ZdravieZdravie

Čaká nás twindémia?

 Danka Krommelová   14.10.2021   0

Lekári sa zhodujú, že posledná „chrípková sezóna“ bola vskutku neštandardná. Klasické obdobie chrípok sme prakticky nezaznamenali. Čakárne praktických lekárov aj ORL špecialistov boli uplynulý rok takpovediac vyľudnené, oproti tomu, aké bežne bývajú v jesennom a zimnom období . Čo nás čaká druhý pandemický rok, poznačený novým koronavírusom?

 

Tento rok už príde

Chrípková sezóna sa na severnej pologuli „oficiálne“ začína v 40. týždni a trvá až do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, uvádza sa v najnovšej brožúre Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorú vypracovali slovenskí odborníci. Počítate správne – skončí sa až s príchodom mája, teda nie v marci – apríli, ako sa mnohí domnievajú. Opäť bude, tak ako minulý rok, výrazne poznačená pandémiou nového koronavírusu.

Ale kým uplynulý rok bola vďaka prísnym epidemiologickým opatreniam skôr na ústupe – jej výskyt zásadne poznačil dlho trvajúci zákaz vychádzania, zatvorenie mnohých prevádzok a škôl (školáci prvého stupňa sa do škôl celoplošne vrátili až v polovici marca), tento rok bude pravdepodobne iný. Odborníci varujú, že v nasledujúcich mesiacoch nás môže chrípka a s ňou spojené komplikácie riadne potrápiť. Dôvodom je, že vlani sme si kvôli nízkej aktivite chrípky nemali možnosť vytvoriť si voči nej dostatočnú imunitu. Odborníci sa právom obávajú, čo by mohlo spôsobiť „zrazenie“ Covidu-19 a klasickej chrípky. Aby toho nebolo málo, ešte nás môže skoliť aj obyčajné prechladnutie.

Viete ich od seba odlíšiť?

 

Chrípka

 • nastupuje náhle, rýchlo, príznaky sa často objavia z plného zdravia
 • sprevádza ju obvykle vysoká teplota
 • bolesť svalov a kĺbov plus silná bolesť hlavy patria k typickým úvodným príznakom, spoločne s nimi sa často objavuje triaška a zimnica
 • prejavuje sa suchým a dráždivým kašľom, nádcha a bolesť hrdla sa môžu pridať až po 2-3 dňoch
 • nelieči sa antibiotikami, liečba spočíva v potlačení sprievodných príznakov
 • spoločne so zmierňovaním symptómov je vhodné podávanie zvýšených dávok vitamínov a praxou osvedčených preparátov na podporu imunity
 • oddych na lôžku, veľa spánku a teplého čaju – v tomto bode panuje s prechladnutím alebo s iným respiračným ochorením zhoda – tri hlavné režimové opatrenia sa odporúčajú vo všetkých prípadoch.

Prechladnutie

 • nevzniká tak náhle z plného zdravia, ťažkosti sa pridávajú postupne
 • pacient nemáva vysokú teplotu, triašku, ani bolesti kĺbov a svalov.
 • najčastejšie úvodné príznaky sú nádcha, kýchanie, slziace oči a podráždené, boľavé hrdlo, pri silnej nádche sú možné bolesti hlavy
 • uzdravenie môže nastať omnoho rýchlejšie ako pri chrípke, pri ľahkých prejavoch sa niekedy stačí zdržiavať pár dní doma, dodržiavať pokoj na lôžku s dostatkom tekutín a vitamínov (k úplnému uzdraveniu pri chrípke obvykle dochádza do 2 až 4 týždňov od nástupu prvých príznakov).
 • rovnako ako pri chrípke je na mieste podpora imunity – v akútnom štádiu ochorenia ju treba čo najviac naštartovať, aby sa dokázala popasovať s nežiaducimi patogénmi. Môže to zabrániť tomu, aby sa vírusová infekcia neskomplikovala bakteriálnou superinfekciou, preto sa zamerajte na podporu slizničnej imunity.
 • Ak ochorenie trvá dlhšie ako 3 dni a stav pacienta sa nezlepšuje, je potrebné navštíviť ošetrujúceho lekára – vzhľadom na spomínané riziko superinfekcie. Respiračné ochorenia spôsobené baktériami je nutné preliečiť antibiotikami.

