ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Máte syndróm nepokojných nôh?

 Dagmar Mozolová   27.01.2015   36

Ak  na väčšinu nasledujúcich otázok odpoviete kladne, navštívte neurológa, lebo je pravdepodobné, že syndrómom nepokojných nôh trpíte.

 • Stáva sa vám, že pociťujete v nohách (alebo v rukách) nepríjemné vnemy (svrbenie, pálenie, mravčenie)?
 • Mávate kŕče a bolesti v končatinách alebo pocit husej kože?
 • Dajú sa tieto vnemy ťažko opísať slovami?
 • Pociťujete nepokoj, prevažne v nohách, ktorý vás núti k pohybu?
 • Mávate pri ležaní nutkanie ustavične meniť polohu, pohybovať nohami alebo si ich masírovať?
 • Zhoršujú sa vaše ťažkosti, keď dlhšie sedíte alebo ležíte?
 • Zhoršujú sa vaše ťažkosti spravidla večer alebo v noci?
 • Často sa vám stáva, že máte problém zaspať, budíte sa zo spánku a potom bývate cez deň unavená a vyčerpaná?
 • Hýbete počas spánku nohami a robíte tieto pohyby, aj keď nespíte?
 • Máte dojem, že sa vaše príznaky postupom času zhoršujú?
 • Má aj niekto z vašich príbuzných podobné ťažkosti?

Máte ho tiež?

Príčiny vzniku SNN

Presná príčina vzniku SNN nie je známa. Predpokladá sa, že SNN je dôsledkom viacerých problémov. Niektoré z nich sú: 

 • Nízka hladina sérového železa - feritínu, tým narušený metabolizmus železa v mozgu, ktorého bezprostredným následkom je atypické odbrzdenie pohybového aparátu.
 • Hormonálna nerovnováha. Vďaka nej sa na určité obdobie môže SNN objaviť aj v čase tehotenstva.
 • U mnohých pacientov však lekári zistili aj zníženú hladinu chemickej látky dopamín v mozgu. Tento je okrem iného dôležitý pre správne fungovanie pohybových schopností človeka.

 

Syndróm nepokojných nôh sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov  a môže sa objaviť v rôznych vekových kategoriách, vrátane detí. U detí sa častokrát SNN zamieňal s bolesťami počas rastu. Symtómami sú pravidelné poruchy spánku, nepokojné nočné pohyby, niektoré deti sú nepozornejšie, takže môže existovať súvislosť medzi SNN a deficitom pozornosti u detí.

Neurológ MUDr. Valkovič uvídza, že túto chorobu "nezapríčiňujú psychické faktory alebo stres, no môžu jeho vznik podporiť. Prejavy a intenzita príznakov sa môžu zhoršovať aj vplyvom alkoholu či kofeínu. Stále čakáme na komplexnejšiu štúdiu veľkého počtu pacientov, ktorá odhalí príčinu, resp. príčiny, ktoré stoja v pozadí syndrómu nepokojných nôh. Dnes však dokážeme efektívne liečiť symptómy ochorenia, ktoré pacientovi výrazne znižujú kvalitu života..“

 

 

Čo je syndróm nepokojných nôh

SNN je porucha centrálneho nervového systému, vôľou neovládateľné a nepotlačiteľné nutkanie pohybovať končatinami, najmä nohami.

Príznaky:

 • mravenčenie, tŕpnutie, pálenie či bolesť,
 • zvýšenie problému najmä večer či v noci, počas odpočinku,
 • poloha nie je rozhodujúca (je jedno, či sedíte alebo ležíte).

Ochorenie postihuje 5-15% populácie. „Týmto syndrómom trpí na Slovensku viac pacientov ako na cukrovku," tvrdí neurológ MUDr. Peter Valkovič, PhD. z Dérerovej nemocnice na bratislavských Kramároch, ktorý sa liečbou SNN zaoberá.

Napriek pomerne vysokému výskytu zostáva často neodhalené a nesprávne liečené.

„Pacient príde k všeobecnému lekárovi s tým, že ho bolia nohy, lekár ho pošle k ortopédovi, angiológovi alebo na rehabilitáciu. Keď sa k tomu pridá nespavosť, ktorá je častým následkom syndrómu, pacient pokračuje psychológom, psychiatrom, neurológia je častokrát posledné miesto, kam by človek s bolesťami nôh a nespavosťou išiel,“ hodnotí neurológ MUDr. Peter Valkovič, PhD.

Nepokoj nôh spolu s nepríjemnými pocitmi spôsobujú pacientom vážne problémy so zaspávaním. U ťažších prípadov sa môže nepokoj nôh objavovať aj cez deň v stave minimálnej motorickej aktivity, napríklad pri sedení na sedadle pri ceste autom, lietadlom či vlakom, niektorí nemôžu chodiť do kina či divadla. Ak sú príznaky syndróm SNN výrazné, môžu komplikovať aj partnerské vzťahy a rodinný život.

Liečba syndrómu nepokojných nôh

Pri liečbe SNN sa zdôrazňuje potreba správnej diagnózy, prísne sledovanie vedľajších nepriaznivých účinkov a možné spolupôsobenie s inými liekmi. Odborníci sa aj vďaka štúdiám snažia odhaliť nielen príčiny vzniku ochorenia, ale hľadajú novú, prípadne testujú doteraz používanú liečbu, či lieky, ktoré pacientom pomáhajú príznaky SNN zmierňovať.

Syndróm možno liečiť aj liekmi s obsahom účinnej látky pramipexol, ktoré v centrálnom nervovom systéme potláčajú nutkanie k pohybu a pomáhajú aj pri Parkinsonovej chorobe. Účinok pramipexolu spočíva v odstraňovaní príznakov a prejavov SNN, ako sú nepríjemné pocity a nutkanie v nohách, bolesť, nespavosť, každodenná únava a náladovosť,“ hovorí o liečbe MUDr. Valkovič.

Najnovšia štúdia o pôsobení pramipexolu po prvý krát preukázala, že táto účinná látka dokázateľne znižuje bolesť nôh, a to skôr ako po piatich dňoch od začatia liečby. Bolesť nôh sa počas celej doby sledovania multinárodnej štúdie v priebehu dvanástich týždňov stále znižovala. Kontrolná skupina pacientov liečená placebom zaznamenala iba malé zlepšenie, a to len v prvý týždeň.  

Ako ovplyvňuje SNN bežný život?

U ľudí, ktorí "chodia" aj v noci, bol zaznamenaný znížený pracovný výkon, bolesti hlavy, nechutenstvo, zníženie imunity organizmu, stres, depresie, zhoršenie medziľudských vzťahov, strata pozornosti, únava, zvýšenie rizika nehôd. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.