ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
ZdravieZdravie

Koľko piť, aby sme sa neotrávili vodou

 Ela Košická   19.05.2017   0

V niektorých reklamných, populárnych i odborne sa tváriacich textoch sa dá dočítať, že každý by mal denne vypiť najmenej 2 až 3 alebo dokonca 3 až 4 litre vody (tekutiny).

Toto je ale pre väčšinu populácie nesprávne a neadekvátne nadsadené odporúčanie, ktoré možno platí „v špičkách,“ ako sú extrémne teplé dni alebo veľká fyzická záťaž, ale nie v bežnom živote.

Shutterstock

 

Každý človek má iné potreby tekutín

Potreba tekutín je prísne individuálna záležitosť, ktorá závisí na množstve vonkajších a vnútorných faktorov, odvíja sa od telesnej hmotnosti, veku a pohlavia, zloženia a množstva stravy (obsah vody, soli, bielkovín, kalórií), telesnej aktivite, teplote a vlhkosti prostredia vrátane prúdenia vzduchu, druhu oblečenia a teplote tela, aktuálnom zdravotnom stave, zavodnení organizmu atď.

Koľko je optimum?

Každý človek má svoju optimálnu potrebu voľných tekutín, ktorá sa časom mení.

Táto potreba sa môže pohybovať od menej ako 1 liter za deň - u človeka so sedavým zamestnaním, ktorý konzumuje prevažne jedlo z varených obilnín, strukoviny a zeleniny s nízkym obsahom soli - až po niekoľko litrov za deň - u človeka, ktorý konzumuje príliš slanú a sladkú stravu s malým obsahom tekutín a vysokým obsahom energie a fyzicky intenzívne pracuje, športuje, alebo sa pohybuje v teplom prostredí.

U druhej kategórie môže denná spotreba presiahnuť aj 5 litrov. Každý si musí nájsť (či nachádzať) svoje optimálne množstvo tekutín.

Shutterstock

 

Keď cítime smäd, už je neskoro

Na potrebu pitia môže upozorniť smäd, ale je dobré vedieť, že smäd nie je včasnou známkou potreby vody, pretože sa objavuje až v okamihu 1-2% dehydratácie čiže straty vody na úrovni 1-2% telesnej hmotnosti.

Pocit smädu sa ďalej znižuje vo vyššom veku. Na druhej strane zvýšený pocit smädu môže byť i príznakom niektorých chorôb (napr. cukrovka) a existuje tzv. návykový smäd, ktorý nemusí byť známkou potreby tekutín.

Vyššie riziko dehydratácie je u malých detí, ktoré majú malý objem telesnej vody a bežná denná strata predstavuje jeho značný podiel a u starých ľudí, u ktorých sa objem telesnej vody znižuje, zhoršuje sa schopnosť obličiek vstrebávať spätne vodu a pocit smädu býva oslabený. Preto je treba príjem tekutín u starých ľudí aktívne kontrolovať.

Shutterstock

 

Varovné príznaky, že pijeme málo alebo veľa

Príznakom dlhšie trvajúceho a výrazného nedostatku tekutín je vedľa pocitu smädu tiež:

sucho v ústach, suché pery a jazyk, malé množstvo tmavo žltého moču, tendencia k zápche, čkanie pri jedle, tlak v okolí žalúdka, pálenie „žáhy“ alebo suchá pokožka.

Naopak príznaky nadbytku tekutín sú:

časté močenie (zvlášť v noci), potenie v normálnych teplotných podmienkach, vlhké ruky či nohy, bolestivosť bodu vzadu uprostred lýtka (pri stisku prstom).

Môžeme piť aj príliš veľa?

I keď nedostatok tekutín sa spája s viacerými rizikami, je nutné povedať, že ani ich stály nadbytok – teda pitie výrazne vyššieho množstva tekutín ako telo potrebuje – nie je pre organizmus zdravý. Dochádza tým k preťaženiu obličiek a srdca, čo môže postupne viesť k oslabovaniu ich funkcií.

Vypitie väčšieho objemu v krátkom čase, napr. niekoľko hodín po sebe viac ako 1 liter/hod., môže spôsobiť akútny stav známy ako „otrava vodou“. Jeho podstatou je nízky obsah sodíka v sére a prejavuje sa podľa vážnosti zvracaním, ochabnutosťou a bolením hlavy až po kŕče, môže spôsobiť aj smrť.

Čo je dobré si zapamätať?

Je nutné piť v priebehu celého dňa, a to už od rána (šálka čaju či kávy nestačí uhradiť nočnú stratu vody). Človek nie je ťava, aby sa napil jeden krát denne do zásoby. Je potrebné regulovať spotrebu tekutín podľa aktuálnej záťaže a potreby.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.