ZdravieZdravie

Ako si zlepšiť kvalitu života a predĺžiť aktívny vek

 PR   25.01.2023   0

Zimná turistika pôsobí ako prevencia pred mnohými civilizačnými chorobami. Chôdza na čerstvom vzduchu v zasneženom horskom prostredí posilňuje svaly a kĺby, srdce a cievy, tiež dýchací, tráviaci a imunitný systém. Športovcom zlepšuje nielen kvalitu života, ale predlžuje aj aktívny vek.

foto: dreamstime

 

Chôdza v prírode významne posilňuje zdravie. Zimná turistika má však svoje špecifiká, preto každý turista má v chladnom počasí voliť vhodné športové oblečenie. Zimný šatník turistu má obsahovať funkčné odevy a kvalitnú športovú obuv. Medzi najdôležitejšie vlastnosti zimných turistických zvrškov patrí dobrá tepelná izolácia, nepremokavosť, vetru vzdornosť a priedušnosť. 

Skvelé turistické výlety  

Na zimnom turistickom výlete turista potrebuje teplú spodnú bielizeň z funkčných materiálov - polyamid, polyester, polypropylén, acryl a elastan. Vrchné športové odevy majú byť kvalitne zateplené a vodovzdorné. Zimná vetrovka a turistické nohavice by mali dosahovať vodný stĺpec okolo 3000 milimetrov a viac. Zimné turistické bundy dámske aj pánske majú byť opatrené kvalitným dvojcestným zipsom, kapucňou a viacerými praktickými vreckami.

Počas výletu v zasneženej horskej prírode však turista potrebuje aj vhodný batoh. Turistické batohy majú byť primerane veľké, z čo najľahších a najkvalitnejších materiálov. Dobrú službu poskytne najmä ruksak s nastaviteľnými ramennými popruhmi a s popruhom cez prsia. Dobré je, ak je batoh opatrený praktickými vreckami zvonka aj zvnútra, aby sa doň zmestilo nielen náhradné oblečenie, ľahké jedlo a tekutiny, ale aj hygienické potreby, balíček prvej pomoci, mapa, baterka a mobil.                

Zimná turistická obuv

Kto chce, aby mu zimná turistická obuv vydržala čo najdlhšie a po celý čas nosenia bola pohodlná a nepremokavá, ten nemôže podceniť pravidelné ošetrovanie obuvi. Z obuvi je potrebné odstrániť nielen viditeľné nečistoty, ale poskytnúť jej aj takú starostlivosť, aby povrch a vnútro nepopraskali. Na novú obuv je dobré zvoliť najskôr impregnačný sprej, ktorý zvýši odolnosť kože voči vode a snehu. Pri bežnej údržbe obuv najprv vyčistite čistiacou penou a následne rovnomerne naneste krém jemnou hubkou po celom povrchu. Ak chcete predísť znehodnoteniu kože, obuv nikdy nesušte na radiátoroch alebo pri krboch a nepodceňte ani skladovanie. Zimnú turistickú obuv je najlepšie skladovať v priedušných vreckách alebo v škatuliach, ktoré majú vetracie otvory a zabúdať netreba ani na vnútornú dezinfekciu.              

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.