ZdravieZdravie

Kokosový olej? Reklamné "bla-bla-bla"

 Saša Húsková   08.07.2019   2

Mýty o kokosovom oleji sa stali doslova fenoménom dnešnej doby. Pripisujú sa mu významné účinky na zdravie, vedecké poznatky však hovoria, že uvedené informácie treba brať s veľkou rezervou.

Ako je to teda s populárnym kokosovým olejom naozaj? Je vhodný aj pre deti?

Foto: Ingimage.com

Jedná sa o viac, ako iba o dobrý ťah predajcov a marketérov?

Popularita kokosového oleja za posledných pár rokov neuveriteľne rastie. Získal si nadšených užívateľov v gastronómii či v kozmetickom priemysle.

Na suché lakte, vlasy, aj do šalátu, na vyprážanie, alebo jednu lyžičku nalačno pri chudnutí - spôsobov na využitie kokosového oleja nájdete popísaných neúrekom.

V kamenných predajniach so zdravou výživou, alebo na internetových stránkach sa dozviete iba o samých dobrých vlastnostiach kokosového oleja.

Foto: Ingimage.com

 

Je však naozaj taký zdravý a máme ho uprednostňovať pred inými tukmi? Opýtali sme sa odborníčky na výživu - MUDr. Kataríny Babinskej.

Je kokosový olej zložením odlišný od iných rastlinných tukov?

Zatiaľ čo v živočíšnych tukoch je veľa nasýtených mastných kyselín, tuky rastlinného pôvodu sa skladajú najmä z nenasýtených mastných kyselín. Kokosový olej síce je rastlinného pôvodu, ale až 90% jeho obsahu predstavujú nasýtené mastné kyseliny.

Druhou „výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo“ je palmový tuk, v ktorom je tiež veľa nasýtených mastných kyselín.

Aký je obsah potrebných, esenciálnych mastných kyselín v kokosovom oleji?

Kokosový olej má minimálny obsah esenciálnych mastných kyselín - obsahuje iba veľmi málo kyseliny linolovej (2%) a prakticky žiadnu kyselinu linolénovú.

Iba pre porovnanie, spomedzi bežne používaných olejov slnečnicový obsahuje približne 64 % esenciálnych mastných kyselín (najmä radu n-6), repkový olej priemerne 35 % (najmä radu n-3).

Foto: Ingimage.com

 

Existujú vedecké dôkazy o prospešnosti (či užitočnosti) kokosového oleja pre zdravie?

Mýty o kokosovom oleji sa stali doslova fenoménom dnešnej doby. Pripisujú sa mu významné účinky na zdravie - môžeme sa stretnúť s tvrdením, že je účinný proti Alzheimerovej chorobe, pomáha chudnúť, má priaznivý vplyv na látkovú premenu cukrov a pomáha diabetikom a pod. Vedecké poznatky však hovoria, že uvedené informácie treba brať s veľkou rezervou.

Je pravdou, že niektoré menšie štúdie naznačili možné prospešné účinky kokosového oleja. Zároveň však treba dodať, že výsledky mnohých iných výskumných tímov uvedené účinky nepotvrdili.

Na to, aby sme lepšie spoznali, aký má kokosový olej skutočne vplyv na zdravie, a to najmä pri jeho dlhodobej konzumácií, je nevyhnutné uskutočniť ďalšie výskumné štúdie.

Odborníci sa zhodujú v tom, že kokosový tuk patrí medzi potraviny, ktoré by sme mali prijímať v obmedzenom množstve a skôr iba príležitostne.

Vybrať si teda radšej napríklad tradičnú bravčovú masť, ako moderný kokosový olej?

Každý má svoje prednosti i nevýhody, napríklad bravčová masť obsahuje viac ako polovicu nenasýtených mastných kyselín, naopak kokosový olej je ľahšie stráviteľný.

Podstatný fakt je, že oba sú bohaté na nasýtené mastné kyseliny preto by sme ich mali konzumovať v menšom množstve a s mierou.

