ZdravieZdravie

Bzzzzzz. Ako na komáre.

 Miksa   18.07.2010   0

Nepríjemný hmyz v detskej izbe je skutočnou pohromou. V boji s hmyzom však nemusíme hneď siahať po chemických zabijakoch. Kombináciou preventívnych opatrení a repelentov s čo možno najmenej škodlivým zložením môžeme týchto malých tyranov živočíšnej ríše udržať na uzde.

V detskej izbe radšej žiadne pesticídy

Produkty, ktoré ponúkajú obchody na boj proti hmyzu, môžu obsahovať látky, ktoré sú pre našu kožu veľmi nebezpečné. Určite neodporúčame výrobky s obsahom látok DEET (dietyltoluamid) alebo DMP (dimetylftalát).

Najlepším ochranným prostriedkom proti hmyzu je sieťka na okne. V najhorších prípadoch môžeme nad detskú postieľku natiahnuť sieť proti moskytom, ktorá nielenže zastaví pažravých komárov, ale urobí z detskej postele aj výnimočné a zaujímavé miesto.

Prirodzené repelenty

Samotná príroda obsahuje viacero látok, ktoré hmyz odpudzujú. Tak si napríklad na vonkajšej parapete okna môžete vytvoriť prirodzenú zelenú bariéru z paradajkových kríčkov alebo zo „smradľavej“ kvetiny aksamietnice.

Alebo na posteľné prádlo či pyžamká nakvapkajte éterické oleje ako levenduľový, santálový, kajeputový, eukalyptový alebo šalviový olej či účinný môže byť dokonca aj klinčekový odvar a komáre by sa mali na Vás pozerať len zobďaleč.

Éterické oleje nenanášajte priamo na telo, nakoľko by mohli spôsobiť alergickú reakciu.

Rady starých materí

Ak predsa len Vaše drobce tie potvory poštípu, najlepšie pomôže medicína z lekárne starých materí – surová cibuľa, ktorú je dobre ihneď priložiť na vpichy (aj keď dieťa poštípe včela alebo osa.) Rozpolenú cibuľu pritlačte priamo na popichané miesta. Cibuľa obsahuje protizápalové látky, ktoré znižujú opuchy a dobre hoja rany.

Dobrá rada na záver

Skontrolujte, či Vám niekde na záhrade alebo na balkóne nestojí voda, zakrývajte sudy s dažďovou vodou ale aj malé krhličky. Aj malinké množstvo vody, napríklad v podložke pod kvetináčom, vedia komáre využiť na nakladenie vajíčok.


Podľa www.umweltberatung.at

foto:sxc.hu

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
babetko
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
detské choroby
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?