Kolagén potrebuje každý, no stále veľa z nás ho má akútny nedostatok.

pr 2

Hovorí vám niečo pojem kolagén? Nie? Táto látka je základnou stavebnou bielkovinou, ktorá je súčasťou tretiny všetkých bielkovín v tele, významne ovplyvňuje naše zdravie.

Kolagén dôležitý pre stav našich vlasov, chrupaviek, kĺbov, kostí, nechtov a pokožky. Počas dospievania si vie ľudský organizmus kolagén tvoriť, no už od 25. roku života túto schopnosť postupne stráca a od 40. roku si už nedokážeme túto látku v tele vyrobiť vôbec. Sme preto odkázaní na jej prijímanie z externých zdrojov.

Čo je kolagén a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Kolagén je z chemického hľadiska skleroproteín (zdroj wiki), vo vode nerozpustná bielkovina. Je súčasťou podporných tkanív a v medzibunkovej hmote má podobu kolagénových vlákien. Celkovo existuje 27 rozdielnych typov kolagénov, pričom tri z nich majú najzásadnejší vplyv na náš organizmus.

Ide o tieto typy:

  • kolagén typu I, ktorý sa nachádza najmä v koži a v kostiach, pričom predstavuje až 90 % objemu všetkého kolagénu v tele
  • kolagén typu II, ten je zastúpený najviac v chrupavkách a tak prispieva k podpornej funkcii kostrového systému
  • kolagén typu V, ktorý sa nachádza najviac v krvných cievach a je tak nevyhnutnou súčasťou fungovania kardiovaskulárneho systému

Dôležitý je aj kolagén typu III, ktorý sa ale nachádza v našom tele najviac len počas embryonálneho vývoja a nájsť ho možno len vo veľmi mladých tkanivách. So starnutím nášho tela sa stráca a je nahradzovaný kolagénom typu I.

Kolagén je prospešný najmä pre našu pohybovú sústavu, no má svoj priamy aj nepriamy vplyv tiež na ďalšie orgány a tkanivá. Jeho nedostatok sa prejavuje napríklad tým, že nastávajú:

  • problémy funkčnosti pohybového aparátu, napríklad bolesti kĺbov, nedostatočná hybnosť kĺbov, zápalové ochorenia, degeneratívne procesy
  • zhoršenie stavu pokožky, napríklad zníženie elasticity, výskyt vrások, výskyt pigmentových škvŕn, dehydratovaná pleť, príliš rýchle starnutie pokožky
  • lámanie vlasov, ich vysušovanie, zhoršenie kvality a rastu
  • problémy s nechtami, najmä ich lámanie a štiepenie
  • vzhľadom na to, že kolagén sa nachádza aj v zuboch, ďasnách, svaloch a šľachách, jeho nedostatok ovplyvňuje zhoršenie stavu aj funkčnosti týchto tkanív

Pozitívne účinky kolagénu na ľudské telo

Vzhľadom na to, že kolagén je súčasťou veľkej časti tkanív a orgánov, ale aj vzhľadom na to, že jeho nedostatok spôsobuje mnohé „nekozmetické“ problémy a poruchy, je na mieste povedať si niečo o tom, aké účinky na naše telo má.

Takže, tu sú tie najvýznamnejšie:

Kosti, kĺby a chrupavky: Kolagén je dôležitou stavebnou látkou chrupaviek a kĺbov. Pomáha im k ochrane funkčnosti, posilnení ich hybnosti a flexibility, v prípade chrupaviek je dôležitou látkou pre dostatočnú pevnosť a odolnosť. Pomáha tiež preventívne proti zápalom a to najmä v kĺboch a kostiach. Spomaľuje rednutie kostí a urýchľuje ich hojenie po zlomeninách.

Pokožka: Po vplyve na pohybovú sústavy je vplyv kolagénu na pokožku druhým najdôležitejším účinkom tejto látky na naše telo. Vďaka kolagénu sa môžete vyhnúť zápalom koži, lupienke aj predčasnému starnutiu a vzniku drobným vráskam. Kolagén je tiež dobrý pomocník pri celulitíde, akné a liečbe poranení, najmä jaziev.

Nechty a vlasy: Dostatok kolagénu v organizme regeneruje nechty a vlasy a v prípade vlasov má aj známy tzv. anti age efekt. V prípade nechtov zlepšuje ich pevnosť a pôsobí preventívne voči ich lámaniu.

Zuby a ďasná: Veľký význam má kolagén aj v prípade chrupu a to najmä ohľadom zdravia ďasien a zubov. Dostatok kolagénu vplýva pozitívne na pevnosť zubov v ďasnách, ale napríklad aj proti vzniku paradentózy.

Cievy: Ak vás trápia rozširujúce sa žily, napríklad aj povrchové či vnútorné kŕčové žily, môže byť kolagén súčasťou podpornej terapie, nakoľko zlepšuje stav ciev a žíl. Rovnako tak pomáha, ak vás trápia strie.

