod nohy /to je taká plastová podložka s pichliačmi/ chvíľu na nej postojím a idem spať. Dobre je aj keď sa večer sprchujem nezabudnem si nohy studenou vodou spláchnuť. Vyskúšajte.

Janka napísané 30.07.2015 23:01

Ja trpím týmto ochoreným dá sa povedať od mladosti,dnes mám 62 a asi pred 20 rokmi my ju presne určili po hospitalizácii,vyskúšala som všeličo,ale až asi pred rokom my lekár neurológ predpísal liek SINDRANOL beriem minimálnu dávku 2mg.večer a ten my pomohol už som v pohode problémy pominuli.Nieto nič lepšie ako sa môcť v kľude vyspať. zwinker

Anna Javorkova napísané 16.01.2015 10:34

Váš komentár Týmto ochorením trpím aj ja a žiaľ bohu dedili to obe moje deti. Ja to mám už v rukách .krče v nohách ,pichanie v tele je to strašné. Poraďte čo vám zabralo. Ja som využívala železo, B12, nepijem kávu, nepijem alkohol,ale to nič nepomáha.neurológ mi predpísal Raponer to zabralo len chvíľu, teraz mám Rolpryna, ale aj ten už ráno okolo 4 hod už prestáva učinkovať. PROSIM poraďte čo zabralo vám Ďakujem.

Jozef napísané 01.01.2015 19:59

Bojujem so SNN už roky. Menšie dávky Pramipexolu mi nepomohli a väčšie som odmietol. Takže v noci po prebudení bez protestu vstanem, prejdem sa do kúpeľne (čiže trocha pohybu), potriem si nohy od kolien dole obyčajnou Alpou a väčšinou sa mi podarí znova zaspať.

Marta napísané 07.08.2014 21:32

Váš komentár

Je to hrozné! Bojím sa každého večera ,pretože aj keď beriem lieky,mám príšerne nervozne nohy. Nemôžem ležať,ani sedieť-iba

stepovať.K tomu všetkému mi opúchajú nohy,je mi na zvracanie. To sú nežiaduce účinky .Zatiaľ mi žiaden lekár takmer nepomohol.

gabriela napísané 29.05.2014 19:03

Zdravím všetkých ktorých trápi toto ochorenie , v prvom rade odporučam neurologičku da sa to vyliečiť je to väčšinou nedostatkom železa v krvi nestaci len vybrať 1 balenie ale aspon 3-6 mesiacov a skontrolovať aj vitaminy radu B až B12 či je dostatok väčšinou su hlboko pod normu lekarka vam predpiše aj liek Adartrel pre lepší spanok ale ak doplnite železo a vitaminy tak sa to pekne upraví je pravda že to môže byť dedične ale ma to pričinu v žaludku nevstrbava sa železo lebo nepracuje dobre pankreas.Prajem skore uzdravenie a prijemný spanok

Martina napísané 24.03.2014 13:19

Myslíte si, že tým môže trpieť aj dieťa? Náš trojročný syn má problémy pri zaspávaní. Stále pohybuje nohami, šúcha nimi, myká, prehadzuje sa. Manžel ho uspáva aj hodinu. Je už unavený, zaspal by oveľa skôr, keby ho to neznervózňovalo. V noci sa pravidelne budí, je mu do plaču a znovu nepokojné nohy. Akonáhle sa prebudí, myká nimi a nevie zaspať. Potom znovu nadránom alebo okolo 3-tej plače, myká nohami a chce ísť dolu (preč zo spálen). Ešte by spal, niekedy ešte zaspí dolu v obývačke. Cez deň ho to netrápi, spinká vonku v kočíku a zaspí veľmi rýchlo, ani sa v spánku nemyká. Čo máme robiť? Trvá to už skoro 2 roky. Ne neurológii nám povedali, že na ňom nič nevidia.

Andrea napísané 06.04.2014 20:27

Určitě tím může i trpět i dítě, já mám tuto diagnózu odmalička.za 20 let jsem vyzkoušela od klasické medicíny přes jógu, meditace, studené, teplé koupele, detoxikační náplasti, přírodní léčbu všechno možné, ale až homeopatie mi moc pomohla (samozřejmě jsem musela najít dobrého homeopata, protože bohužel tak jako doktoři, jsou homeopati jen lidé a ne každý dělá dobrou vizitku své profesi..)

Zuzana napísané 20.02.2013 20:56

Ked som si precitala prispevok od Janky, ze jej pomohli detoxikacne naplaste, rozhodla som sa ich tiez vyskusat. Uz ma totisto nebavilo to vecne vecerne mravcenie v nohach. Verte ci neverte, skutocne mi pomohli. A nie len na bolesti a trpnutie noh, ale presatala ma aj bolievat hlava. Odporucam vyskusat kazdemu, skor ako zacnete uzivat lieky, ktore vam pravdepodobne aj tak nepomozu. Organizmus mame aj tak dost zaneseny toxinmi a mozno prave to je skutocna pricina SNN. Je dokazane, ze toxiny sa ukladaju v nohach.

