ZdravieZdravie

Fluoridy a zubné pasty

 Ján Tóth   01.03.2013   0

Vezmite jemne mletý vápenec, pridajte antioxidanty, nejaké zahusťovadlá a pojivo, penivé látky, niekoľko aromatických, chuťových a farbiacich látok plus doplnkové konzervanty a – máte zubnú pastu. Pútavý obal a dostatočne inteligentná alebo naivná reklama – podľa skupiny ľudí, ktorú chcete osloviť - a máte dobre predávaný každodenne používaný výrobok. Viete čo dávate každý večer na kefke do úst?

Zubné pasty a gély často obsahujú aj látky, ktorých čistiaci účinok narúša zubnú sklovinu. Používané dezinfekčné látky likvidujú všetky baktérie v ústnej dutine, teda aj tie potrebné a prospešné. Prejde niekoľko desaťročí a jedno ráno zistíte, že máte v ústach čudnú pachuť, na zuboch zubný kameň. Vymeníte pastu, ale onen efekt sa dostaví po chvíli opäť ako dôsledok od detstva systematicky ničenej prirodzenej ústnej mikroflóry. Je čas prečítať si etiketu na výrobku a začať sa zaujímať o svoje zdravie.

Takmer na každej etikete nájdete niektorú zlúčeninu fluóru v podobe fluoridov. Fluoridy sa zúčastňujú v organizme pri tvorbe pevnosti i tvaru. Toto pôsobenie je dôležité pre vývoj a udržanie zdravých zubov a kostí. Potrebné množstvo fluóru na tento cieľ je však veľmi malé. Prísun veľkého množstva fluóru pôsobí škodlivo, čo sa môže prejaviť napr. vo forme dentálnej fluorózy - sfarbenia a štrukturálnych zmien zubnej skloviny. Zlúčeniny fluóru, ktoré sa obyčajne používajú v zubných pastách, nie sú prirodzené. V prírode sa rozpustné zlúčeniny fluóru vyskytujú len v minimálnej koncentrácii, pretože vysokoaktívny fluorid je okamžite viazaný vápnikom. Tento dej súčasne chráni človeka pred prílišným kontaktom s rozpustnými fluórovými zlúčeninami.

Štatistické výsledky výskumov občas prekvapia každého. Najviac asi rodiča, ktorý žije v presvedčení, že dáva svojim deťom tú najlepšiu starostlivosť v rámci svojich možností a vedomostí. Viete, že deti prehltnú do konca 2. roku života až 100 %, medzi 2. a 4. rokom života 30 %, a medzi 5. a 7. rokom života 15 % zubnej pasty, nakoľko ju nevedia správne vypľúvať? Pýtal som sa detí, ktorú zubnú pastu majú najradšej – no predsa tú ovocnú, tá chutí najlepšie! A to ju jedávate? Samozrejme, niekedy aj pol tuby(!)...


Už malý človiečik prijíma fluór vo svojom každodennom živote napríklad z vôd, ktoré slúžia na prípravu dojčenskej stravy. Fluoridy sa stopovo nachádzajú i v potrave. Navyše sú často v kojeneckom veku profylakticky podávané fluoridové tablety v kombinácii s vitamínom D. Ak sa popri tom ešte používa i zubná pasta obsahujúca fluór, môže naozaj dôjsť k jeho škodlivému predávkovaniu. A k tomu si pripočítajte ešte účinok antioxidantov, zahusťovadiel, penivých látok, pojiva, aromatických, chuťových a farbiacich látok, i konzervantov. Extrémne zhrnuté – chtiac-nechtiac ponúkame deťom ochutenú navoňanú sadru.

Dalo by sa popísať ešte veľa miesta a viesť dlhé diskusie o užitočnosti či škodlivosti fluóru na zuby a celý ľudský organizmus. O škodlivosti penotvorných zložiek v pastách, o konzervantoch,... Asi sa však zhodneme, že práve detský organizmus je na premiéru čohokoľvek zvlášť citlivý. Doprajme mu teda i v dnešnej dobe významne poznačenej škodlivinami civilizácie zdravý vývoj.

Je ľahké napísať článok o dobrých kvalitných prípravkoch, o čosi ťažšie o tých mrchavých. Dá sa jedno i druhé. Dôveru však získate vždy sami. Ak získate vlastný zážitok, vlastnú skúsenosť... Až zmiznú ranné pachute, zubný kameň, ustúpi krvácanie ďasien.

Myslím, že všetci, ktorí tieto prípravky zvolili pre svoje deti či pre seba, túto dôveru už dnes majú – a bez fluoridov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?