ZdravieZdravie

Čo vám o depresii povedia ľudia, ktorí ju nikdy nemali (alebo keď si chcete pohladkať jednorožca)

 Kika Kováčiková   23.10.2021   0

Na internete nájdeme veľa článkov, ktoré sa snažia edukovať o depresii zdravých ľudí, najmä aby boli v obraze, čím depresívny človek prechádza. Búrajú také to klišé okolo depky, vystríhajú pred frázami, ktoré nie je ok hovoriť ľuďom s depresiou.

Lenže v bežnom živote sa depresívny človek stretáva s prípadmi, ktoré očividne nevideli žiadne internety.

Môžeme si vybrať, či chceme radšej pohladkať dúhového jednorožca alebo čakať, kým tieto dobromyseľné návody zacielia na dostatočne veľké množstvo ľudí a svet bude krásny, všetci to pochopia a už nikto nás nebude posielať do lesa v kompresných podkolienkach, aby sme depresiu rozbehali.

Depresia, rozhovory o depresii
Pexels

 

Keďže ja mám radšej jednorožcov, prišlo mi to, že bude lepšie zamerať svoju energiu na nás smutkov (ako by povedal Joe Moe, autor knihy Úžasný svet depresie). Na to, čo so mnou robia niektoré návody zdravých ľudí, ktorí to síce myslia dobre, len prd z toho.

Prečo máš depresiu, keď na to nie je dôvod?

Pamätám si na ten slávnostný moment, ako som doma oznámila, že bachnime šampanské, tak teda mám depresiu. Práve mi to potvrdila druhá psychiatrička, tej prvej som predsa takú blbosť nemohla uveriť!

Čakala ma ukážková reakcia, ako vystrihnutá z katalógov: „Ale prečo máš depresiu? Veď si taká pekná, múdra, máš dve úžasné deti, máš kde bývať, máš prácu...“

Je zaujímavé, že nikto vás nezačne presviedčať, že ste pekná a máte dve deti, keď poviete, že máte zápal močových ciest. Keď dostanete angínu, nikto sa nepozastaví nad tým, že je blbosť mať angínu, veď máš predsa kde bývať, máš prácu. Prečo máš prasknuté slepé črevo, keď na to nie je dôvod?

Prečo máš depresiu
Pexels

 

Pocity vlastnej neschopnosti, menejcennosti, viny patria medzi depresívne symptómy. My smutkovia sme majstri sveta v sebaobviňovaní, dokážeme si nasypať toľko popolu na hlavu, že by nás zavreli skôr ako uhoľné bane.

Výpočet všetkých krásnych vecí v našom živote nám nielenže nepomáha, ale je to super nakladačka po krížoch: v smutkoch vyvoláva otrasný pocit viny, že sme sa pre depresiu rozhodli, lebo sme asi nevedeli od dobroty, čo ďalej.

Nie je mojou úlohou presviedčať zdravých ľudí, že chrípka, ani depresia si nevyberá. A vo vzťahu k sebe samej nemá zmysel, aby som sa za depresiu fackala. Je to ochorenie, ako každé iné. Ako cukrovka alebo štítna žľaza, keď sa v tele vytvorí chemická nerovnováha. Aj mne bude lepšie, keď zase nastane chemická rovnováha.

Dovtedy si môžem krátiť čas obľúbeným cvičením. Hľadám diagnózy, ktoré doplním do vety „prečo máš túto chorobu, keď na to nie je dôvod?“ A ohromne sa na tom bavím.

Príznaky depresie
Pexels

 

Nie si jediná na svete, ktorá sa má fekálne

Ale veď depresiu máme všetci,“ býva veľmi obstojnou reakciou na našu diagnózu. Veru, veď všetci máme aj fraktúru lebky. Žlčové kamene. Rakovinu pankreasu (to nemôže mať predsa len Steve Jobs a Patrick Swayze).

Rovnako povzbudivé býva, keď smutkov presviedčajú, že nie sú jediní na svete, ktorí sa majú na hovno.