Zvyšujeme príjem kolagénu

Kolagén sa nachádza samozrejme prirodzene aj vo viacerých potravinách. Túto formu odporúčajú takmer všetky magazíny zaoberajúce sa krásou, nakoľko nedostatok kolagénu sa prejavuje najviac viditeľne práve na stave pokožky. Potraviny sú síce najjednoduchší zdroj, no zároveň práve tu je najväčší problém s ich dostatočnou konzumáciou.

  • V potravinách možno kolagén nájsť vo väčšom množstve napríklad:
  • v zelenine, napríklad v kapuste, paprike, mrkve, zemiakoch alebo repe
  • v sójových produktoch, napríklad v sójovom mlieku či syru
  • v ovocí, napríklad jablkách, pomarančoch, čerešniach či jahodách
  • vo fazuli
  • v ľanových semiačkach a v orechoch
  • v čiernych aj zelených olivách
  • v citrusových plodoch, napríklad v pomarančoch a citrónoch
  • v avokádovom oleji
  • v morčacom mäse

Okrem potravín je možné zvýšiť kolagén v tele aj z iných zdrojov. Existujú napríklad kolagénové injekcie, šampóny, rôzne výživové doplnky vo forme tabliet s obsahom kolagénu, dokonca aj špeciálne kolagénové solária. Žiadna z vyššie uvedených možností ale nemá taký pomer ceny, kvality a jednoduchosti, ako rozpustný kolagén.

Najkvalitnejší morský kolagén zo Švajčiarska: Inca Collagen

Ak hovoríme o rozpustnom kolagéne, dlhodobo najlepšou a najčastejšou voľbou je morský kolagén Inca Collagen. Ide  100 % prírodný rybí kolagén s overeným a kvalitným zložením. V jednom balení je 30 vrecúšok s rozpustným práškom.

Tento prípravok obsahuje 3000 mg hydrolyzovaného kolagénu, kde sú nasledujúce pomery zloženia:

  • kolagén I. typu tvorí 80 % dávky
  • kolagén II. typu tvorí 19,5 % dávky
  • kolagén III. typu je zastúpený v 0,5 % dávke

Kolagén je vhodný pre všetkých mužov aj ženy, no najviac z jeho benefitov určite čerpajú ľudia so zvýšenou záťažou kĺbov a seniori, ktorí trpia rôznymi ochoreniami a poruchami pohybového aparátu. Veľkou výhodou tohto kolagénu je minimum kontraindikácií a nežiaducich účinkov, jediným problémom je kombinácia jeho užívania s liekmi obsahujúcimi kalcifikáty.

Kolagén má veľmi jednoduché a pohodlné užívanie aj dávkovanie:

  • balenie vystačí na celý mesiac, denná dávka je 1 vrecúško, ktoré sa zmieša s tekutinou
  • ideálnou kombináciou je 1 vrecúško a 300 ml tekutiny, napríklad vody, džúsu, mlieka alebo iného nealkoholického studeného nápoja
  • pre lepšie zamiešanie napríklad lyžičkou je lepšie najprv nasypať do pohára obsah vrecúška a až po ňom naliať tekutinu

To, že Inca Collagen naozaj funguje, potvrdzuje aj množstvo spokojných referencií a komentárov užívateľov, ktorí si ho zakúpili. Navyše, prípravok má certifikát antidopingového laboratória, ktorý potvrdzuje jeho bezpečnosť, zloženie a nezávadnosť. Niečo takéto má len minimum podobných či konkurenčných produktov.

Skúsenosti sú na nezaplatenie, čerpajte z nich!

Hoci je Inca Collagen bezpochyby kvalitný výživový doplnok, dôležité sú aj skúsenosti s jeho užívaním. Z nich sa dá zistiť napríklad, že kolagén je možné užívať a prijímať aj počas dojčenia, alebo, že nie je vhodné ho zarobiť s grapefruitovým džúsom.

Kde sme sa tieto „pikošky“ dozvedeli? Napríklad z tejto internetovej recenzie na Inca Collagen, kde sa hodnoteniu a skúšaniu prípravku venoval bloger pravidelne testujúci rôzne druhy prípravkov na imunitu a zlepšenie zdravia.

My túto recenziu dávame do pozornosti najmä preto, že sa z nej dozviete veľa konkrétnych tipov a informácií a to vrátane prehľadu hodnotení od ostatných užívateľov. Veríme, že vám pomôže utvoriť si objektívny obraz nielen o tom, prečo kolagén potrebujeme, ale najmä o tom, že vybrať si kvalitný prípravok je nevyhnutný predpoklad úspechu.

Prečítajte si aj články:


 Kolagén nie je liek, a predsa účinne pomáha. V čom je jeho tajomstvo?

  Dá sa omladnúť aj bez skalpela?

  Tajomstvo kolagénu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár