Chúlostivý únik moču – liečba stresovej inkontinencie bez skalpela

MUDr. Ľubica Hammerová, PhD., gynekologička 1

Inkontinencia, alebo nechcený únik moču je problémom mladých mamičiek často už krátko po pôrode. Počas svojho života však inkontinenciou trpí asi polovica žien a štvrtina mužov. S pribúdajúcim vekom, najmä po menopauze, sa z neho stáva nepríjemný spoločník.

Ostýchavosť často bráni ženám o svojom probléme rozprávať, no dnes sa dá nechcený únik moču riešiť bez skalpela – vaginálnym laserom s patentovanou technológiou.

shutterstock

Čo je dôvodom inkontinencie a ako vzniká

Na vzniku neželaného úniku moču, tzv. stresovej inkontinencie, sa významne podieľa oslabenie panvového dna následkom pôrodov a gynekologických operácií, ale dôvodom môže byť aj obezita, namáhavá fyzická práca a v neposlednom rade aj genetická dispozícia každého jedinca.

Na správne fungovanie panvového dna aj uzáverovej funkcie močovej rúry je potrebné aj dostatočné množstvo kolagénu a pevnosti svalov. Ak je funkčnosť oslabená, spúšťačom samovoľného úniku moču môže byť obyčajné zdvihnutie ťažšieho predmetu, športová aktivita, ale aj smiech či kýchnutie. Môže ísť teda nielen o mimovoľný únik moču, ale aj o silný a náhly pocit nutkania na močenie, ktorý neviete vôľou ovládať. Inkontinencia moču nie je samostatné ochorenie, ale je to príznak, ktorý poukazuje na organickú, prípadne funkčnú poruchu dolných močových ciest.

Kedy riešiť inkontinenciu

Inkontinenciu riešte hneď. Cviky, hygienické pomôcky alebo lieky málokedy prinesú uspokojivý výsledok a predovšetkým vám zbytočne zhoršujú kvalitu životu. Strach zo skalpela by dnes nemal byť prekážkou návštevy gynekológa.

Najmodernejšie techniky využívajú veľmi účinný a bezbolestný laser. Laserovým ošetrením sa dá úspešne liečiť ľahká až stredne ťažká stresová a zmiešaná inkontinencia. To znamená, ak máte občasný alebo častý únik moču po kvapkách pri náhlom alebo miernom vnútrobrušnom tlaku – pri kýchaní, kašľaní, smiechu, dvíhaní ťažkých predmetov, behu, ale aj pri chôdzi či ľahšej fyzickej aktivite a podobne.

Vyšetrenie a liečba

a/ Predpoklady ošetrenia

  1. Výkon sa dá urobiť, ak nie ste tehotná a nekojíte. Ošetrenie sa robí ambulantne, pričom nepotrebujte výmenný lístok, no je potrebné sa objednať.
  2. Jedným z najdôležitejších predpokladov celkovej úspešnej liečby je získanie kompletných informácií od pacienta a stanovenie typu močovej inkontinencie.
  3. Pred ošetrením je preto kľúčové, aby ste navštívili gynekológa a určila sa diagnostika.
  4. Gynekológ musí mať od vás komplexné gynekologické a mikrobiologické vyšetrenie moču a pošvového prostredia, klinické a laboratórne testy, dotazníky, mikčné denníky, zobrazovacie metódy a urodynamické vyšetrenie.
  5. Nevyhnutnosťou  je , aby ste mali negatívne onkocytologické vyšetrenie krčku maternice aj negatívnu kultiváciu z pošvy a moču.
  6. b/ Ako ošetrenie prebieha

    1. Samotné ošetrenie vyzerá takmer ako bežné gynekologické vyšetrenie a trvá 15 až 30 minút.
    2. Nie je pritom potrebná anestézia, je to bezpečný a neinvazívny zákrok.
    3. Najmodernejšou metódou v konzervatívnej terapii stresovej inkontinencie moču je laserové ošetrenie s využitím IncontiLase – neinvazívneho ošetrenia Er:YAG laserom.
    4. Do pošvy sa zavedie špeciálne gynekologické zrkadlo a následne laserový nástavec.
    5. Laserové lúče následne zahrievajú vrstvy sliznice, čím dochádza k okamžitému skráteniu kolagénových vlákien a naštartovaniu tvorby nových. V mieste ošetrenia pociťuje len krátkodobé teplo.
    6. Postup je bezbolestný, bez rezania, poškodenia sliznice, stehov či krvácania.
    7. c/ Aké sú účinky liečby

      Laserovými lúčmi sa spevní celý močový mechúr, zmení sa uhol močovej rúry, čo vedie k odstráneniu inkontinencie. Liečba nespôsobuje poškodenia sliznice a nehrozia vám ani žiadne nežiaduce efekty či komplikácie. Naopak, niekoľkonásobne vám to zvýši kvalitu života.

       

      Kto je oprávneným špecialistom na takéto vyšetrenie

      Vyšetrenie laserom môže robiť len gynekológ so špeciálnym certifikátom na vykonávanie takéhoto laserového ošetrenia. Najmodernejšie prístroje s patentovanou technológiou Smooth-mode s ER: laserovým systémom YAG majú vysokú účinnosť.

      Ako dlho trvá liečba

      Samotný výsledok sa dostaví už po prvom ošetrení. Na dosiahnutie optimálneho výsledku je liečby je vhodné, aby ste ošetrenie opakovali 2 až 3-krát v mesačných odstupoch, až do dosiahnutia maximálnej kolagénovej remodelačnej kapacity.

      Aká je účinnosť liečby

      Účinnosť metódy je dlhodobá. V závislosti od individuálnych predpokladov je to rok až rok a pol. Následne je potrebné liečbu opakovať.

      Výhody liečby vaginálnym laserom

      Tradičné chirurgické plastiky pošvy prinášajú aj riziká ako poškodenia močovej rúry, či mechúra, môžu spôsobiť bolesti pri pohlavnom styku a časté sú antibiotiká a obmedzovanie bežnej činnosti až na niekoľko týždňov. Vaginálny laser je šetrnejšia a podstatne efektívnejšia metóda. Dostupné klinické štúdie uvádzajú, že šetrný vaginálny laser pomôže až 94 percentám pacientok, pričom až 68 percent hlásilo po troch mesiacoch od ošetrenia úplne zmiznutie príznakov inkontinencie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (36 hlasov, priemerne: 3,03 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ak bezbolestne odstranenie uniku mocu, urcite doporucujem techniku emsela (neviem, ci mozem pridat link, ak nie prosim o zmazanie, islo o techniku Emsela, ktoru praktizovala esteticka klinika kamala v Ziline priamo), sama som ju absolvovala, po dvoch tyzdnoch naozaj asi 90% zlepsenie, uz to je proste uplne o inom ako predtym.

Pridaj komentár