 

 


TIP z lekárne :

Ako správne „vyškoliť“ imunitu, aby efektívne bojovala proti útoku vírusov a patogénov? Ak sa respiračnému vírusu nepodarí prekonať bariéru tvorenú sliznicami, máte spolovice vyhraté. Slizničná imunita je totiž v prvej línii a správne posilnená zabráni tomu, aby sa vírusy a baktérie dostali ďalej do dýchacích ciest.

Výživový doplnok Preventan® s obsahom originálnej patentovanej látky ProteQuine® v kombinácii s vitamínom C prispieva k podpore imunitného systému. Táto špeciálna zložka je zmesou biologicky aktívnych látok (aminokyselín, nukleotidov a oligopeptidov), ktoré môžu podporiť správnu činnosť slizničného imunitného systému.

Výživový doplnok Preventan® vo forme cmúľacích tabliet je určený pre všetky vekové kategórie od 3 rokov. Preventan® Clasic a Junior sú určené pre každodenné a dlhodobé užívanie. Preventan® Junior je deťom špeciálne prispôsobený veľkosťou cmúľacej tablety a príjemnými príchuťami - ovocnou alebo jahodovou. Teraz dostupný vo výhodnom väčšom balení 90 tabliet.

Predsa len vás skolila chrípka či iná viróza? Hneď pri prvých príznakoch siahnite po formách Preventan® Akut a Prevetan® Junior Akut, ktorých pomoc sa vám i vašim deťom oceníte v akútnom štádiu ochorenia. www.neuraxpharm.sk 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 dôvodov, prečo je dobré byť mamou neskôr
22.10.2021   0
Štúdie ukazujú, že mať deti v neskoršom veku je dobré pre mozog, pretože ho robí „bystrejším.“
Bylinky v tehotenstve a počas dojčenia
21.10.2021   0
Veľa byliniek sa v tehotenstve, alebo v období dojčenia neodporúča. Chcela by som spomenúť bylinky, ktoré vhodné nie sú, ale aj to ako sa dajú pomocou byliniek vyriešiť niektoré tehotenské obtiaže, napríklad tehotenská nevoľnosť, ťažkosti po pôrode, či ktoré bylinky užívať pri dojčení.
Prehľad peňažných dávok pre rodiča
14.10.2021   1
Čakáte bábätko? V súvislosti s narodením a starostlivosťou o dieťa Vám môže vzniknúť nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Správajú sa lepšie deti v jasličkách a škôlke, alebo tie, ktoré sú doma?
25.10.2021   0
Častá rodičovská dilema: dať dieťa do jasličiek, či do škôlky skôr, ako bude mať tri? Vedci z francúzskej Sorbonne sú však v tomto prípade na strane inštitúcií.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
20.10.2021   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
Dojčím proti svojej vôli.
19.10.2021   1
Bojíme sa v tomto napätom spoločenskom ovzduší nahlas povedať, že stačilo, že my vlastne už vôbec dojčiť nechceme!
detské choroby
CRP hodnoty. Kedy je CRP vysoké a treba antibiotiká?
25.10.2021   0
Z výsledkov CRP testu lekár zistí, či sú alebo nie sú antibiotiká potrebné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Operácia: Nosová mandľa
23.10.2021   0
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
18.10.2021   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
zvery
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.
Pomoc, môj kocúr značkuje!
12.10.2021   1
Značkovanie znamená, že si kocúr označí svoje územie močom, aby tak dal okoliu vedieť, kde sa nachádza jeho teritórium.
Každý pes si zaslúži láskavý domov
04.10.2021   0
4. október je Svetový deň zvierat. Zodpovedná starostlivosť o psa začína už jeho hľadaním.