Kedy riešiť zväčšenie prsníkov pomocou silikónových implantátov

MUDr. Martin Dziuban, plastický chirurg 0

Augmentácia, alebo plastická operácia – zväčšenie prsníkov je riešením pre ženy, ktoré majú po pôrode nielen ovisnuté prsia, ale ktoré stratili aj objem vzhľadom na výrazný úbytok nielen váhy, ale aj žľazy.

Pri augmentácii sa využívajú silikónové implantáty, po ktorých prsníky získajú popri tvare aj prípadný stratený objem. Výhodou je, že sa nijako nenaruší mliečna žľaza, čo umožňuje žene aj v budúcnosti dojčiť.

Implantát sa totiž v prípade bežnej augmentácie umiestňuje buď povrchovo – medzi prsnú žľazu a prsný trojuholníkový sval, alebo pod prsný sval. Ten do určitej miery implantát fixuje svojou vlastnou pružnosťou. V prípade vkladania implantátu po dojčení je možné umiestniť ho tak pod žľazu, ako aj pod sval.

Vyšetrenie a zákrok

a/ Predpoklady zákroku

Obdobne ako pri mastopexii (korekcii prsníkov), aj pri augmentácii je základom úspešného zákroku vstupná konzultácia. Plastický chirurg v rámci nej vyhodnotí nielen váš zdravotný stav, ale preberie s vami aj veľkosť a typ implantátov.

Dôležité je vyšetrenie súčasného tvaru prsníkov, veľkosti, elasticity tkaniva, umiestnení jaziev, výberu implantátu a podobne. Výsledkom je stanovenie najvhodnejšieho operačného postupu a typu implantátu.

Zväčšenie prsníkov by malo byť vždy vaše rozhodnutie, pri ktorom zohľadníte vaše predispozície. Práve tu vám konzultácia s lekárom pomôže pri výbere vhodného implantátu nielen pokiaľ ide o veľkosť, ale aj tvar.

Profil implantátu, teda výška, môže byť nízky, vyšší, vysoký, veľmi vysoký. Podľa toho sa aj docieli estetický výsledok, teda aké veľké bude  zväčšenie. Dnes už je technológia tak ďaleko, že si máte možnosť vyskúšať ešte pred operáciou novú veľkosť a tvar prsníkov vďaka 3D modelácii.

Ľahšiu predstavu o veľkosti nového dekoltu získate aj vďaka tzv. sizers. Ide o špeciálne vypchávky, ktoré si môžete vložiť do podprsenky a naživo tak skúsiť ako budú vaše nové prsia vyzerať napríklad v tričku.

Po konzultácii s chirurgom si vyberiete tvar aj veľkosť implantátov. Pokiaľ ide o tvar, môžu byť guľaté, anatomické, alebo novinkou sú ergonomické. Ich výhodou je, že v jednom v sebe spájajú vlastnosti anatomického a guľatého. V ľahu je guľatý, ale prechodom do vertikálnej polohy  sa z neho stáva anatomický, v tvare slzy, kde nerobí neprirodzenú ostrú hranu.

Pokiaľ ide o optimálny vek, veková hranica na podstúpenie zákroku je od 18 rokov. Ak však zvažujete v blízkej budúcnosti tehotenstvo, je lepšie chirurgický zákrok odsunúť. Obdobne aj v prípade infekcie, či iných ochorení.

b/ Príprava na operáciu

Príprava na operáciu je identická ako v prípade mastopexie. Predoperačné vyšetrenia sa robia v anestéziologickej ambulancii, kde zároveň aj vyplníte vstupný formulár.

Konkrétne informácie, ako sa pripraviť na operáciu, vám poskytne chirurg. Pokojne od neho žiadajte, aby vám operáciu vysvetlil krok po kroku, aby ste odstránili akékoľvek obavy.

Plastiku pŕs je vhodné odložiť v prípade, ak plánujete ďalšie tehotenstvo a dojčenie. Na operačnú ranu by mohol vzniknúť výrazný tlak, obdobne by sa mohol zmeniť aj tvar prsníkov.

Ak vám pred operáciou vznikne opar alebo iná infekcia, chirurg môže navrhnúť odloženie operácie.

Už pred operáciou treba myslieť na zabezpečenie odvozu domov, ako aj pomoc blízkeho počas prvých dňoch doma.

c/ Ako prebieha operácia

Výkon robí plastický chirurg v celkovej anestézii pacienta. Dĺžka operácie závisí od náročnosti, trvá zhruba 1,5 – 2 hodiny.

V prípade augmentácie urobí chirurg 4-6 cm dlhý rez vedený buď v reze, kde sa prsník stretáva s hrudníkom (tzv. podprsná ryha), cez tmavú kožu okolo bradavky alebo v podpazuší. Každý rez je vykonávaný starostlivo, takže výsledná jazva po zväčšení pŕs bude minimálne nápadná. Tupou preparáciou tkaniva je vytvorená kapsička, do ktorej je vložený implantát.

Implantát sa umiestňuje buď povrchovo – medzi prsnú žľazu a prsný trojuholníkový sval, alebo pod prsný sval. Spôsob vloženia prsného implantátu závisí od množstva tuku na prsníku. Ten sa dá veľmi presne zmerať špeciálnym nástrojom, ktorí používajú plastickí chirurgovia.

Pokiaľ je množstvo kože dostatočné, je možné implantát vložiť pod žľazu. Naopak, ak je množstvo kože menšie, môže hroziť viditeľnosť alebo hmatateľnosť implantátu. V tom prípade je lepšie vložiť implantát pod sval. Spôsob vloženia implantátu nie je podmienený vekom ani dojčením, rozhodujúcim faktorom je lokálny nález.

Koľko trvá hospitalizácia

V prípade augmentácie je možné už po niekoľkých hodinách po operácii a odpočinku na lôžku odísť v doprovode do domácej starostlivosti. Možnosťou je aj jednodňová hospitalizácia.

Shutterstock

Aké sú kroky po operácii

V prípade augmetácie platia rovnaké pravidlá, ako pri mastopexii. Niekoľko dní po operácii môžete cítiť tlak na hrudníku a miernu bolesť. V prvých týždňoch nie je vhodná žiadna fyzická aktivita, ani tlak na prsia. Je potrebné počítať s práceneschopnosťou do 14 dní.

Po týždni sa dostavíte na preväz a po dvoch týždňoch na ďalšiu kontrolu. Počas prvých šiestich až ôsmich týždňov nosíte nepretržite kompresnú podprsenku. Tá zabezpečí, aby sa čo najviac obmedzil prirodzený pohyb prsníkov smerom nadol a do strán, čím sa ťah na operačnú ranu a neskôr na jazvy maximálne redukuje.

Počas prvého mesiaca sa odporúča pri spaní poloha na chrbte a obmedzenie športových aktivít. Jazvy by sa do roka mali stať plochými a vyblednúť.

Kedy sa augmentácia neodporúča

Augmentácia sa neodporúča, ak zvažujete v blízkej dobe otehotnieť a dojčiť.

Aké sú riziká

Augmentácia sa robí v celkovej anestézii, čo môžu niektorí ľudia zle znášať. Pooperačné komplikácie, ako je infekcia a tvorba krvných zrazenín, sú zriedkavé, ale môžu sa vyskytnúť.

Akákoľvek výrazná zmena hmotnosti pacienta pre obezitu alebo jej liečenie, zväčšenie a následná involúcia prsníkov po laktácii môže tiež nepriaznivo ovplyvniť tvar prsníkov dosiahnutý augmentáciou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

MUDr. Martin Dziuban, plastický chirurg

články autora...

Pridaj komentár