ZdravieZdravie

Ako správne nosiť rúška?

 Marcela Beňová   06.04.2020   0

Slováci si rýchlo uvedomili, ako veľmi môže ochrana úst a nosa pomôcť v prevencii proti šíreniu koronavírusu. Dôležité však je nielen to, aby sme si tvár zakrývali, ale aby sme to robili správnym spôsobom.

pekneruska.sk

 

Jednorazové, látkové či respirátory?

Rúška chránia nás aj okolie. A to nielen v čase pandémie koroavírusu. Mali by byť samozrejmosťou v období chrípky, alebo ak sme sami chorí a nechceme nakaziť svoje okolie.

Donedávna sa najčastejšie využívali jednorazové rúška, ktoré chránili najmä ľudí okolo nás. Takéto rúško malo účinnosť maximálne 8 hodín, potom končilo v koši.

Jednorazové rúška sú vhodné predovšetkým v prípade, že pracujete v zdravotníckom zariadení, v sociálnej oblasti, alebo ak by ste potrebovali navštíviť príbuzného v nemocnici.

Aktuálne sú takmer nezohnateľné, takže väčšina Slovákov sa spolieha na látkové rúška, mnohokrát aj vlastnej výroby.

Výhodou látkových rúšok je, že ich po použití môžete oprať, ožehliť a nosiť ďalej. No nie je rúško ako rúško. Ideánym materiálom je stopercentná, pevná bavlna, ktorá sa príjemne nosí, udržiava, no predovšetkým je schopná zachytiť asi 70% vdychovaných kvapôčok.

Pri materiáloch z iných zmesí je to o 20% menej. Pokiaľ je rúško šité z tenšej látky, malo by mať aspoň dve vrstvy, ak je tkanina pevná, stačí jedna.

pekneruska.sk

 

Respirátory sú dôležité v prípade, že žijete v oblasti s vysokou mierou nákazy, pracujete v zdravotníckom zariadení alebo chodíte denne do práce, kde sa nachádza väčšie množstvo ďalších zamestnancov.

Respirátory majú vysokú účinnosť, v závislosti od typu sa ich účinnosť pohybuje okolo 90%.

Zásady nosenia látkového rúška

Máte doma rúško? Výborne! Nezabúdajte však na to, že ho musíte vedieť správne používať, inak jeho ochranné účinky vyjdú nazmar. Stačí dodržať pár pravidiel, a pre svoje zdravie robíte najviac, ako sa v danej situácii dá.

  • Rúško si nasadzujte doma ešte predtým, ako sa vyberiete na nákup či prechádzku. Je dôležité, aby boky, vrchná aj spodná časť priliehali k tvári.
  • Zaväzovanie či gumička? Čo je vám príjemnejšie. Gumičky sú praktickejšie a rýchlejšie sa nasadzujú, ale pomocou priviazania ľahšie upravíte zle priliehajúce časti.
  • Rúško na tvári má zakrávať celý nos, ústa aj celú bradu. Zaväzujeme ho nad a pod ušami, aby sa nám pri chôdzi neuvoľňovalo.
  • Vyhnite sa tomu, aby ste vonku opakovane skladali a nasadzovali rúško, alebo sa ho dotýkali. Znižujete tak účinok jeho ochrany.
  • Po návrate domov najprv rozviažte šnúrky a pri skladaní sa nedotýkajte látky. Rúško je potrebné po prechádzke oprať, nie nosiť opakovane.
pekneruska.sk
  • Rúško perte na 60 stupňov, prípadne ho môžete vyvariť a pred ďalším nosením ožehliť. Pri praní nepoužívajte aviváž, ktorá škodí mikrovláknam materiálov. Rúško môže ísť aj do sušičky, no pozor, aby sa vám nezamotali šnúrky, ktoré by sa mohli ťažšie zaväzovať.
  • Do všitého rúška nemusíte vkladať filter, pokiaľ nie je výmenný.
  • Každý člen rodiny by mal mať niekoľko vlastných rúšok. Po manipulácii s použitým rúškami nezabúdajte na umývanie a dezinfikovanie rúk.

Prečo musí byť rúško pekné?

Ani najmenších členov rodiny okrem bábätiek v kočíku neobchádza povinné nosenie rúšok. Deťom treba nielen vysvetliť, prečo je táto pomôcka užitočná, ale najmä ísť im príkladom.

Pomôže aj to, že si budú môcť dať na prechádzku pekné rúško s detkým motívom, ktoré budú nosiť pyšne - veď je také krásne, že sa ním predsa treba pochváliť.

pekneruska.sk

 

Zaujímavým vzorom, netradičným farbám a veselým motívom sa nepotešia len tí malí, ale ja my dospelí.

Chceli by ste k novej jeansovej bunde doladiť rúško s folklórnym vzorom? Alebo si kvôli dcérke chrániť tvár pomôckou s motývom jednorožca? Originálne a kvalitné rúška nájdete aj na eshope pekneruska.sk, kde si môžete vybrať z pestrej ponuky výrobkov.

Nie každá mamička vie šiť, preto mnohým rodinám uľahčí starostlivosť o rodinu, ak im s rýchlym doručením kvalitných rúšok pre celú rodinu pomôže niekto iný.

Eshop pekneruska.sk ponúka nielen samostatné rúška, ale aj sety či balíčky, kde si môžete zakúpiť okrem ochrany tváre aj antibakteriálne gély na ruky.

Okrem zásobovania slovenských zákazníkov sa eshop stará aj o tých, ktorí v aktuálnej situácii robia najviac. Pravidelne vypomáha darovanými látkovými rúškami na oddeleniach či v zdravotníckych zariadeniach, ktoré túto nezištnú pomoc potrebujú, aby sa dokázali postarať o nás ostatných.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...