ZdravieZdravie

Ako správne nosiť rúška?

 Marcela Beňová   06.04.2020   0

Slováci si rýchlo uvedomili, ako veľmi môže ochrana úst a nosa pomôcť v prevencii proti šíreniu koronavírusu. Dôležité však je nielen to, aby sme si tvár zakrývali, ale aby sme to robili správnym spôsobom.

pekneruska.sk

 

Jednorazové, látkové či respirátory?

Rúška chránia nás aj okolie. A to nielen v čase pandémie koroavírusu. Mali by byť samozrejmosťou v období chrípky, alebo ak sme sami chorí a nechceme nakaziť svoje okolie.

Donedávna sa najčastejšie využívali jednorazové rúška, ktoré chránili najmä ľudí okolo nás. Takéto rúško malo účinnosť maximálne 8 hodín, potom končilo v koši.

Jednorazové rúška sú vhodné predovšetkým v prípade, že pracujete v zdravotníckom zariadení, v sociálnej oblasti, alebo ak by ste potrebovali navštíviť príbuzného v nemocnici.

Aktuálne sú takmer nezohnateľné, takže väčšina Slovákov sa spolieha na látkové rúška, mnohokrát aj vlastnej výroby.

Výhodou látkových rúšok je, že ich po použití môžete oprať, ožehliť a nosiť ďalej. No nie je rúško ako rúško. Ideánym materiálom je stopercentná, pevná bavlna, ktorá sa príjemne nosí, udržiava, no predovšetkým je schopná zachytiť asi 70% vdychovaných kvapôčok.

Pri materiáloch z iných zmesí je to o 20% menej. Pokiaľ je rúško šité z tenšej látky, malo by mať aspoň dve vrstvy, ak je tkanina pevná, stačí jedna.

pekneruska.sk

 

Respirátory sú dôležité v prípade, že žijete v oblasti s vysokou mierou nákazy, pracujete v zdravotníckom zariadení alebo chodíte denne do práce, kde sa nachádza väčšie množstvo ďalších zamestnancov.

Respirátory majú vysokú účinnosť, v závislosti od typu sa ich účinnosť pohybuje okolo 90%.

Zásady nosenia látkového rúška

Máte doma rúško? Výborne! Nezabúdajte však na to, že ho musíte vedieť správne používať, inak jeho ochranné účinky vyjdú nazmar. Stačí dodržať pár pravidiel, a pre svoje zdravie robíte najviac, ako sa v danej situácii dá.

  • Rúško si nasadzujte doma ešte predtým, ako sa vyberiete na nákup či prechádzku. Je dôležité, aby boky, vrchná aj spodná časť priliehali k tvári.
  • Zaväzovanie či gumička? Čo je vám príjemnejšie. Gumičky sú praktickejšie a rýchlejšie sa nasadzujú, ale pomocou priviazania ľahšie upravíte zle priliehajúce časti.
  • Rúško na tvári má zakrávať celý nos, ústa aj celú bradu. Zaväzujeme ho nad a pod ušami, aby sa nám pri chôdzi neuvoľňovalo.
  • Vyhnite sa tomu, aby ste vonku opakovane skladali a nasadzovali rúško, alebo sa ho dotýkali. Znižujete tak účinok jeho ochrany.
  • Po návrate domov najprv rozviažte šnúrky a pri skladaní sa nedotýkajte látky. Rúško je potrebné po prechádzke oprať, nie nosiť opakovane.
pekneruska.sk
  • Rúško perte na 60 stupňov, prípadne ho môžete vyvariť a pred ďalším nosením ožehliť. Pri praní nepoužívajte aviváž, ktorá škodí mikrovláknam materiálov. Rúško môže ísť aj do sušičky, no pozor, aby sa vám nezamotali šnúrky, ktoré by sa mohli ťažšie zaväzovať.
  • Do všitého rúška nemusíte vkladať filter, pokiaľ nie je výmenný.
  • Každý člen rodiny by mal mať niekoľko vlastných rúšok. Po manipulácii s použitým rúškami nezabúdajte na umývanie a dezinfikovanie rúk.

Prečo musí byť rúško pekné?

Ani najmenších členov rodiny okrem bábätiek v kočíku neobchádza povinné nosenie rúšok. Deťom treba nielen vysvetliť, prečo je táto pomôcka užitočná, ale najmä ísť im príkladom.

Pomôže aj to, že si budú môcť dať na prechádzku pekné rúško s detkým motívom, ktoré budú nosiť pyšne - veď je také krásne, že sa ním predsa treba pochváliť.

pekneruska.sk

 

Zaujímavým vzorom, netradičným farbám a veselým motívom sa nepotešia len tí malí, ale ja my dospelí.

Chceli by ste k novej jeansovej bunde doladiť rúško s folklórnym vzorom? Alebo si kvôli dcérke chrániť tvár pomôckou s motývom jednorožca? Originálne a kvalitné rúška nájdete aj na eshope pekneruska.sk, kde si môžete vybrať z pestrej ponuky výrobkov.

Nie každá mamička vie šiť, preto mnohým rodinám uľahčí starostlivosť o rodinu, ak im s rýchlym doručením kvalitných rúšok pre celú rodinu pomôže niekto iný.

Eshop pekneruska.sk ponúka nielen samostatné rúška, ale aj sety či balíčky, kde si môžete zakúpiť okrem ochrany tváre aj antibakteriálne gély na ruky.

Okrem zásobovania slovenských zákazníkov sa eshop stará aj o tých, ktorí v aktuálnej situácii robia najviac. Pravidelne vypomáha darovanými látkovými rúškami na oddeleniach či v zdravotníckych zariadeniach, ktoré túto nezištnú pomoc potrebujú, aby sa dokázali postarať o nás ostatných.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?