ZdravieZdravie

Dáte sa zaočkovať?

 Adriana Bachoríková   20.07.2020   0

Pred pár dňami sa rakúsky kancelár Sebastian Kurz na tlačovej konferencii okrem iných tém venoval aj aktuálnemu šíreniu smrteľného koronavírusu.

Na jeseň rozbehne Rakúsko očkovanie proti chrípke. Vakcína má byť určená predovšetkým ohrozeným skupinám, teda staršej časti obyvateľstva, malým deťom, tehotným ženám, či ľuďom trpiacim chronickým ochorením.

Hoci očkovanie proti chrípke nie je v boji s koronavírusom účinné, samotná vakcinácia má posilniť celkovú imunitu organizmu, a tak pomôcť prekonať chorobu.

 

Očkovanie proti bežnej sezónne chrípke v koronačase

Európska únia dlhodobo odporúča členským štátom zvýšiť zaočkovanosť proti chrípke na 75%.

Organizmus oslabený chrípkou môže mať pri kontakte s koronavírusom závažné problémy a priebeh choroby sa môže značne skomplikovať.

Na Slovensku je už dlhodobo proti chrípke očkovaných menej ako 5% obyvateľstva. Vzhľadom na aktuálnu situáciu je predpoklad, že záujem o vakcináciu sa zvýši.

Otázka je, či bude na trhu dostatok očkovacích látok. Odpoveď na ňu nepoznáme, pretože vakcíny nakupujú lekárne, a teda ani ministerstvo zdravotníctva nemá presné informácie o tom, koľko vakcín máme aktuálne k dispozícii.

Výhody a nevýhody očkovania

Keďže očkovanie proti chrípke posilní odolnosť organizmu, môže v prípade nákazy prispieť k lepšiemu priebehu a zvládnutiu ochorenia COVID-19.

Pozreli sme sa bližšie na výhody i nevýhody tohto očkovania:

Výhody

  • posilní imunitu, telo je odolné voči vírusu bežnej chrípky, a má tak viac síl na boj s inými chorobami
  • očkovanie proti chrípke je veľmi dôležité pre osoby s chronickými ochoreniami a tie, u ktorých má chrípka komplikovaný priebeh
  • očkovaním chránite seba a tým aj svoje okolie, ktoré nenakazíte
  • znižuje sa riziko závažného priebehu ochorenia, komplikácií a hospitalizácie

Nevýhody

  • účinnosť očkovania sa prejaví až po cca 2 týždňoch, preto sa môže stať, že krátko po podaní vakcíny na chrípku ešte ochoriete
  • v niektorých prípadoch sa môže dostaviť alergická reakcia v podobe sťaženého dýchania, slabosti, vyrážky, opuchov, bolesti hlavy, zvýšenej teploty, či bolesti svalov.

 

Záujem je nízky

Na vývoji vakcíny proti koronavírusu v súčasnej dobe pracujú laboratóriá po celom svete. 18 vakcín je testovaných na ľuďoch, nateraz však nik nevie s určitosťou povedať, aké účinné tieto vakcíny budú.

Vývoj vakcín trvá za normálnych okolností roky, ba aj desaťročia. V momentálnej situácii sa o to vedci pokúšajú v priebehu pár mesiacov.

Väčšina svetových expertov sa zhoduje na tom, že vakcína proti koronavírusu by mohla byť široko dostupná v polovici budúceho roka, teda cca 18 mesiacov po tom, ako sme sa s koronavírusom zoznámili.

Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý realizovala pre agentúru SITA, by sa v súčasnosti dalo proti koronavírusu očkovať 26,4% Slovákov. Prieskum bol realizovaný na vzorke 506 respondentov internetovej populácie vo veku od 15 rokov.

Faktom je, že vakcínu proti koronavírusu zatiaľ k dispozícii nemáme, kým vakcínu proti chrípke áno.

Je na každom z nás, aby sme sa s ohľadom na svoj zdravotný stav, kondíciu a svojich blízkych rozhodli, či využijeme možnosť očkovania proti sezónnej chrípke, a posilníme tak svoju imunitu v boji s neviditeľným nepriateľom, ktorý tu stále je a my ho dostatočne nepoznáme.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?