Rozumné je do stravy zaraďovať najmä tuky, ktorých priaznivé účinky sú jasne preukázané. Patria medzi ne rastlinné oleje bohaté na nenasýtené mastné kyseliny.

Pozornosť by sme mali upriamiť najmä na potravinové zdroje omega-3 mastných kyselín, ktoré v našej strave nie sú dostatočne zastúpené, patrí medzi ne repkový olej, ľanový olej, ryby, či vlašské orechy.

Foto: Ingimage.com

 

Prečo je kokosový olej doporučovaný ako vhodný na vyprážanie?

Kokosový tuk, podobne ako bravčová masť, je stály aj pri vysokých teplotách, z tohto pohľadu je vhodný aj na vyprážanie.

Máme však aj zdravšiu alternatívu – použiť rastlinný olej určený pre teplú kuchyňu. Takéto oleje sú tiež tepelne stabilné, navyše majú priaznivejšie zloženie.

Vyprážanie a zdravá výživa však spolu neladia. Kto sa chce stravovať zdravo, však volí iné spôsoby tepelnej úpravy, ako vyprážanie.

Doporučili by ste ho dávať deťom - respektíve používať pri príprave detskej stravy?

Kokosový tuk býva súčasťou umelých mliek určených pre dojčatá a batoľatá. Dôvodom, prečo sa pridáva je fakt, že má podobné zloženie ako tuk prítomný v materskom mlieku.

Optimálne je, ak je dieťa dojčené a príkrmy sa zaraďujú podľa odporúčaní lekára, v takom prípade kokosový tuk nie je nevyhnutnosťou.

Čo sa týka väčších detí, tie majú v strave nemalé množstvo nasýtených tukov pochádzajúcich z mlieka a plnotučných mliečnych výrobkov, resp. z mäsa, nie je preto potrebné dopĺňať ich výživu o ďalšie nasýtené tuky.

Podľa zásad správnej výživy by sme mali aj v strave detí uprednostňovať nenasýtené tuky a obmedzovať nasýtené tuky. Takže kokosový olej aj v detskom veku s mierou a skôr príležitostne.

Foto: Ingimage.com

Doktorku Babinskú poznáte aj z článkov na rodinka.sk

MUDr. Katarína Babinská je absolventkou Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Postgraduálne štúdium so špecializáciou „Výživa človeka" absolvovala na University of London vo Veľkej Británii.

V rokoch 1988-2000 pôsobila na Výskumnom ústave výživy, odbornú činnosť zameriavala na výskum výživy obyvateľstva na Slovensku. Od roku 2000 je pedagógom na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde vyučuje predmety a „Fyziológia človeka" a „Výživa človeka".

Jej vedecká a výskumná činnosť sa sústreďuje na rôzne aspekty výživy, je riešiteľkou a spoluriešiteľkou domácich i zahraničných výskumných grantov. Je autorkou učebníc i vedeckých publikácii.

Aktívne sa venuje osvete v oblasti výživy a zdravia, je autorkou mnohých populárno-vedeckých článkov, spolupracuje v programoch orientovaných na zlepšenie výživy obyvateľstva, vedie poradňu o výžive. Je predsedníčkou Združenia pre zdravie a výživu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Katarina napísané 09.02.2017 19:35

Pani doktorka asi odrecitivala to, co sa ucili este na skole a zabudla sledovat moderne vedecke studie a publikacie (e.g. European Heart Journal), ktore preukazali nevhodnost konzumacie prilisneho mnozstva Omega 6 (nachadza sa v nenasytenych priemyselnych olejoch). Smutne, ze dnes ak aj obycajny clovek vie po anglicky, tak si v niektorych pripadoch vie vyhladat lepsie informacie ako doktor....

jozko napísané 29.12.2016 17:38

Písať niečo kritické o kokosovom oleji a pri tom vyzdvihovať alebo doporučovať používanie slnečnicového, resp. repkového oleja, ktoré sú skutočnými zabijakmi, tomu teda vravím odbornosť zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.