Hnačka nás trápi najmä v lete. Vieme, ako na ňu!

PR 1

Leto – to sú najmä slnko, voda, pláže, zábava, ochutnávanie exotických nápojov a jedál. Túto idylku nám však práve počas najteplejších mesiacov v roku veľmi často prekazí nepríjemná hnačka. V lete sme totiž na hnačky najnáchylnejší, mali by sme byť preto opatrnejší nielen pri konzumácii, ale aj pri skladovaní a spracovaní potravín.

Hnačku môžu veľakrát sprevádzať nielen kŕče v bruchu, ale aj zvracanie a teploty. Môžu ju spôsobovať baktérie, vírusy, črevné parazity. V tomto prípade ide o akútnu infekčnú hnačku. Inou kategóriou sú hnačky, ktoré vznikajú zlou kombináciou jedál alebo keď prudko vypijeme ľadový nápoj. Infekčné hnačky sú však v lete najrozšírenejšie.

V horúcom počasí je preto veľmi dôležitá osobná hygiena. Infekciu si najčastejšie prenesieme rukami cez ústa, preto ich treba častejšie umývať. Prísne dodržiavanie hygieny je na mieste aj v súvislosti s potravinami. V letných mesiacoch je veľmi dôležité, aby sme potraviny skladovali správne, no rovnako dôležité je aj ich spracovanie. Potraviny, ktoré rýchlo podliehajú skaze, by sme mali čo najskôr po ich zakúpení uložiť do chladničky, respektíve nechať zamraziť. Nákupy si v horúcom počasí treba naplánovať tak, aby sme potraviny rýchlo previezli domov. Pozorne si musíme všímať aj etikety, na nejaké akcie kvôli blížiacemu sa dátumu spotreby sa radšej netreba nechať zlákať.

Potraviny, najmä mäsové a vaječné výrobky, treba riadne tepelne spracovať. Vajíčkam na mäkko alebo tataráku sa treba v letnom období úplne vyhnúť. Salmonella je totiž v našich podmienkach najčastejšou baktériou vyvolávajúcou hnačky. Nakaziť sa môžeme nielen konzumáciou infikovaných potravín, ale aj pri nedodržiavaní hygieny.

Ako byť rýchlo fit?

Pre akútne hnačky je príznačné, že netrvajú dlho, no vedia aj tak poriadne potrápiť. Je preto dôležité, byť čo najskôr fit. Hnačka totiž môže ohroziť aj na živote, a to nielen deti, ale aj dospelých, hlavne starších ľudí. Telo kvôli porušenej funkcii črevnej steny veľmi rýchlo stráca cenné tekutiny a minerály. Je preto veľmi dôležité, aby sme ich vedeli doplniť. Odporúča sa piť neperlivé minerálne vody, čierny čaj, bylinkový (harmančekový, repíkový) alebo zelený čaj. Treba vypiť 200 – 500 ml tekutiny pri každej stolici. Pri väčšom úbytku tekutín treba podať nejaký vhodný rehydratačný roztok, prípadne vyhľadať odbornú pomoc.

Ešte niekoľko dní po odznení príznakov hnačky je vhodné dodržiavať diétu. Zo stravy treba vylúčiť ťažké, mastné a nadúvajúce jedlá, ale aj niektoré druhy ovocia a mliečne výrobky. Celkovo sa odporúča jesť malé porcie. Veľmi vhodná je jemne osolená varená ryža, z ovocia banán a môže sa aj pečivo, ideálne sucháre alebo starší chlieb či rožky. Vynikajúce sú tiež dusená mrkva, zemiaky, alebo jablko. Postupne je vhodné začať s konzumáciou mäsa, najlepšie chudého, teda kuracieho, morčacieho, králičieho, ako aj rýb. Ideálne je, ak sú pripravené šetrne – dusením bez pridávania tukov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. od doby, čo som sa naučila prakticky počas celého leta užívať Biopron forte, tak na hnačky netrpím. Keď som išla na dovolenku, musela som si dávať veľký pozor na to čo jem a pijem a ani tak som nemala istotu, že hnačku mať nebudem a vždy som vozila všetko možné na hnačku. Teraz mi stačí užívať Biopron pred dovolenku, ideálne týždeň až dva, a potom aj počas dovolenky a mám pokoj a dovču si vždy skvele užijem. Vďaka tomu mi probiotiká nikdy nechýba v lekárničke. Využívam je aj ak ma trápia zažívacie ťažkosti a alebo mi lekárka predpíše antibiotiká.

Pridaj komentár