ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
ZdravieZdravie

Depresia, depka, apatia...

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   29.12.2016   0

Depresia, depka, apatia, stiesnenosť, skľúčenosť, byť deprimovaný, byť v kríze.  Termíny, ktoré bežne počujeme, niektoré z nich sú súčasťou aj nášho slovníka.

Každý z nás sa dostane v živote do situácie, kedy má možnosť istú formu depresie zažiť na vlastnom tele, prípadne je svedkom, že ňou trpí niekto blízky. Depresia nie je ojedinelý jav. Radi by sme vám tento „depresívny“ problém viac objasnili.

Depresia patrí k najčastejším psychickým ťažkostiam. Odhaduje sa, že až 25 % ľudí prežilo nejakú depresívnu epizódu a ťažšou formou depresie trpí asi 5 % ľudí. Je preto užitočné zoznámiť sa s tým, ako ľuďom v depresii je, ako k nej dochádza, ako ju môžeme spoznať a ako ju možno liečiť.

Nedávno sme vám ponúkli osobnú výpoveď ženy, ktorá zažila  epizódu ťažkej depresie.

Príčina depresie

Dôvodov, ktoré vedú k depresii, je veľmi veľa. Od prepracovania a vyčerpanosti, pôrodu (popôrodná depresia), cez zážitok  vážnej choroby vlastnej alebo niekoho blízkeho, osamelosť, zlé medziľudské vzťahy, až po dedične podmienenú depresiu. Preto ak sa stretneme s depresiou, nie je ľahké uhádnuť na prvý pohľad, prečo k nej došlo. Oplatí sa však zisťovať celý súbor činiteľov, ktoré pravdepodobne stoja v pozadí depresie. Prečo? Pretože znalosť podmienok, ktoré umožnili zrod depresie, nám môže byť pomocou pri jej liečení (odstránení).  

Výskumy ukazujú, že kľúčovým pre vznik depresie je zážitok bezmocnosti a márnosti akéhokoľvek pokusu o riešenie ťažkej situácie, poznatok, že „nech robím, čo robím, situáciu to nerieši“.

Čo je to depresia

Uvádzame  tabuľkovú „normu“, na ktorú sa dnes odvolávajú odborníci v celom svete. Ide o definíciu depresie podľa DSM-III-R ( Diagnostická a štatistická príručka americkej psychiatrickej spoločnosti).  A tá znie:

Aby v určitom prípade mohol byť stav daného človeka diagnostikovaný ako depresia, potom sa nutne musí vyskytovať súbežne minimálne päť z nižšie uvedených deviatich príznakov:

  1. Depresívna nálada, trvajúca minimálne 1 týždeň.
  2. Znížený záujem o bežné činnosti.
  3. Strata chuti do jedla.
  4. Nespavosť.
  5. Spomalenie pohybov aj myslenia.
  6. Podstatne nižšia životná energia.
  7. Pocity zníženej vlastnej hodnoty a viny.
  8. Znížená schopnosť myslieť a sústrediť sa.
  9. Myšlienky na dobrovoľný odchod zo života ( samovražda) či aktivita k tomu smerujúca.

Depresia nie je iba zlá nálada, depresia je ochorenie.

To ako človek v depresii  prežíva svoj stav sa máte možnosť dočítať v exkluzívnej výpovedi. Človek s depresiou je okolím  často nepochopený, vnímame ho ako človeka nespoločenského, lenivého, unariekaného, ku všetkému ľahostajného, zaťažujúceho...

Nie div, že máme potrebu ho povzbudzovať a dohovárať mu, aby sa vzchopil, aby bol optimistický a nevidel všetko len čierno, aby prestal myslieť na blbosti a niečo robil. Koľko ľudí sa domnieva, že stačí povedať človeku v depresii: „Vzchop sa, rob.“ Nestačí. Zvyčajne takýmito slovami iba prilejeme olej do ohňa. Ten, komu tieto slová patria, sa nimi iba utvrdí o svojej neschopnosti a že je skutočne na „konci svojich síl“, nenachádza  porozumenie, a tým sa dostáva do ešte väčšej samoty a pocit nešťastia sa prehlbuje. 

Ako z toho von

V súčasnosti je ťažisko liečby na psychoterapii a farmakoterapii. Zatiaľ čo ľahšie formy depresie, prípadne krátkodobá depresívna epizóda reagujú výborne na samotnú psychoterapiu, pri ťažkej forme je potrebná aj liečba psychofarmakami – zvanými  antidepresíva. V istých výnimočných prípadoch je nutná hospitalizácia. Úmyselne som napísala „aj liečba psychofarmakami“, pretože aj pri ťažkej forme zohráva stále významnú úlohu podporná psychoterapia.

 

Inými slovami liekom na depresiu je psychoterapia vždy a farmakoterapia niekedy. Liekov je veľké množstvo a výber toho najvhodnejšieho spadá do kompetencie psychiatra. Problematika antidepresív však presahuje rozsah tohto článku. Verím, že kto potrebuje vedieť viac si to jednoducho vygúgli.

V psychoterapii  je tiež nepreberné množstvo prúdov a orientovať sa v nich je celkom náročné. Preto myslím, že bude postačovať vedieť, že najviac využívané v psychoterapii depresie sú dve: 1.dynamická, hlbinná psychoterapia – psychoanalýza a 2. Kognitívno - behaviorálna psychoterapia. Znie to tak cudzo a exoticky, preto trochu poľudštenia nezaškodí:

V prvom prístupe „psychoanalytickom“ je kľúčom dopátrať sa k príčine problému. Hľadá sa vnútorný, často krát neuvedomovaný,  konflikt, ktorý môže u človeka pretvárať aj od detstva a keďže si ho neuvedomuje, ani ho nerieši. No tento konflikt sa neustále hlási o slovo až nakoniec môže vyústiť do depresie.

Druhý prístup – kognitívny  sa nezaoberá minulosťou. Je zameraný skôr na súčasný spôsob myslenia a jednania, na to ako človek seba samého a okolie chápe, aké ma postoje, názory, presvedčenia, sebahodnotenie. Pracuje s človekom na získaní náhľadu nad situáciou, nad sebou samým. Drží sa názoru: Ak niečo bolo naučené, dá sa to odnaučiť, či preučiť. Ak niečo bolo získané, dá sa to zmeniť. V tom je nádej toho, ako sa dostať z depresie. Väčšina depresií začína existenciou nejakého životného problému, pri ktorom sa u daného človeka objavujú špecifické spôsoby myslenia o týchto problémoch. Pre tieto psychické depresie je podľa viacerých odborníkov relatívne najvhodnejšia kognitívna psychoterapia.

Pre vás, ktorí sami bojujete s depresiou, prípadne vy, ktorí stojíte blízko pri niekom, kto je v depresii mám na záver  tip na veľmi inpširatívnu  a zrozumiteľnú knihu od profesora Jara Křivohlavého: Jak zvládat depresi ...

A ak máte pocit, že by vám skôr pomohlo osobné stretnutie, obráťte sa na profesionálov, ktorý sa s takými to problémami denne stretávajú:  klinický psychológovia, psychoterapeuti, psychiatri, lekári.  Lebo depresia nie je len vrtoch zlej nálady. Depresia je choroba. Je možné ju liečiť a vyliečiť...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.