Veď je veľa žien, ktoré takisto vychovávajú deti samé (a vidíš, ony depresiu nemajú!) Je veľa žien, ktoré sa majú oveľa horšie ako ty, napríklad bijú ich muži do bezvedomia (a vidíš, ony depresiu nemajú!)

Ide o formu „duchovného cvičenia,“ ktorá má smutka prebrať, že to berie viac tragicky, ako to naozaj je. Nemáš nárok na nejakú trápnu depresiu, lebo predsa ešte vždy môže byť horšie!

Takýmto masírovaním mozgu sa smutkom vyčíta, že nezvládajú mať život vo svojich rukách a len sa sťažujú, hoci na to nie je dôvod.

Iní to dokážu, prečo nie aj ty?

Depresia
Pexels

 

No, lebo iní nemajú depresiu (aj keď ju máme všetci). Len čo sa mi aspoň trochu zastabilizuje hlava, nebudem mať nerovnováhu v nervových prenášačoch, ktoré aktuálne nestíhajú naviazať signál z jedného neurónu na druhý.

Kvôli tomu mám menej serotonínu v porovnaní so zdravými ženami, ktoré takisto vychovávajú deti samé (veď vidím, že ony depresiu nemajú).

Vyčíta niekto onkologickým pacientom, že sa im v tele množia rakovinové bunky? Nie. Prečo ja by som sa mala obviňovať za to, že moje neurotransmitery sa správajú retardovane?

Prečo si nejdeš zabehať, aby ti bolo lepšie?

My, smutkovia, sme pre ostatných leniví ako ten, čo vymyslel japonskú vlajku. Prečo si nejdeš zabehať, keď je preukázané, že sa pritom do tela vyplavujú rovnaké látky, ako keď fajčíš marihuanu?

Prečo nejdeš s kamošmi ponatriasať pivné brucho namiesto toho, že si zosušený v posteli ako starý sopeľ? Prečo neješ probiotiká a namiesto toho piješ štyri kávy za deň?

Veď je toľko vecí, ktoré môžeš urobiť pre svoje zdravie, ale ty nič, ty máš stále tú svoju depresiu ako výhovorku.

Depresia
Pixabay

 

Predstavte si, že niekomu, kto je pripútaný na invalidný vozík, začnete rozprávať, že sú ľudia ochrnutí od hlavy po päty, ale napriek tomu majú chuť so sebou niečo robiť. Stačí zmeniť životosprávu, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, veď iní na vozíku doniesli z olympiády zlaté medaily!

Spomínam si, že keď mi zomrel muž, bolo mojím plánom prežiť vždy „tento“ deň. Pri depresii môže byť veľmi dobrým plánom prežiť aj nasledujúcich desať minút.

Musím si pripomínať, že už som spravila prvý, fatálny krok, aby som raz bola zdravá: chodím pravidelne na kontroly, užívam lieky, vyhľadala som pomoc psychoterapeuta.

Aj veľmi malé zmeny sú dosť. Načo sa bičovať, že nebehám maratóny?

Si oveľa silnejšia, ako si myslíš

Jasné. Veď akú inú motivačnú frázu môžu počuť depresívni ľudia v spoločnosti, ktorá si tak zakladá na výkonoch. Neskromne si o sebe myslím, že som veľmi silná v slabosti. Niečo, za čo sa ostatní hanbia a skrývajú, tu ja verejne popretriasam ako vankúše z peria.

A čo sa mi dostalo za tú bolesť, ktorá v mojom živote prišla? Nádherné, hlboké rozhovory s inými ľuďmi, pocit blízkosti, dôvery, intimity, krásny pocit, že som človekom. Vzácnosť ako pohladkať si jednorožca.

»»»»»» Nemáte mojej depresie stále dosť? :)))) Prečítajte si aj: Príliš veselá na depresiu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše odborné pojednania najmä o dávkach pre rodičoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.