Inkontinencia ovplyvňuje aj sexualitu

Katarína Gudiaková 3

Ľahká inkontinencia sa môže objavovať už v aktívnom veku, napríklad po pôrode. Postupné uvoľňovanie a ochabnutie svalov panvového dna môže mať rôzne príčiny, avšak následok – samovoľný únik moču – je pre ženu vždy nepríjemný a spôsobuje psychický stres. Unikanie moču pacienti vnímajú ako zahanbujúce, ale nechcú ho riešiť ako problém medicínsky. Práve hanblivosť vedie k ďalším stresom, pretože moč zapácha, znepríjemňuje intímnu oblasť ženy.

foto: sxc.hu

„Problém inkontinencie moču je ešte stále pre mnohé pacientky tabu, je to problém, o ktorom neradi hovoria,“ hovorí MUDr. Peter Brenišin z Gynekologickej a urogynekologickej ambulancie BrenCare v Poprade. „Je dosť veľa pacientok, aj vysokoškolsky vzdelaných, ktoré si myslia, že to tak má byť, a vo vyššom veku to dokonca často berú ako normály jav súvisiaci s vekom. V súčasnosti len 15 – 20% pacientok, ktoré s týmto problémom navštívia lekára. Veľkým prínosom pri riešení problému inkontinencie moču u pacientok sú ambulancie gynekologickej urológie, kde je možné súčasne riešiť gynekologický aj urologický problém, ktoré často spolu súvisia, a keď sa pacientka rozhodne svoj problém riešiť, tak to vyrieši na jednej ambulancii.“

Sexualita a únik moču

Ochabujúce svalstvo panvového dna môže spôsobiť, že pri sexuálnom akte unikne aj moč. „Inkontinencia moču u žien často vedie k tomu, že ženy sa sexuálnemu styku buď vyhýbajú, alebo ho úplne odmietajú,“ upozorňuje MUDr. P. Brenišin. „U žien s ľahkou formou inkontinencie a s problémom inkontinencie moču vôbec je vhodné, aby sa žena pred stykom vymočila, aby počas styku nemala plný močový mechúr. Vyhne sa tým úniku moču pri styku a riziku infekcie močových ciest.“

V prípade, že pri sexe dôjde k úniku moču, považujú to za deerotizujúci moment,  často kvôli obavám nedosahujú ani sexuálne uspokojenie. Sexuálna aktivita sa znižuje, neraz sa zo života pacienta s inkontinenciou stráca, hoci práve sex môže byť – spolu so špeciálnym cvičením  panvového dna – spôsobom, ako posilňovať  svaly malej panvy.

Pracujem a mám ľahkú inkontinenciu

Nepríjemným sprievodným javom inkontinencie je čpavkový zápach moču. V pracovnom procese niekedy nie je možné často chodiť na toaletu, meniť si dámske hygienické vložky. Ľudský nos je veľmi citlivý, podprahové vnímanie vôní a zápachov u človeka predstavuje časť našej neverbálnej komunikácie.

Primárny problém úniku moču treba riešiť využívaním  správnych hygienických pomôcok, ktoré nepríjemný zápach výrazne neutralizujú a moč absorbujú. Toto bežné dámske hygienické vložky nezvládnu. Kvalitné hygienické vložky určené na pomoc inkontinentným pacientom majú inú savosť a svojim zložením sú určené práve na neutralizáciu zápachu moču.

Ľahká inkontinencia a kvalita života

Inkontinencia významne znižuje kvalitu života, čo môžeme pomenovať ako kombináciu psychických, fyzických, emocionálnych a sociálnych aspektov života. Zdravie – ako stav nielen bez ochorenia, ale ako stav kompletnej sociálnej, psychickej a fyzickej pohody – sa v prípade samovoľného úniku moču postupne zhoršuje. Pacientka sa necíti pohodlne, musí neustále myslieť na problémy spojené s inkontinenciou. Mladšie ženy postihnuté inkontinenciou navyše znášajú príznaky horšie, ako staršie ženy, u ktorých sa inkontinencia prirodzene spája  s problémom veku.

