ZdravieZdravie

Klimaktérium. Vieme, čo nás čaká?

 Petronela Sadloňová   02.05.2016   5

Klimaktérium je obdobie, kedy sa žena svojou podstatou zaoberá častejšie, ako kedykoľvek predtým. Mení sa jej telo, psychika a ona sa snaží týmto všetkým prejsť takpovediac bez ujmy na zdraví.

S čím sa dá v tomto období počítať? Existuje vôbec nejaké typizované správanie, štandardné zmeny? Kedy stačí zájsť s kamarátkou na kávu  a kedy si už vás stav vyžaduje odbornú pomoc, radí psychologička Mgr. Lucia Lesayová. 

Zdroj: ingimage.com

 

Klimaktérium, ľudovo povedané prechod, predstavuje zásah do celej fyziológie organizmu. Zatiaľ čo niektoré ženy prejdú týmto obdobím bez akýchkoľvek problémov, u iných sa môže nakopiť celý rad príznakov, od telesných až po psychické. Medzi typické psychické zmeny patrí úzkosť, náladovosť, podráždenosť, plačlivosť, depresívne ladenie.

Naproti tomu k typickým fyzickým prejavom patrí strata menštruácie alebo jej nepravidelnosť, žena sa musí vysporiadať s pribúdajúcimi vráskami, často so zmenou postavy. Na základe hormonálnych zmien ženy nezriedka priberajú napriek tomu, že nezmenili životosprávu. Podľa psychologičky Mgr. Lucie Lesayovej môžu byť toto všetko potenciálne spúšťače budúcich psychických problémov.  

Odhaľte klimaktérium včas

Odborníci sa zhodujú na tom, že ak má žena obdobie prechodu zvládnuť čo najhladšie, je potrebné ho včas a správne identifikovať. Väčšinou sú prvé príznaky veľmi jednoznačné, no známe sú i prípady, kedy žena vo vyššom veku navštívi lekára s vedomím, že v dôsledku straty menštruácie prichádza do prechodu, nakoniec sa však ukáže, že je tehotná.

Zdroj: ingimage.com

 

Kedy menopauza prichádza?

Menopauza sa obvykle dostaví, keď žena dosiahne vek okolo päťdesiatky. Presný vek, kedy dôjde k prechodu, sa nedá stanoviť. Sú ženy, ktoré prežívajú menopauzu vo štvrtej dekáde života, ale niektoré ženy majú cyklus až do šesťdesiatky, to je individuálne. Priemerný vek, kedy väčšina žien dostáva poslednú menštruáciu, je 51 rokov.

Skorá menštruácia znamená skorý nástup menopauzy?

Podľa štúdie holandskej organizácie Dr PAH Van Noord, Julius Centrum pre POR, ktorá sa zaoberá výskumom  ženského zdravia, sa nepotvrdil žiaden vzťah medzi vekom  prvej menštruácie a nástupom  menopauzy. Nemožno teda ani povedať, že skorý príchod prvej menštruácie (ešte pred 10 rokom života) predikuje skorý príchod  menopauzy. Z tohto dôvodu treba s týmito veličinami narábať ako s nezávislými. Pravdepodobnou príčinou skorého nástupu menopauzy okolo 44 roku života je dedičnosť.

Poznámka: štúdie sa zúčastnilo 3 756 holandských žien  narodených v rokoch 1911 a 1925. Výsledky štúdie boli uverejnené v oficiálnom magazíne americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Klimaktérium a voda (v našom tele).

Na čo sa pripraviť?

V prvom rade treba zdôrazniť, že klimaktérium patrí k neľahkým obdobiam v živote ženy. Ubúda možností ako sa uplatniť. Je to tiež obdobie, kedy väčšinou odchádzajú deti z domu a pre pár je nevyhnutné objaviť nový spôsob trávenia času, prípadne žena musí nájsť novú životnú náplň. Bohužiaľ, muži často práve v tomto období pociťujú podobný úbytok síl, ktorý často riešia mileneckým vzťahom s mladšou ženou, prípadne rodinu opustia natrvalo.  V takomto prípade sa žena ľahko ocitne v stave úplného zúfalstva a beznádeje“, vysvetľuje nástrahy klimaktéria psychologička.  

Zdroj: ingimage.com

 

Ako týmto problémom predchádzať?

