Druhá vlna kváskovania. Radšej sa viac hýbte

Kika Kováčiková 0

Ak nie ste pozitívny na COVID-19, ale len tak vo všeobecnosti, zrejme cítite nutkanie uchopiť druhú vlnu pandémie ako príležitosť robiť veci, na ktoré nebýva v „normálnom“ živote čas. Tie, ktoré ste nedotiahli alebo nestihli, lebo uvoľnené opatrenia ich zabrzdili v rozlete.

V mojom okruhu začali kamaráti, príležitostní kváskovači, ktorí nemajú pre svoj kvások meno, čo napovedá, že nie sú až tak oddaní veci, šepkať, že je čas resuscitovať polozabudnutého člena domácnosti.

Možno sa vydesili, lebo ani nie v polovičke skúšobného testovania na Orave sociálne siete priniesli fotky prázdnych regálov, hlásajúcich „droždie nemáme!“ Vskutku skľučujúci moment.

No a ja som radšej skontrolovala, či nám doma fungujú všetky čelovky a baterky, keď už máme povolené vychádzať von v noci. Priberať sa tentokrát nechystám.

Shutterstock

Nemám nič proti kváskovaniu.

Alebo vôbec akýmkoľvek aktivitám, keď si pečieme chlieb, pečivo, koláče, buchty doma. Je to úžasné. Okrem iného, nelietame každý deň do potravín v ústrety nákaze.

Všetky piplačky okolo toho, tie rôzne procesy a úkony, kým sa človek môže pochváliť dojemnou fotkou porodeného výsledku v ošatke, majú pre mnohých najmä zdravotnú nadstavbu.

Takýto chlebík je ľahšie stráviteľný, neobsahuje všakovakú chémiu, ktorá sa pridáva do chlebov, čo majú prežiť vystavené v regáloch obchodu. A ešte aj skvelo chutí.

Lenže všetko, čo skvelo chutí, máme tendenciu dopriať si, navyše s gloriolou, že veď je to zdravé. Prejedanie ale nie je zdravé. A v kombinácii s aktuálnym zákazom vychádzania, ktorý vo veľkom obmedzuje náš pohyb, stojí za pováženie, lebo plné brucho teraz len tak nevybeháme.

Hrozí, že zase priberieme. Túto šancu mnohí z nás počas prvej vlny nepremárnili.

Pohyb iba s ovládačom

K športovým pohybom okolo ovládača od televízora pobáda Ministerstvo zdravotníctva: „Ideálny čas na filmy, knihy a vzdelávanie!“ píše k manuálom súčasných opatrení a namotáva nás, aby sme lockdown využili na odložené upratovanie, posedávanie na gauči a učenie nových vecí. Hlavne, aby sme minimalizovali pochôdzky vonku.

Hnusné usmrkané počasie v tomto období nás samé o sebe zatvára doma, zahrabať sa pod deky a vytiahnuť k telke presolené arašidy, chrumky, čipsy, jaternice, klobásy, údené a iné apokalypsy. Na to nepotrebujeme špeciálne požehnanie z najvyšších miest.

Len teda pripomeniem, že tu niekedy obvykle začína náš každoročný úpadok, ktorý si neskôr poistíme vianočnými kilami navyše, aby sme sa mohli v novom roku čudovať, čo sa nám to prihodilo.

Shutterstock

Jarná tuková nadstavba 2020

Obyčajne mienime zmierniť telesné následky zimy napríklad permanentkou vo fitku, minimálne ňou môžeme s dobrým pocitom mávať v ovzduší. Lenže túto koronovú jar sme viacerí poňali ako príležitosť získať extra tukovú nadstavbu: vyvárali, vypekali, vykváskovali sme sa ako keby mal prísť koniec sveta.

Možno sme prejedaním maskovali stres a možno to bol len taký pudový ošiaľ z doby, keď naši predkovia lovili mamutov. Ale mať teraz módne telo Moravianskej Venuše sa moc neoplatí. Vlastne, vôbec tu nejde o nejakú estetiku.

Za mesiace pandémie už máme poznatky, že nový vírus nie je nebezpečný iba pre najstaršie vekové kategórie. Je mu jedno, ak máte tridsať, ak máte zároveň vysoký krvný tlak a obezitu. Výrazne totiž stúpa pravdepodobnosť, že ochoriete (obezita samotná rovná sa znížená funkčnosť imunity) a keď ochoriete, skončíte v nemocnici, aj to, že skončíte na JIS a ďalej, viete aké scenáre.

Každé kilo sa počíta

Každý, kto si vydýchol, že tento rok aspoň nebude musieť chudnúť do lyží, by sa mal znova nadýchnuť. Aby sme nemuseli zvádzať boj o život, obezitológovia nás motivujú chudnúť s mottom „každé kilo sa počíta.“ A vyháňajú nás von – aspoň kúsok sa prejsť, kráčať, schody, hýbať sa, čo len trochu sa hýbať.

Aj v rámci aktuálnych opatrení sa dá nájsť príležitosť na telocvik, nech máme zdravý vzruch v zdravom tele. Možno nebudete s čelovkou v noci bicyklovať na hrádzi, ale ísť po dieťa do školy je dovolené. Nielen v aute, aj peši.

V najhoršom zistíte, že behať môžete doma – hoci aj akože behom na mieste a nepotrebujete na to kupovať bežecký pás. Ide len o to, ako získať hormóny šťastia, ktoré sa pri pohybe v tele vyplavujú. Budete lepšie zvládať stres. Lepšie ako prejedaním.

S cvičením sa napokon dá začať rovno po zobudení – ak máte priblbý návyk ešte so zalepenými očami  hladkať telefón, vypestujte si nový: najprv sa dobre ponaťahujte, všetky ruky, nohy, chrbát… nech máte už zrána pocit, že viete, že máte nejaké telo.

Kváskujte, pokojne kváskujte. Ale hýbte sa. Zachraňuje to život.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár