ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Fluoridy a zubné pasty

 Ján Tóth   01.03.2013   0

Vezmite jemne mletý vápenec, pridajte antioxidanty, nejaké zahusťovadlá a pojivo, penivé látky, niekoľko aromatických, chuťových a farbiacich látok plus doplnkové konzervanty a – máte zubnú pastu. Pútavý obal a dostatočne inteligentná alebo naivná reklama – podľa skupiny ľudí, ktorú chcete osloviť - a máte dobre predávaný každodenne používaný výrobok. Viete čo dávate každý večer na kefke do úst?

Zubné pasty a gély často obsahujú aj látky, ktorých čistiaci účinok narúša zubnú sklovinu. Používané dezinfekčné látky likvidujú všetky baktérie v ústnej dutine, teda aj tie potrebné a prospešné. Prejde niekoľko desaťročí a jedno ráno zistíte, že máte v ústach čudnú pachuť, na zuboch zubný kameň. Vymeníte pastu, ale onen efekt sa dostaví po chvíli opäť ako dôsledok od detstva systematicky ničenej prirodzenej ústnej mikroflóry. Je čas prečítať si etiketu na výrobku a začať sa zaujímať o svoje zdravie.

Takmer na každej etikete nájdete niektorú zlúčeninu fluóru v podobe fluoridov. Fluoridy sa zúčastňujú v organizme pri tvorbe pevnosti i tvaru. Toto pôsobenie je dôležité pre vývoj a udržanie zdravých zubov a kostí. Potrebné množstvo fluóru na tento cieľ je však veľmi malé. Prísun veľkého množstva fluóru pôsobí škodlivo, čo sa môže prejaviť napr. vo forme dentálnej fluorózy - sfarbenia a štrukturálnych zmien zubnej skloviny. Zlúčeniny fluóru, ktoré sa obyčajne používajú v zubných pastách, nie sú prirodzené. V prírode sa rozpustné zlúčeniny fluóru vyskytujú len v minimálnej koncentrácii, pretože vysokoaktívny fluorid je okamžite viazaný vápnikom. Tento dej súčasne chráni človeka pred prílišným kontaktom s rozpustnými fluórovými zlúčeninami.

Štatistické výsledky výskumov občas prekvapia každého. Najviac asi rodiča, ktorý žije v presvedčení, že dáva svojim deťom tú najlepšiu starostlivosť v rámci svojich možností a vedomostí. Viete, že deti prehltnú do konca 2. roku života až 100 %, medzi 2. a 4. rokom života 30 %, a medzi 5. a 7. rokom života 15 % zubnej pasty, nakoľko ju nevedia správne vypľúvať? Pýtal som sa detí, ktorú zubnú pastu majú najradšej – no predsa tú ovocnú, tá chutí najlepšie! A to ju jedávate? Samozrejme, niekedy aj pol tuby(!)...


Už malý človiečik prijíma fluór vo svojom každodennom živote napríklad z vôd, ktoré slúžia na prípravu dojčenskej stravy. Fluoridy sa stopovo nachádzajú i v potrave. Navyše sú často v kojeneckom veku profylakticky podávané fluoridové tablety v kombinácii s vitamínom D. Ak sa popri tom ešte používa i zubná pasta obsahujúca fluór, môže naozaj dôjsť k jeho škodlivému predávkovaniu. A k tomu si pripočítajte ešte účinok antioxidantov, zahusťovadiel, penivých látok, pojiva, aromatických, chuťových a farbiacich látok, i konzervantov. Extrémne zhrnuté – chtiac-nechtiac ponúkame deťom ochutenú navoňanú sadru.

Dalo by sa popísať ešte veľa miesta a viesť dlhé diskusie o užitočnosti či škodlivosti fluóru na zuby a celý ľudský organizmus. O škodlivosti penotvorných zložiek v pastách, o konzervantoch,... Asi sa však zhodneme, že práve detský organizmus je na premiéru čohokoľvek zvlášť citlivý. Doprajme mu teda i v dnešnej dobe významne poznačenej škodlivinami civilizácie zdravý vývoj.

Je ľahké napísať článok o dobrých kvalitných prípravkoch, o čosi ťažšie o tých mrchavých. Dá sa jedno i druhé. Dôveru však získate vždy sami. Ak získate vlastný zážitok, vlastnú skúsenosť... Až zmiznú ranné pachute, zubný kameň, ustúpi krvácanie ďasien.

Myslím, že všetci, ktorí tieto prípravky zvolili pre svoje deti či pre seba, túto dôveru už dnes majú – a bez fluoridov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
Keď sa dieťa bojí vody
17.07.2018   0
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.