Je veľmi prínosné, ak je žena na tieto možné prejavy klimaktéria pripravená a začínajúcu menopauzu nepotláča, naopak snaží sa ju včas identifikovať.  Je to potrebné najmä preto, aby ju prvé príznaky nevydesili a vnímala ich skôr ako šancu na nové usporiadanie života. Je užitočné, ak si žena udržuje záľuby, aktivity a priateľstvá, ktoré nie sú nevyhnutne previazané len na deti a rodinu. Aby mala možnosti ako sa cítiť zmysluplná a šťastná aj v prípade, že ju už jej vlastné deti viac nevyhnutne nepotrebujú. To znamená aby aktívne pracovala aj na iných roliach ako na role matky. Nie je ľahké ani príjemné dožívať s pocitmi hnevu, sebaľútosti či pomstychtivosti voči okoliu za to, že už ženu nikto nepotrebuje,“ radí Mgr. Lucia Lesayová.

Domáci test na menopauzu

Odhaliť menopauzu môže pomôcť aj domáci test. Keďže na trhu je možné nájsť zatiaľ len dva druhy testov, v ich ponuke sa dá pomerne jednoducho zorientovať. Jednokrokový i dvojkrokový test identifikuje začínajúcu menopauzu na základe detekcie koncentrácie folikulárneho stimulačného hormónu.

Jedná sa o hormón, ktorý je produkovaný hypofýzou a dočasne zvyšuje svoju hladinu každý mesiac kvôli stimulácii vaječníkov. Keď žena vstúpi do menopauzy a vaječníky prestanú pracovať, folikuly stimulujúci hormón zvýši svoju hladinu oveľa výraznejšie. Presnejšiu a zároveň spoľahlivejšiu detekciu tohto javu dosiahnete s dvojkrokovým testom, ktorý začínajúcu menopauzu potvrdí až pri pozitívnom výsledku oboch testov, ktoré vykonáte s týždenným odstupom v pohodlí domova.

Prečítajte si aj o iných testoch, ktoré si môžete kúpiť v lekárni - test na určenie pohlavia dieťaťa, CRP test ...

Dostať ich môžete v lekárni, ale i v supermarkete. Oceníte najmä diskrétnosť použitia, presnosť detekcie a priaznivú cenu. Vzhľadom na to, že mnohé príznaky začínajúceho klimaktéria môžu byť pre ženu veľmi nepríjemné, nie vždy sa odhodlá navštíviť lekára včas. V takomto prípade je test neoceniteľným pomocníkom. Umožní žene, aby sa z novou situáciou vyrovnala najskôr v súkromí, pripravila si pre lekára otázky a  do ambulancie už vkročila relatívne pokojná.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.3 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Timea napísané 31.01.2019 07:50

depresiam a zlemu spanku sa da predist pripadne sa ho mozno zbavit s esenciou menopauza bio-bachovky aspon mne pomohla a to hlavne s navalmi tepla a nespavostou a ked idem do prace tak si nanesiem kusok roll-onu menopauza, ktory krasne vonia a tiez zvysuje ucinok esencie

Eva napísané 24.11.2018 14:17

Peťka, ja som sa obávala priberania, ale prišli depresie a to ma asi najviac zlomilo. Bála som sa vždy hormonálnej liečby, preto som skúšala rôzne prírodné výživové doplnky, ale pomohol mi až Sérélys a ani som nič nepribrala. Výkyvy nálad mi úplne zmizli a návaly tepla mám len občas.

Andrea1115 napísané 24.01.2019 12:03

Zdravím, ako dlho ti trvalo, kým ustúpili tie problémy so spánkom, ja mám tiež teraz strašne ťažké obdobie, ktoré začalo s menopauzou a nespaním, totálnou únavou,depresívnymi stavmi, naštudovala som si na nete, že na podporu tvorby serotonínu je prospešný Tryptofan, poradili mi ho aj v lekárni, máte niekto s ním skúsenosti? Inak, menopauza najodpornejšie obdobie života, a to som si už preskákala všeličo a zažila kvantum stresu,akoby to ale teraz všetko vrcholilo,

Petra napísané 25.02.2018 09:52

mna najviac cakalo v menopauze priberanie, mala som aj ostatne priznaky ale priberanie bolo najhorsie, vyskusala som preto bellasin co mi doktor radil a ten naozaj pomohol

kelpinka napísané 02.05.2016 13:48

Váš komentár

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.