ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Fluoridy a zubné pasty

 Ján Tóth   01.03.2013   0

Vezmite jemne mletý vápenec, pridajte antioxidanty, nejaké zahusťovadlá a pojivo, penivé látky, niekoľko aromatických, chuťových a farbiacich látok plus doplnkové konzervanty a – máte zubnú pastu. Pútavý obal a dostatočne inteligentná alebo naivná reklama – podľa skupiny ľudí, ktorú chcete osloviť - a máte dobre predávaný každodenne používaný výrobok. Viete čo dávate každý večer na kefke do úst?

Zubné pasty a gély často obsahujú aj látky, ktorých čistiaci účinok narúša zubnú sklovinu. Používané dezinfekčné látky likvidujú všetky baktérie v ústnej dutine, teda aj tie potrebné a prospešné. Prejde niekoľko desaťročí a jedno ráno zistíte, že máte v ústach čudnú pachuť, na zuboch zubný kameň. Vymeníte pastu, ale onen efekt sa dostaví po chvíli opäť ako dôsledok od detstva systematicky ničenej prirodzenej ústnej mikroflóry. Je čas prečítať si etiketu na výrobku a začať sa zaujímať o svoje zdravie.

Takmer na každej etikete nájdete niektorú zlúčeninu fluóru v podobe fluoridov. Fluoridy sa zúčastňujú v organizme pri tvorbe pevnosti i tvaru. Toto pôsobenie je dôležité pre vývoj a udržanie zdravých zubov a kostí. Potrebné množstvo fluóru na tento cieľ je však veľmi malé. Prísun veľkého množstva fluóru pôsobí škodlivo, čo sa môže prejaviť napr. vo forme dentálnej fluorózy - sfarbenia a štrukturálnych zmien zubnej skloviny. Zlúčeniny fluóru, ktoré sa obyčajne používajú v zubných pastách, nie sú prirodzené. V prírode sa rozpustné zlúčeniny fluóru vyskytujú len v minimálnej koncentrácii, pretože vysokoaktívny fluorid je okamžite viazaný vápnikom. Tento dej súčasne chráni človeka pred prílišným kontaktom s rozpustnými fluórovými zlúčeninami.

Štatistické výsledky výskumov občas prekvapia každého. Najviac asi rodiča, ktorý žije v presvedčení, že dáva svojim deťom tú najlepšiu starostlivosť v rámci svojich možností a vedomostí. Viete, že deti prehltnú do konca 2. roku života až 100 %, medzi 2. a 4. rokom života 30 %, a medzi 5. a 7. rokom života 15 % zubnej pasty, nakoľko ju nevedia správne vypľúvať? Pýtal som sa detí, ktorú zubnú pastu majú najradšej – no predsa tú ovocnú, tá chutí najlepšie! A to ju jedávate? Samozrejme, niekedy aj pol tuby(!)...


Už malý človiečik prijíma fluór vo svojom každodennom živote napríklad z vôd, ktoré slúžia na prípravu dojčenskej stravy. Fluoridy sa stopovo nachádzajú i v potrave. Navyše sú často v kojeneckom veku profylakticky podávané fluoridové tablety v kombinácii s vitamínom D. Ak sa popri tom ešte používa i zubná pasta obsahujúca fluór, môže naozaj dôjsť k jeho škodlivému predávkovaniu. A k tomu si pripočítajte ešte účinok antioxidantov, zahusťovadiel, penivých látok, pojiva, aromatických, chuťových a farbiacich látok, i konzervantov. Extrémne zhrnuté – chtiac-nechtiac ponúkame deťom ochutenú navoňanú sadru.

Dalo by sa popísať ešte veľa miesta a viesť dlhé diskusie o užitočnosti či škodlivosti fluóru na zuby a celý ľudský organizmus. O škodlivosti penotvorných zložiek v pastách, o konzervantoch,... Asi sa však zhodneme, že práve detský organizmus je na premiéru čohokoľvek zvlášť citlivý. Doprajme mu teda i v dnešnej dobe významne poznačenej škodlivinami civilizácie zdravý vývoj.

Je ľahké napísať článok o dobrých kvalitných prípravkoch, o čosi ťažšie o tých mrchavých. Dá sa jedno i druhé. Dôveru však získate vždy sami. Ak získate vlastný zážitok, vlastnú skúsenosť... Až zmiznú ranné pachute, zubný kameň, ustúpi krvácanie ďasien.

Myslím, že všetci, ktorí tieto prípravky zvolili pre svoje deti či pre seba, túto dôveru už dnes majú – a bez fluoridov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bábätko v 11. týždni tehotenstva
17.01.2018   0
Dieťatko váži cca 15 gramov a má veľkosť asi ako váš prst na ruke. Takmer polovicu tela tvorí hlavička.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
16.01.2018   9
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Čo je to cervikálne skóre?
15.01.2018   0
Dnes sa pozrieme na malú tabulečku v tehotenskej knižke s nápisom Cervikálne skóre. Čo to teda je cervikálne skóre? Najskôr si vysvetlime pojem cervix.
babetko
Ako umiestniť detskú postieľku
17.01.2018   0
Je rozhodnutím každého rodiča, ako si zariadi spánok s dieťatkom. Čo sa však týka samotného umiestnenie detskej postieľky, dávame na zváženie a zamyslenie niekoľko skutočností, ktoré môžu dieťatko ovplyvňovať.
Tipy na finger food – jedlá pre bábätká „do prstov“
16.01.2018   0
Ak má vaše bábätko 8.-9. mesiacov, môžete mu okrem klasickej kašičky ponúknuť aj niečo do rúčky, tzv. finger food.
Hry pre malé deti
15.01.2018   0
Dnes vám ponúkame niekoľko tipov na hry s úplne malými deťmi, cca od 1 roka, ktoré sa môžete hrať doma len sami dvaja alebo s väčšími detičkami vonku na ihrisku.
detské choroby
Otestujte sa: Čo viete o zdraví vášho dieťaťa
16.01.2018   0
R rozpoznali by ste vážne ochorenie? Skúste sa otestovať.
Osýpky - Morbilli
15.01.2018   0
Osýpky majú vysokú schopnosť nákazy a vyskytujú sa väčšinou ako detské ochorenie so zanechaním celoživotnej imunity, odolnosti voči tomuto ochoreniu.
Príznaky cukrovky u detí
10.01.2018   0
Cukrovka (diabtes mellitus) nie je len ochorenie dospelých, či starých ľudí. Na Slovensku ročne pribudne asi 120 detských diabetikov.
zvery
Klietka pre morča
18.01.2018   0
Správna klietka pre morča má rozmery aspoň 75 cm x 35 cm x 45 cm. Podstatná je plastová základňa aby si morča nezranilo nožičku, vyššie plastové okraje dna aspoň 5 cm, na ktoré sa nadstavuje drôtovaná časť.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
16.01.2018   0
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
V nesprávnej klietke sa môže škrečok zraniť
15.01.2018   3
Aká by mala byť klietka pre škrečka? Treba dať pozor na to aké zvieratko do nej chceme dať, respektíve aký druh a koľko, či rado behá, šplhá alebo si radšej robí pelech a podobne. U džungárskych napríklad zväčša platí, že ak ich máme dvoch nepotrebujú až taký priestor ako keď je iba jeden. Pozrime sa na to aká by mala byť správna klietka/nádoba pre 1 – 2 škrečkov...