ZdravieZdravie

Ako vyzerá brucho žien s endometriózou

 Anna Veselá   12.05.2021   0

Čoraz viac žien na sociálnych sieťach zdieľa fotografie nafúknutého brucha, ktoré je často nepríjemným príznakom endometriózy – pod skratkou „endo belly,“ čiže endo brucho.

Nafukovanie, ktorá sa spája s endiometriózou, je jeden zo syptómov choroby, ktorá postihuje každú piatu ženu mladšiu ako 40 rokov.

Foto: Instagram/fitendolife

 

Aj keď mnohé ženy pociťujú problémy s nafukovaním najmä v období pred menštruáciou, v tomto prípade trvá dlhšie a je drastickejšie.

Pri endometrióze sa dolný diel brucha zvykne nafúknuť tak, že spôsobuje fyzické aj psychické ťažkosti. Nadúvanie môže trvať niekoľko dní, týždňov alebo zmiznúť po niekoľkých hodinách.

»»» Prečítajte si aj: Ako zistím, že mám endometriózu?

Čo je endometrióza

Endometrióza sa najčastejšie vyskytuje u žien počas reprodukčného obdobia vo veku od 20 do 40 rokov, ale trpia ňou aj ženy v menopauze.

Odhaduje sa, že každá piata žena vo veku do 40 rokov má endometriózu a že túto poruchu majú aj 2 až 4 percentá žien v menopauze.

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa výstelka endometria vyskytuje mimo svojho obvyklého miesta (maternice).

Ak sa kúsky endometria objavia na iných častiach v tele ženy, najčastejšie sa toto tkanivo implantuje do vaječníkov, vajíčkovodov, pobrušnice, ale aj do močových ciest, či čriev. Môže to byť prakticky kdekoľvek, okrem srdečného svalu a sleziny.

Môžu vyvolať zápal, zapríčiniť zjazvenie tkaniva (to vyvoláva bolesť)  alebo napr. blokovať  vajíčkovody (zapríčiní neplodnosť).

 

Brucho ako tehotné

Keďže endometrióza je v uplynulých rokoch jednou z najviac „googlených“ zdravotných tém, nie je prekvapením, že čoraz viac žien zdieľa na sociálnych sieťach fotografie nafúknutého brucha.

Brucho žien trpiacich endometriózou sa zvyčajne zhoršuje v priebehu dňa. Pacienti sú najčastejšie v poriadku ráno, ale časom sa brucho zväčšuje a zväčšuje, až si večer nemôžu zapnúť ani nohavice. Na sklonku dňa si niektoré ženy pripadajú ako v šiestom mesiaci tehotenstva.

Okrem fyzického nepohodlia spôsobuje „endo brucho“ aj emočné problémy. Už len s ohľadom na to, že endometrióza je príčinou neplodnosti 20 až 50 percent žien - vyzerať ako v druhom trimestri tehotenstva môže byť veľmi krutým symptómom ochorenia.

Ženám s endometriózou sa hovorí, že majú zdravo jesť, často cvičiť a udržiavať si ideálnu telesnú hmotnosť, aby im pomohli so symptómami, takže keď sa objaví ešte aj „endo brucho,“ môžu sa objaviť pocity frustrácie a úzkosti.

 

Prečo sa objavuje nafukovanie?

Lekári zatiaľ nepoznajú presnú príčinu, prečo dochádza k nafukovaniu. Endometrióza je komplexný stav, ktorý sa u každej ženy prejavuje individuálne.

Existujú však dve teórie, prečo sa objavuje nadúvanie pri endometrióze. Prvá hovorí, že „endobruško“ sleduje menštruačný cyklus, a druhá, že pacientky s endometriózou môžu byť citlivejšie na to, ako fungujú ich črevá – zrejme príliš veľa pracujú.

Preto sa aj ženám s endometriózou odporúča protizápalová diéta. Každá žena si však musí sama odsledovať, ktorá strava je pre ňu najlepšia a na čo jej telo reaguje. Univerzálny liek ale neexistuje.


TIP redakcie:

S CHILLY INTIMA beží práve letná súťaž o super ceny od ROWENTY

„Medzi nami dievčatami“ – tak znie hlavné motto letnej súťaže s Chilly Intima, v ktorej môžeme vyhrať všetky! Stačí kúpiť jediný produkt z limitovanej edície intímnych gélov Chilly Intima a zľava 20 % na produkty značky ROWENTA je tam.

Ďalšie parádne ceny od Rowenty sú z radu starostlivosti o vlasy a epilátory v celkovej hodnoty 2000 EUR.

Viac v článku k letnej súťaži »»»

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Čo vidia bábätká, keď sa pozerajú do zrkadla?
28.09.2021   0
Fascinuje vaše bábätko pohľad na vlastný obraz v zrkadle? Niektoré malé deti sú zrkadlami doslova posadnuté.
Jesenná súťaž s dm o ceny, ktoré sa vám zídu
28.09.2021   0
Už 9.10.2021 sa uskutoční ďalší ročník najpôvabnejšieho ženského behu na Slovensku. Koľký ročník v poradí to bude?
Rodičovské združenia mi naháňajú strach
27.09.2021   0
Aj ja, ako správny rodič, mám strach. Je silný a hlodá vo mne každý začínajúci škôlkarsky polrok. Mám strach z rodičovských združení.
detské choroby
Zápcha
27.09.2021   8
Pri zápche je porušený rytmus vyprázdňovania, dieťa nejde na záchod niekoľko dní, bojí sa kakať, zadržiavaná stolica tvrdne, dieťa ju bolestivo vytláča.
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?