ZdravieZdravie

Dobré správy v zlých časoch. Vakcína na Covid je od včera na svete

 Adriana Bachodíková   10.11.2020   1

V pondelok 09. novembra 2020 predstavila americká spoločnosť Pfizer v spolupráci s nemeckou BioNTech svetu vakcínu proti ochoreniu SARS-CoV-2.

Z oficiálneho vyjadrenia spoločnosti Pfizer vieme, že vakcína, ktorú svetu predstavujú je účinná v boji s COVID-19 na viac ako 90%.  Na vývoji vakcíny začali spoločnosti pracovať pred 10 mesiacmi. Momentálne je v tretej fáze klinických štúdií.  Na testovaní vakcíny sa zúčastnilo viac ako 43 000 dobrovoľníkov. Testovaní nikdy predtým koronavírus neprekonali.

 

 

Dobré správy v zlých časoch

Táto správa prichádza v časoch, kedy počty nakazených a chorých rapídne stúpajú po celom svete. Účinná vakcína bez nežiaducich rizikových faktorov by nás opäť mohla navrátiť do bežného každodenného života  bez napätia a strachu o naše zdravie a ekonomickú budúcnosť.

Nová vakcína je rozdelená do dvoch dávok a po 7 dňoch od podania druhej dávky zaznamenala 90% účinnosť oproti skupine, ktorej bolo podané placebo. Dobrovoľníci, ktorým bola vakcína podaná budú po podaní druhej dávky sledovaní ďalšie dva roky.

Spoločnosť dodá Európskej Únii 200 miliónov dávok vakcíny s možnosťou dokúpiť ďalších 100 miliónov. Po tretej fáze klinických štúdií predpokladajú spoločnosti Pfizer a BioNTech, že v priebehu tretieho novembrového týždňa požiadajú o schválenie vakcíny na núdzové použitie v USA.  V Európe by mohla byť k dispozícii už začiatkom budúceho roka.

„Toto sme túžili dosiahnuť, keď sme pred 10 mesiacmi nastúpili na túto cestu. Predovšetkým dnes, keď sme uprostred druhej vlny a mnohí z nás v lockdown-e, o to viac si uvedomuje aký dôležitý je tento krok na ceste k ukončeniu pandémie a návratu do normálu,“ uviedol Prof. Ugur Sahin, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ BioNTech.

Tieto správy sa odrazili aj na svetových trhoch, keď po ich zverejnení akcie po celom svete prudko rastú.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Jana napísané 10.11.2020 17:27

Ak by taká správa prišla z Ruska, všetci by sa do toho obúvali, keďže je účinná na 90%, aká to je nezodpovednosť, snaha o prvenstvo, biznis a pod. . No, ale táto je od firmy Pfizer, tak je to v poriadku a nadšenie obrovské z tejto nedokonalosti. Fúha aký dvojaký meter.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.