ZdravieZdravie

Ako sa vyhnúť vírusovým infekciám a ich komplikáciám a na čo nezabudnúť pri účinnej prevencii

 PR   27.02.2020   0

Tento rok je výnimočný, lebo okrem zvyčajnej chrípky ohrozuje ľudí nový coronavírus CONVID-19, ktorý si vyžiadal už nemálo obetí. Ide o respiračné ochorenie, ktoré spôsobuje vírusový zápal pľúc.

Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam sa vyskytol už aj v krajinách Európy a keďže je aj obdobie chrípok a chrípke podobných ochorení, treba sa mať na pozore.

Proti vírusom neexistuje cielená a účinná liečba, iba liečba symptomatická. Navyše sa tieto ochorenia častokrát komplikujú bakteriálnou infekciou (angínou, zápalom stredného ucha, zápalom priedušiek, zápalom pľúc)...

výživový doplnok

Čo robiť, aby sme sa ubránili pred infekciou?

Najlepšou ochranou pred vírusovými ochoreniami dýchacích ciest je zaistiť dobrú kondíciu nášmu imunitnému systému.

Jednou z látok, ktorá dokáže imunitný systém účinne podporovať a udržiavať ho v aktívnom „pohotovostnom stave,“ je vitamín C. Počas infekcie ho biele krvinky potrebujú v niekoľkonásobne väčšom množstve, ako je to v bežnom živote.

Túto zvýšenú potrebu vitamínu C vieme zabezpečiť najlepšie lipozomálnym vitamínom C, napr. v prípravku LIPO C ASKOR JUNIOR, ktorý má niekoľkonásobne vyššiu vstrebateľnosť z čreva do krvi oproti jeho bežným formám vrátane tých s postupným uvoľňovaním.

Dôležité je aj dodržiavanie určitých hygienických zásad, ako je umývanie rúk pred jedením, zabezpečiť v miestnosti čerstvý vzduch, primeraný pohyb a vyváženú stravu s dostatočným obsahom vitamínov, enzýmov a minerálov z ovocia a zeleniny.

Ako využiť pamäť našich buniek

Preventívne proti chrípke môžeme využiť možnosť očkovania, a to už od konca septembra.

inPHARM

 

Jeho nevýhodou je fakt, že očkovacia látka (oslabený vírus, alebo jeho časti) sa nemusí zhodovať s aktuálnym vírusom, a teda nemusí dostatočne chrániť zaočkovaného jedinca.

Navyše sa vírusy aj počas jedného obdobia dokážu meniť, tzv. zmutovať. Preto je vhodné doplniť očkovanie ďalšími prípravkami, ktoré dokážu stimulovať imunitný systém – jeho prirodzené nešpecifické, ale aj špecifické obranné systémy.

Nešpecifickú obrannú reakciu organizmu v hlavnej miere zabezpečujú makrofágy (určitý druh bielych krviniek), ktoré pohlcujú všetko cudzorodé, teda aj vírusy, baktérie a tiež infikované bunky.

Imunitný systém má však aj špecifické „zbrane“ vo forme špecifických protilátok a buniek, ktoré zneškodňujú konkrétne vírusy, baktérie, ale aj rakovinové bunky. Bunky špecifickej imunity majú pamäť, a preto v prípade rovnakej opätovnej nákazy vedia rýchlejšie pripraviť špecifické protilátky.

Cielená podpora imunitného systému

Pokrok v medicíne prináša nové liečebné postupy s cielenými a menej zaťažujúcimi dávkami účinných látok na náš organizmus. Imunitný systém je totiž citlivý a schopný reagovať aj na malé podnety – nízke dávky, čo využíva napr. očkovanie.

Známou látkou používanou na stimuláciu imunity proti vírusom v medicíne nízkych dávok je extrakt z pečene a srdca kačky Anas barbariae. Účinok tejto „klasiky“ môžu potencovať ďalšie imunostimulačné látky napr. z rastlín Echinaceia a Asclepias vincetoxicum. Zníženie rizika bakteriálnych komplikácií chrípky s častými prejavmi bolestivého zápalu stredného ucha a pod. môže pomôcť extrakt z baktérie Haemophilus infuenzae. 

Pri  horúčke a hospodárení s energiou vo vnútri buniek môže pomôcť výťažok z rastliny Aconitum napellus, a pri opuchoch a zápaloch slizníc je vhodný extrakt z rastliny Belladonna. Cuprum (meď) v nízkych koncentráciách sa používa pri náhlych bolestiach svalov a pri horúčke.

liek bez lekárskeho predpisu

Daná kombinácia látok je vo forme malých granuliek v lieku GUNAPREVAC, ktoré sa nechávajú rozpustiť v ústach, čo by sa dalo prirovnať k perorálnej vakcinácii. Je vhodná pre všetky vekové skupiny vrátane malých detí a tehotných žien.

Podporuje odolnosť organizmu pred vstupom vírusov (chrípkových a iných), ale pôsobí aj pri rozvinutej chorobe. Ten, kto vie cielene podporiť svoj organizmus a nezabúda na prevenciu má väčšiu šancu neochorieť a tiež rýchlejšie sa vyliečiť v prípade choroby.

Viac informácií na www.inpharm.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná
29.05.2020   1
Dajte na svoj inštinkt. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte svojho lekára.
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
babetko
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
detské choroby
Zväčšené nosné mandle
29.05.2020   13
Zväčšenie nosných mandlí - hltanovej mandle - adenoidné vegetácie. Za týmito tromi názvami sa skrýva to isté. Nájdite tu všetky užitočné informácie.
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?