ZdravieZdravie

Lockdown sa odráža na častých zraneniach pri športe či pobyte v prírode

 Adrana Bachoriková/ pr   23.02.2021   0

Doma sme už dlho, je na čase vstať z gauča a hýbať sa. Že tým podporíme svoje zdravie i imunitu, sme počuli už 100x. Dôležité nie je vedieť, ale aj spraviť.  Začať, ale s rozvahou. 

Riziko úrazu je po dlhej dobe ničnerobenia vyššie, začínajte preto opatrne a vrcholové výkony od seba nečakajte ihneď. Lockdown sa odráža na častých zraneniach pri športe, či pobyte v prírode. 

 

Vytknutia, natrhnutia svalov a šliach, bolesti svalov a kĺbov...  Bola by veľká škoda, keby nás odradili od dobrého predsavzatia. Po čom siahnuť, keď máme problém? 

Kostihoj je liečivá bylinka, ktorú poznali naše mamy aj staré mamy pre silné protizápalové a hojace účinky. Reumatické bolesti, bolesti kĺbov, kostí a svalov, ale tiež popáleniny, opuchy, zlomeniny, odreniny, či pomliaždeniny.

Pri všetkých týchto boľačkách vie byť kostihoj skvelým pomocníkom. Obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok, medzi inými aj alantoín, selén, magnézium, vápnik, vitamíny skupiny B, vitamín A, C a E, zinok, či železo.

Táto liečivá bylinka s fialovými kvetmi a „chlpatou“ stonkou kvitne od mája do septembra a v tomto období sa i zbiera. 

 

Tri účinky kostihoja

Táto trvalka má mnoho blahodarných účinkov, no ako nám jej názov napovedá, najviac sa využíva pri hojení kostí, rán a svalov.

Podporuje hojenie pri a po zlomeninách a úrazoch

Alantoín je hlavnou zložkou kostihoja. Spája v sebe protizápalové účinky, podporuje hojenie a regeneráciu pokožky a slizníc, a tvorbu tkaniva, ktoré spája úlomky kostí po zlomenine.

Týmito vlastnosťami si získal priazeň kozmetického a farmaceutického priemyslu. V kombinácii s magnéziom a kalciom tvoria silnú trojku, ktorá vás rýchlejšie postaví späť na nohy.

Pôsobí protizápalovo

Práve listy tejto bylinky pôsobia protizápalovo. Používajú sa na tlmenie bolestí kĺbov, svalov, či väzov.

Pomáha regenerácii pokožky

Látky, ktoré kostihoj obsahuje, napomáhajú pri liečení niektorých kožných problémov. Eliminuje ekzém, popáleniny, zapareniny, rany a škrabance a pokožku dobre vyživuje. Urýchľuje proces hojenia rán a povrchu kože.

TIP z lekárne: 

Majte prvú pomoc pri úraze  po ruke v domácej lekárničke

Traumaplant je liek vo forme masti na tupé poranenia a regeneráciu po úrazoch.

Pomôže na pomliaždeniny, vytknutia, natrhnutia svalov a šliach, bolesti svalov a kĺbov, či zle hojace sa rany. Aplikuje sa jednoducho na postihnuté miesto buď samostatne, alebo vo forme masťového obväzu. Hlavným liečivom tohoto lieku je koncentrát šťavy z čerstvej vňate kostihoja cudzieho. Hoci obsahuje výťažky z kostihoja, Traumaplant nemá v sebe pyrolizidínové alkaloidy, a môžu ho používať dospelí aj deti od štyroch rokov.

Presné informácie o zložení a použití Traumaplant nájdete v príbalovom letáku.  Nie je viazaný na lekársky predpis a dostanete ho v každej dobrej lekárni alebo na pilulka.sk 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.