Roman napísané 18.02.2013 19:55

Mam to aj ja,chodim s tym neurologovi.Beriem lieky a je to vtedy v pohode.Bez liekov by som zaspal nad ranom.Lieky,ktore mi pomahaju su z ucinnou latkou Ropirinol,beriem bud Adartrel,Rolpryna,alebo Ropirinol Mylan.Najlepsie mi zabera Adartrel.Beriem 2 tbl(kazda obsahuje 2mg ropirinolu)vecer,okolo 18tej a je to v poho.Netrapte sa,chodte k neurologovi a uzivajte lieky a da sa to zniest.

renata napísané 05.02.2013 22:05

moj manžel má diagnostikové SNN pričom už roky užíval mirapexin. dnes je stav taký, že tento liek mu lekár nemôže predpísať, pričom mu dal náhradu, ktorá však nepomáha. čo s tým dalej. s tým večerným "šermovaním" sa to dlho nevydrží

JANA napísané 05.01.2013 01:09

Mám 46 rokov a od 23 rokov trpím týmto syndrónom podľa všetkých príznakov. Verte mi, sú to strašné noci. Takmer každú noc okolo polnoci sa na to zobudím. Trochu mi na to pomôže studená sprcha od kolien dolu. Je to strašne nepríjemné, keď nemôžete spať celú noc. Privítala by som akúkoľvek radu a pomoc.

janka napísané 25.12.2012 20:10

Skuste detoxipan naplaste smile mne pomohli smile . Nohy mam ako nove

Marian napísané 03.12.2012 01:43

Váš komentár Cry asi 2 mesiace po auto havarii sa mi pozdava ze vo vecerných hodinach pred spaním pocitujem mravcenie v nohach a zneprijemnuje to moj spanok.Pri nehode som utrpel zlomeninu 4-rebier...je tomu od vtedy 4 mesiace a som stale na pn-ke,mohlo to spôsobiť SNN? smile

Pekárová napísané 28.11.2012 22:51

Váš komentár Tiež patrím k tej velkej skupine s popísanými príznakmi. Práve v týchto dňoch sa príznaky vystupňovali, po nočných kŕčoch v lýtkach ma dnes bolia lýtka ako keby som mala svalovicu. To je prvý krát. S pribúdajúcimi rokmi sa ťažkosti stupňujú, ako to mávala aj moja mama. Nie je to každý večer, ale podľa mojich pozorovaní veľký vplyv na to má aj mesiac. nemusí Vám svietiť do izby. Neviem či si to tiež niekto všimol. Donedávna som si myslela že je to z kŕčových žíl.

Martin napísané 23.10.2012 17:31

Ja som muž po štyridsiatke a tiež to mám. Keď si večer ľahnem do postele, tak mám neodolateľné nutkanie triasť nohami. Nevidím to ale vôbec ako nejaký problém. Pôsobí to na mňa relaxačne a po pár minútach trasenia bez problémov zaspím. Zobudím sa až ráno a som čerstvý ako rybička.

 

Bude to asi veľmi individuálne, ale nebol by som si celkom istý, že tie ostatné sprievodné problémy popísané v článku vždy súvisia so syndrómom nepokojných nôh. Keď cítim nutkanie, tak si trochu potrasiem nohami. Mám pri tom príjemný pocit a nutkanie po chvíli prejde. Občas sa mi to stane aj cez deň keď niekde dlho sedím, takže podľa článku by som mal vraj byť ťažkým prípadom. Ja však žiadne iné z popísaných problémov nemám a kvalita môjho života (aj rodinného) je zatiaľ stále vynikajúca. Nevidím preto žiadny dôvod, otravovať s tým lekára.

otri napísané 06.08.2012 19:30

pomaha meditacia... pravidelna...vsetko to je len o strese a emocnom napeti....staci aj par hlbokych nadychov a vzdychov..skuste pranajamu..ked lezite a tak...a nezabudnite dobru relaxacnu hudbu... Razz zwinker

Katarína napísané 13.07.2012 19:45

Váš komentár SNN mám asi aj ja, veľmi ma trápi pálenie a trpnutie podošiev, cez deň no najviac večer a v noci.Nemôžem pre tento pocit zaspať. Bola som u neurologa, potom na vyšetrení MG, ktoré ukázalo generálne vyklenutie disku L2/L3 s komprimáciou pravého koreňa L2, tiež vyklenutie disku L3/L4 s komprimáciou koreňov L3 a L4 2.-3.stupeň. V úrovni L4/L5 s komprimáciou koreňov L4 a L5 2.-3 stupeň.V úrovni L5/S1 bulging disku s komprimáciou koreňov S1 1.-2.st. Neurolog mi povedal, že to pálenie spôsobujú problémy s chrbticou a predpísal mi liek Lyricu 75 mg, potom Lyricu 150 mg , ale stav sa zlepšil len trošku a preto mi povedal, že nemá význam ju užívať. Naozaj sa tomu nedá pomôcť? Teraz je to pálenie a trpnutie ešte neznesiteľnejšie.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.