ZdravieZdravie

Mám sa strašne, ďakujem za opýtanie. Zachránilo mi život

 Kristína Kováčiková   01.01.1970   0

Keď mi zomrel muž, aj taká obyčajná otázka „Ako sa máš?,“ dokázala ľuďom uviaznuť v krku, lebo veď ... ako asi by som sa mohla mať. Máme sa vôbec pýtať? Hodí sa to? Chce človek rozprávať o tom, že sa má strašne?

Áno, treba sa pýtať. Je to dôležité. Možno tým druhému človeku zachránite život.

Image by Ryan McGuire from Pixabay

 

Ako sa máš?

Banálna otázka, fráza, ktorá často kĺže po povrchu. Kiež by však bola našim skutočným prejavom záujmu o druhého človeka, apeluje na nás Liga za duševné zdravie.

Človek sa nám môže zdôveriť s problémami, ktorými práve žije. Niekedy tak závažnými, že nám budú indikovať potrebu vyhľadať odbornú pomoc.

Stačí málo, aj 5 minút dôverného rozhovoru, ktorý môže zachrániť život.

Výzva je to celkom obyčajná: rozprávajme sa so svojimi blízkymi, pýtajme sa ich, ako sa cítia, ako sa majú. Opýtať sa a počúvať - nemusíme byť psychiatri, aby sme dokázali vytvoriť lepšiu záchrannú sieť pre ľudí, ohrozených samovraždou.

A nie je ich málo.

Päťsto ľudí. To je viac, ako ich ročne zomrie na cestách v dôsledku autonehôd, ktorým sa snažíme predchádzať.

 

Ako sme na tom s duševným zdravím?

  • takmer pol milióna ľudí na Slovensku trpí psychickými problémami. Približne päť tisíc ľudí sa minulý rok pokúsilo o samovraždu. Vyše 500 ľudí samovraždu aj dokonalo.
  • Dlhodobo si najčastejšie dobrovoľný odchod zo sveta volia muži, najciteľnejšou vekovou hranicou je 50 – 59 rokov, u žien je najviac samovrážd vo veku 60 – 69 rokov.
  • štatisticky najhoršie vychádzajú pondelky a čas medzi 22.00 – 7.00.

Samovraždy neobchádzajú ani deti.

Medzi smutnými štatistikami sú aj  samovraždy maloletých detí do 14 rokov a  mladistvých vo veku 15 až 19 rokov . Až 66,7 % mladistvých ukončilo svoj život pod vplyvom alkoholu alebo psychotropnej látky.

Podľa Petra Blaškovitza z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sú hlavnými motívmi pri samovraždách detí konflikty a rodinné problémy, s odstupom nasledujú školské problémy.

Image by Free-Photos from Pixabay

 

Depresia zabíja

Ohrozenými samovraždou sú

  • ľudia trpiaci duševnými poruchami, najviac depresiou, rôznymi typmi závislosti (alkohol), schizofréniou, úzkostnými stavmi a strachmi.
  • ľudia, ktorí prekonali v nedávnej minulosti závažnú duševnú traumu – smrť milovanej osoby, strata zamestnania, neúspech v škole, sklamanie v láske, strata životného cieľa, ideálu, či ľudia so závažným telesným ochorením, často spojeným s bolesťou.
  • nielen ľudia, ktorí majú za sebou samovražedný pokus, ale aj ľudia, ktorých blízki ukončili život samovraždou.

Samovražda je smrť, ktorá je zbytočná

Samovražde môže najlepšie zabrániť okolie, ktoré ohrozeného človeka najlepšie pozná (rodina, kamaráti, kolegovia, spolužiaci).

Nemusíme mať obavu, že to nezvládneme, lebo nevieme poskytnúť odbornú pomoc, či radu. Stačí iba úprimne človeka vypočuť, vyjadriť mu pochopenie, podporu.

Snažte sa nehodnotiť, neodsudzovať, nekritizovať, ani nezľahčovať problém druhého človeka. Posmeľte ho alebo povzbuďte v hľadaní odbornej pomoci.

 

Čo môžete odporučiť a ako pomôcť tým, ktorí to potrebujú:

  • Celonárodná, bezplatná, 24-hodiná Linka dôvery Nezábudka na čísle 0800 800 566
  • Návšteva ambulantného psychológa alebo psychiatra v mieste bydliska.
  • Pri akútnych stavoch, kedy je dôležité získať čas, môžete blízkeho odprevadiť na pohotovosť, prípadne sa poradiť so všeobecným lekárom.


Pomôcť môžete aj podporením Ligy za duševné zdravie, zbierka putuje na fungovanie Linky dôvery Nezábudka, napríklad

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď má po pôrode depresiu - otec
03.02.2023   0
Každá tretia mama a každý desiaty otec priznáva, že príchod bábätka s nimi zamával. Kým ženy o svojich problémoch hovoriť dokážu, mužská popôrodná depresia či miernejšie baby blues je stále tabuizovaná téma. Môže pritom viesť k rozvodu či ohroziť vzťahy s deťmi rovnako ako tá u materská.
Nemocnica Snina
30.01.2023   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
babetko
Súťažte o skvelý balíček produktov od dm drogerie markt
03.02.2023   0
Súťažná otázka: Ako sa volá kampaň spoločnosti dm, vďaka ktorej nakupujete za dlhodobo výhodné ceny?
5 liekov na rodičovské frustrácie
01.02.2023   0
Novopečení rodičia sú citliví a zraniteľní. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi, nie takými, ktorí vás stresujú a podkopávajú vaše rodičovstvo.
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
detské choroby
Detvianska móda, zrasty a plodnosť
01.02.2023   5
Predpokladám, že ak máte doma tínedžerku, tak ste už pár krát riešili vhodnosť krátkej bundičky, holých krížov a bedrových riflí v príjemnom dušičkovom čase. Zrasty sú hlavnou príčinou sekundárnej infertility (neplodnosti) u žien – u 15 – 20 % žien.
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.