ZdravieZdravie

Lockdown sa odráža na častých zraneniach pri športe či pobyte v prírode

 Adrana Bachoriková/ pr   23.02.2021   0

Doma sme už dlho, je na čase vstať z gauča a hýbať sa. Že tým podporíme svoje zdravie i imunitu, sme počuli už 100x. Dôležité nie je vedieť, ale aj spraviť.  Začať, ale s rozvahou. 

Riziko úrazu je po dlhej dobe ničnerobenia vyššie, začínajte preto opatrne a vrcholové výkony od seba nečakajte ihneď. Lockdown sa odráža na častých zraneniach pri športe, či pobyte v prírode. 

 

Vytknutia, natrhnutia svalov a šliach, bolesti svalov a kĺbov...  Bola by veľká škoda, keby nás odradili od dobrého predsavzatia. Po čom siahnuť, keď máme problém? 

Kostihoj je liečivá bylinka, ktorú poznali naše mamy aj staré mamy pre silné protizápalové a hojace účinky. Reumatické bolesti, bolesti kĺbov, kostí a svalov, ale tiež popáleniny, opuchy, zlomeniny, odreniny, či pomliaždeniny.

Pri všetkých týchto boľačkách vie byť kostihoj skvelým pomocníkom. Obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok, medzi inými aj alantoín, selén, magnézium, vápnik, vitamíny skupiny B, vitamín A, C a E, zinok, či železo.

Táto liečivá bylinka s fialovými kvetmi a „chlpatou“ stonkou kvitne od mája do septembra a v tomto období sa i zbiera. 

 

Tri účinky kostihoja

Táto trvalka má mnoho blahodarných účinkov, no ako nám jej názov napovedá, najviac sa využíva pri hojení kostí, rán a svalov.

Podporuje hojenie pri a po zlomeninách a úrazoch

Alantoín je hlavnou zložkou kostihoja. Spája v sebe protizápalové účinky, podporuje hojenie a regeneráciu pokožky a slizníc, a tvorbu tkaniva, ktoré spája úlomky kostí po zlomenine.

Týmito vlastnosťami si získal priazeň kozmetického a farmaceutického priemyslu. V kombinácii s magnéziom a kalciom tvoria silnú trojku, ktorá vás rýchlejšie postaví späť na nohy.

Pôsobí protizápalovo

Práve listy tejto bylinky pôsobia protizápalovo. Používajú sa na tlmenie bolestí kĺbov, svalov, či väzov.

Pomáha regenerácii pokožky

Látky, ktoré kostihoj obsahuje, napomáhajú pri liečení niektorých kožných problémov. Eliminuje ekzém, popáleniny, zapareniny, rany a škrabance a pokožku dobre vyživuje. Urýchľuje proces hojenia rán a povrchu kože.

TIP z lekárne: 

Majte prvú pomoc pri úraze  po ruke v domácej lekárničke

Traumaplant je liek vo forme masti na tupé poranenia a regeneráciu po úrazoch.

Pomôže na pomliaždeniny, vytknutia, natrhnutia svalov a šliach, bolesti svalov a kĺbov, či zle hojace sa rany. Aplikuje sa jednoducho na postihnuté miesto buď samostatne, alebo vo forme masťového obväzu. Hlavným liečivom tohoto lieku je koncentrát šťavy z čerstvej vňate kostihoja cudzieho. Hoci obsahuje výťažky z kostihoja, Traumaplant nemá v sebe pyrolizidínové alkaloidy, a môžu ho používať dospelí aj deti od štyroch rokov.

Presné informácie o zložení a použití Traumaplant nájdete v príbalovom letáku.  Nie je viazaný na lekársky predpis a dostanete ho v každej dobrej lekárni alebo na pilulka.sk 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...