ZdravieZdravie

Ako vyzerá brucho žien s endometriózou

 Anna Veselá   12.05.2021   0

Čoraz viac žien na sociálnych sieťach zdieľa fotografie nafúknutého brucha, ktoré je často nepríjemným príznakom endometriózy – pod skratkou „endo belly,“ čiže endo brucho.

Nafukovanie, ktorá sa spája s endiometriózou, je jeden zo syptómov choroby, ktorá postihuje každú piatu ženu mladšiu ako 40 rokov.

Foto: Instagram/fitendolife

 

Aj keď mnohé ženy pociťujú problémy s nafukovaním najmä v období pred menštruáciou, v tomto prípade trvá dlhšie a je drastickejšie.

Pri endometrióze sa dolný diel brucha zvykne nafúknuť tak, že spôsobuje fyzické aj psychické ťažkosti. Nadúvanie môže trvať niekoľko dní, týždňov alebo zmiznúť po niekoľkých hodinách.

»»» Prečítajte si aj: Ako zistím, že mám endometriózu?

Čo je endometrióza

Endometrióza sa najčastejšie vyskytuje u žien počas reprodukčného obdobia vo veku od 20 do 40 rokov, ale trpia ňou aj ženy v menopauze.

Odhaduje sa, že každá piata žena vo veku do 40 rokov má endometriózu a že túto poruchu majú aj 2 až 4 percentá žien v menopauze.

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa výstelka endometria vyskytuje mimo svojho obvyklého miesta (maternice).

Ak sa kúsky endometria objavia na iných častiach v tele ženy, najčastejšie sa toto tkanivo implantuje do vaječníkov, vajíčkovodov, pobrušnice, ale aj do močových ciest, či čriev. Môže to byť prakticky kdekoľvek, okrem srdečného svalu a sleziny.

Môžu vyvolať zápal, zapríčiniť zjazvenie tkaniva (to vyvoláva bolesť)  alebo napr. blokovať  vajíčkovody (zapríčiní neplodnosť).

 

Brucho ako tehotné

Keďže endometrióza je v uplynulých rokoch jednou z najviac „googlených“ zdravotných tém, nie je prekvapením, že čoraz viac žien zdieľa na sociálnych sieťach fotografie nafúknutého brucha.

Brucho žien trpiacich endometriózou sa zvyčajne zhoršuje v priebehu dňa. Pacienti sú najčastejšie v poriadku ráno, ale časom sa brucho zväčšuje a zväčšuje, až si večer nemôžu zapnúť ani nohavice. Na sklonku dňa si niektoré ženy pripadajú ako v šiestom mesiaci tehotenstva.

Okrem fyzického nepohodlia spôsobuje „endo brucho“ aj emočné problémy. Už len s ohľadom na to, že endometrióza je príčinou neplodnosti 20 až 50 percent žien - vyzerať ako v druhom trimestri tehotenstva môže byť veľmi krutým symptómom ochorenia.

Ženám s endometriózou sa hovorí, že majú zdravo jesť, často cvičiť a udržiavať si ideálnu telesnú hmotnosť, aby im pomohli so symptómami, takže keď sa objaví ešte aj „endo brucho,“ môžu sa objaviť pocity frustrácie a úzkosti.

 

Prečo sa objavuje nafukovanie?

Lekári zatiaľ nepoznajú presnú príčinu, prečo dochádza k nafukovaniu. Endometrióza je komplexný stav, ktorý sa u každej ženy prejavuje individuálne.

Existujú však dve teórie, prečo sa objavuje nadúvanie pri endometrióze. Prvá hovorí, že „endobruško“ sleduje menštruačný cyklus, a druhá, že pacientky s endometriózou môžu byť citlivejšie na to, ako fungujú ich črevá – zrejme príliš veľa pracujú.

Preto sa aj ženám s endometriózou odporúča protizápalová diéta. Každá žena si však musí sama odsledovať, ktorá strava je pre ňu najlepšia a na čo jej telo reaguje. Univerzálny liek ale neexistuje.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?