ZdravieZdravie

Ako zvíťaziť nad mikróbmi, keď atakujú organizmus

 pr   23.10.2021   0

Imunitný systém ohrozujú mnohé faktory, medzi ktoré patrí aj prílišné vyčerpanie, psychické napätie a stres. Ľudia s oslabenou imunitou sú unavení a náchylní na ochorenia rôzneho pôvodu – prechladnutia, nádchy, virózy, chrípky, zápaly horných a dolných dýchacích ciest. 

foto: dreamstime

 

Ľudské telo je zostavené tak, aby sa za bežných okolností dokázalo samo brániť atakom rôznych choroboplodných zárodkov. To sa však deje len vtedy, keď imunitný systém pracuje bezchybne. V jesennom a zimnom období prijímame menej vlákniny, vitamínov a minerálov z čerstvého ovocia a zeleniny. Telo nemá dostatočný prísun slnečných lúčov a negatívne naň vplýva aj prechod z chladného exteriéru do vykúreného interiéru. A keď oslabený organizmus atakujú mikróby – vírusy, baktérie či plesne, telo je náchylné im podľahnúť.   

Prospešné outdoorové športy

Pre posilnenie imunitného systému je vhodné dodržiavať správu životosprávu, prijímať čo najkvalitnejšiu výživu, obmedzovať stresové situácie, nevyhýbať sa cvičeniu a primeranej fyzickej aktivite. Šport pôsobí blahodarne na celý organizmus, pomáha eliminovať aj civilizačné choroby. Pohyb v prírode, na čerstvom vzduchu prospieva aj rôznym kožným ochoreniam - akné, atopický ekzém či psoriáza. Outdoorové športy podporujú kvalitu zdravia v lete i v zime. Medzi najrozšírenejšie letné športy patrí beh, plávanie, bicyklovanie a loptové hry. Medzi najobľúbenejšie zimné športy patrí turistika, bežkovanie a lyžovanie. Na jeseň mnohí milovníci týchto zimných športov už vyberajú z pivníc svoje bežky a lyže, aby sa včas pripravili na zimnú lyžovačku na horách. Príroda je ideálnym regeneračným prostredím - čerstvý vzduch vo vyššej nadmorskej výške je balzamom pre telo i dušu. Outdoorové športy dodávajú telu energiu, predlžujú aktívny vek a prispievajú k optimálnej hmotnosti. Navyše, bežkovanie a lyžovanie vyvetrá hlavu, dopraje pocit slobody a je nekonečným zdrojom skvelých zážitkov - pozitívne vplýva na fyzické i psychické zdravie.

Podpora imunity otužovaním 

Človek, ktorý nedisponuje dobrou kondíciou sa často cíti unavený a spomalený. Pohyb je prirodzenou životnou potrebou a jeho nedostatok má na zdravie obvykle nepriaznivý vplyv. Ak telo nie je aktívne, má oslabenú funkciu svalov, srdca, pľúc a iných orgánov, zlyháva mu aj imunitný systém. Skvelý spôsob prevencie pred mnohými ochoreniami je okrem športovania aj otužovanie. K prospešným prostriedkom otužovania patrí nielen pravidelný pohyb v prírode v každom počasí, ale aj dychové cvičenia, sprchovanie studenou vodou, saunovanie, časté vetranie priestorov v domácnosti i na pracovisku a mnoho iných.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenské 2022
21.01.2022   0
Ak žene vznikne nárok na tehotenské v tomto roku, môže dostať vyššiu sumu dávky ako v roku 2021.
Vyvolanie pôrodu - keď sa pôrod nechce rozbehnúť prirodzene
15.01.2022   0
Vyvolanie pôrodu - umelé naštartovanie pôrodnej činnosti, môže navrhnúť lekár. Je viacero spôsobov, ako sa indukcia pôrodu môže realizovať.
Maximálna materská 2022. Aká je najvyššia a najnižšia materská?
06.01.2022   0
Maximálna materská, ak žena začne poberať materské v roku 2022, bude mesačne 1732,10 eur v mesiaci, ktorý má 31 dní.
babetko
Covid-19 zmenil chorej mame materské mlieko. Bolo zelené
20.01.2022   1
Mama dvoch detí odfotila svoje materské mlieko, ktoré zozelenalo po tom, čo bola ona a jej dieťa pozitívne testované na vírus COVID-19.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
18.01.2022   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Prečo plače
16.01.2022   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detské choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
21.01.2022   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Ako fungujú lieky proti kašľu
14.01.2022   1
Skôr ako sa vyberiete do lekárne. Viete, čo potrebujete? Podľa spôsobu účinku rozdeľujeme lieky proti kašľu na lieky proti suchému kašľu (antitusiká) a lieky proti vlhkému kašľu (expektoranciá).
Suché pery a „vyštípané“ okolo úst
09.01.2022   0
To, že v zime vychádzame z vyhriatych budov do studeného vonkajšieho vzduchu, našu pokožku veľmi namáha. Reakciou na tieto zmeny sú suché miesta na pokožke, svrbenie, štípanie, prasklinky.
zvery
Chováme piraňu
27.12.2021   0
Vidieť doma v akváriu plávať podobného exota ako je piraňa, nie je nič nemožné. Je skutočne taká nebezpečná, ako si predstavujeme? Alebo je to iba neprávom obviňovaný druh ryby, ktorý utrpel ťažkú ranu od hororových scenáristov?
7 faktov, ktoré o psoch asi nevieš
21.12.2021   1
Tvoj pes je inteligentný ako 2 ročné bábätko Je to dostatočne dobrý dôvod, prečo si deti a psy tak dobre rozumejú? Zaujímavosťou je, že spoločne rozumejú asi 250 typom giest a slov.
Vianočné menu pre vášho domáceho miláčika
16.12.2021   0
Niekoľko tipov, čo ponúknuť vášmu psíkovi, aby ho po Štedrej večeri nebolelo bruško.