ZdravieZdravie

Čo pomáha na bolesť prsníkov

 Mária Kopčíková   20.07.2021   0

Bolestivosť prsníkov pozná mnoho žien najmä pred menštruáciou. Každá z nás ju vníma inak intenzívne, inak citlivo.

Keďže bolesť spravidla súvisí s hormonálnym cyklom pohlavne zrelej ženy, nezvykne sa jej venovať prílišná pozornosť. Bolesť však vždy signalizuje nejakú nerovnováhu a ani bolesť prsníkov nie je výnimkou.

V krátkosti uvedieme, čo spôsobuje bolesť prsníkov a čo na bolesť prsníkov pomáha.

Čo spôsobuje bolestivosť prsníkov

Bolest prsníkov, ako si pomoct
Shutterstock

 

V článku Bolesť prsníkov u žien (mastopatia), rozoberáme niekoľko možných dôvodov, prečo bolia prsia - pred menštruáciou, v tehotenstve, počas dojčenia (hormonálne zmeny).

  • najmä v období tesne pred menštruáciou - bolesť spájame so zmenou hormonálnej hladiny v našom tele,
  • odhliadnuc od predmenštruačného syndrómu, citlivé prsia môžu prezrádzať možné tehotenstvo, jeho začiatok
  • bolestivé prsia mávajú niektoré tehotné ženy počas celého tehotenstva, a to najmä tie, ktoré citlivo vnímajú zmeny na prsníkoch, ktoré sa pripravujú na dojčenie
  • bolestivé prsia mávajú dojčiace ženy, niekedy je veľmi intenzívna a súvisí so zápalom prsníka,

Pri bolestivých prsiach pred menštruáciou:

  • niektoré ženy po ovulácii, začiatkom luteálnej fázy (dva týždne pred začiatkom menštruácie) majú tendenciu zadržiavať tekutiny a pribrať 0,5 – kilogram hmotnosti, neskôr toto vstrebávanie tekutín môžu pociťovať ako veľmi bolestivé,
  • tieto ženy si musia dávať pozor na stres a vyhýbať sa väčšiemu množstvu kofeínu

Pri bolestivých prsiach mimo menštruácie:

  • za bolestivými prsiami, ktoré nesúvisia s cyklom, môžu byť aj rôzne úzkosti, veľmi senzitívne ženy môžu bolesťou prsníkov reagovať na situáciu v rodine, na problémy ktoré riešia, ktoré sa snažia vyriešiť za iných ...

Za silnou bolesťou prsníkov môžu byť aj cysty:

  • cysty a uzlíky v prsnej žľaze (mastopatia) - mäkké, pod kožou dobre pohyblivé hrčky, by mal skontrolovať gynekológ

Čo pomáha na bolesť prsníkov

Gynekologička Christiane Northrupová, autorka knihy Žena: telo a duša, ktorá sa venuje  programu úľavy od bolesti prsníkov, odporúča v prvom rade poradiť sa so svojim lekárom - ten vylúči iné dôvody bolestivosti (cystické zmeny prsníka, karcinóm...).

Bolest prsnikov
Shuttertock

 

Bolesť prsníkov: upravte stravu

Mliečna žľaza je citlivá na výživu bohatú na uhľohydráty a tuky a nadmerná produkcia estrogénu dráždi mliečnu žľazu. Čím je vyšší telesný tuk a tuk v strave (najmä nasýtené mastné kyseliny v kombinácii s jednoduchým cukrom), tým vyššia je hladina estrogénu.

Upravte stravu tak, aby ste znížili nadbytočný estrogén v tele. Naopak si zabezpečte dostatok vlákniny. Zelenina (kapusta, brokolica, kel, ružičkový kel) obsahuje látku, ktorá znižuje schopnosť estrogénu viazať sa v tkanive mliečnej žľazy. Podobne fungujú výrobky zo sóje – tofu, miso.

Bolesti prsníkov: antibiotiká a kofeín

Ženy citlivé na bolesť prsníkov by mali vyradiť kofeín. Vylúčte kávu, kolové nápoje, čokoládu. Metylxantin, ktorý je v nich obsiahnutý, môže podráždiť mliečnu žľazu, aj keď sa to netýka všetkých  žien.

Za skúšku tiež stojí prestať jesť aspoň na mesiac všetky mliečne výrobky. Ch. Northrupová si myslí, že dôvodom bolesti prsníkov u žien môže byť konzumácia výrobkov, ktoré obsahujú zvyškové antibiotiká (tie sa pridávajú kravám do kŕmenia), tie ostávajú v mlieku a takto potom ovplyvňujú ženskú mliečnu žľazu. 

Bolestive prsia a kofein
Shutterstock

 

Bolesť prsníkov: doplňte vitamíny a minerály

Od bolesti prsníkov uľavujú prvosienkový olejkyselina linoleová.

Tiež sú nápomocné omega 3 mastné kyseliny – rybí tuk, vlašské orechy, ľanové semiačka (alebo olej).

Zvýšte príjem jódu – znižuje schopnosť estrogénu viazať sa v mliečnej žľaze. Do tela ho dostanete konzumáciou napr. morských rias.

Bolesť prsníkov: obklady a sprchy

Pri bolesti prsníkov môžu uľaviť obklady s ricínovým olejom. Skúste aplikovať raz denne, jednu hodinu, po dobu 2 – 3 mesiacov.

Utišujúco pôsobí aj prevádzanie jemných masáží. Natrite si ruky napr. mandľovým olejom (alebo iným za studena lisovaným olejom, prípadne s prímesou éterického oleja) a končekmi prstov jemne ťahajte od vonkajšieho obvodu pŕs smerom k bradavkám.

Nielen proti bolestiam, ale aj preventívne sa odporúča pomôcť si striedaním teplej a studenej vody pri sprchovaní.

Bolesť prsníkov: spoznajte svoje telo

Spoznajte anatómiu prsníka, mliečnej žľazy, založte si kalendár, kde budete zaznamenávať všetky zmeny prsníkov počas cyklu – potom vás občasná cyklická bolesť nevyvedie z miery.

Niekedy bolestivosť prsníkov pretrváva dovtedy, kým sa žena nedostane ku koreňom svojich problémov. Ale to už sa z poľa gynekologického presúvame na pole poradenské alebo psychoterapeutické.

»»»»»» Prečítajte si aj: Menorraghia - veľmi silná menštruácia, ako sa lieči.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?