„Mať čo najlepšiu kvalitu života sa spája najmä so zdravím. Zdravie je to najčastejšie, čo si želáme my sami a želáme ho aj všetkým blízkym ľuďom,“ hovorí psychologička PhDr. Mirina Hochelová,. „Akékoľvek zdravotné ťažkosti nám signalizujú, že sme niečo zanedbali. Čakať, že zmiznú samé od seba, je naivné a nezodpovedné. Ich riešenie, keď sú už pokročilé, býva zložitejšie a ťažšie. Zrelý a zodpovedný človek sa preto správa dospelo aj v otázke ochrany a pestovania svojho zdravia. Uspokojenie z toho, že problémy riešime je uzdravujúce a prináša pocit spokojnosti.“

Inkontinencia ako porucha

Inkontinencia nie je choroba spôsobená mikroorganizmami, ale stavom nášho organizmu. Príčiny tejto poruchy sú rôzne, aj stupeň inkontinencie môže byť rôzny. Väčšinu prípadov tvorí ľahká forma tzv. stresovej inkontinencie, ku ktorej dochádza pri zvýšení vnútrobrušného tlaku: pri kýchaní, pri kašli, pri smiechu, prenášaní ťažších bremien. Zdanlivá banalita však môže byť príznakom závažnejšieho ochorenia.

Lekár – špecialista (urológ alebo gynekológ), môže určiť, o aký druh poruchy ide. Po viacerých vyšetreniach môže presne určiť, či ide „len“ o ochabnutie panvového dna, alebo je signálom choroby, ktorú treba liečiť zložitejšie, keďže samovoľný únik moču môže sprevádzať diagnózy ako diabetes mellitus, sclerosis multiplex alebo iné neurologické poruchy a podobne.

„Cvičenie má skôr  podporný význam, vhodné je hlavne pri stresovej inkontinencii. Využívajú sa Kegelove cviky, ktoré sú zamerané na posilnenie svalov panvového dna alebo na tréning močového mechúra,“ odporúča MUDr. P. Brenišin. „Prevencia má aj tu veľký význam. Pred dvíhaním ťažkých predmetov je potrebné sa ísť vymočiť, aby sa tieto predmety nedvíhali pri plnom mechúre. Dôležitý je pitný režim, predchádzanie a dôsledné riešenie infekcii močových ciest, zápalov pošvy a nezadržiavanie močenia, pri pôrodoch šetrené vedenie pôrodu.“

Pod odborným vedením gynekológa a urológa je možné stav samovoľného úniku moču výrazne zlepšiť, no napriek tomu až 50% pacientok pomoc nevyhľadáva a snaží sa dlhodobo riešiť svoj problém vlastnými silami. Inkontinencia sa so zvyšujúcim sa vekom zhoršuje, takže pacientka sa nakoniec k lekárovi aj tak dostane, avšak v momente, keď jej problém je už značný.

„Pacientky s problémom úniku moču by mali čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc na ambulancii gynekologickej urológie alebo na urologickej ambulancii. Aj tu platí, že čím skôr žena vyhľadá odbornú pomoc, tým skôr sa môže úplne zbaviť svojich problémov. Prax je ale taká, že ženy vyhľadávajú odbornú pomoc neskoro, pričom priemerná doba trvania ťažkosti je 6 mesiacov až 5 rokov,“ dopĺňa MUDr. P. Brenišin.

Viac o samotnej inkontinencii nájdete na www.moliklub.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. mne ostal takyto problem po pocas tehotenstva.. najskor to zacalo iba obcas, ale po porode to bolo stale horsie.. lekarka mi odporucila Incovenal Comfort je to novinka ale velmi si to chvalila.. uzivam to zatial len par dni. ale som velmi spokojna.. verim ze to pojde stale len k lepsiemu smile

  2. Och to je jeden z tých posledných problémov, čo ženy túžia mať, ..únik moču ma potrápil, po pôrode… nevedela som si dať rady, cvičila som tie cviky na panvové dno. trošku sa to polepšilo ale nič moc, až potom mi lekárka odporučila Incovenal comfort – ten mi dosť vyhovoval lebo to sú nehormonálne tabletky…a po pôrode som mala tých hormónov dosť aj tak big green keby to povedala skôr, že si ho mám kúpiť ušetrila by mi pár hodne trápnych mesiacov.

  3. mala som ju po porode zacalo to skor ale po porode sa to zhorsilo, ja som malu nekojila nemohla som tak som uzivala ive inkontinstop a do dvoch mesiacoch bolo po inkontinencii, najrychlejsi sposob ako sa toho zbavit

Pridaj komentár