ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Ako sa v lete vyhnúť hubovej infekcii?

 Andrea Biela   14.08.2018   0

Huby sú mnohobunkové organizmy, ktoré potravu pre seba nevedia získať z pôdy, či vody, ale získavajú ju z rastlín, zvierat a ľudí.

Hubám sa darí na teplých, vlhkých miestach. Na ľudskom tele sú to napr. priestory medzi prstami na nohách, v slabinách, pod prsami. Ak sa huby premnožia, spôsobujú nepríjemnú infekciu.

Shutterstock

 

Najčastejšie letné hubové infekcie

Keďže teplo a vlhkosť sú ideálnou živnou pôdou pre premnoženie húb, tieto infekcie sú bežnejšie v lete, než v chladných mesiacoch roka. Týkajú sa detí aj dospelých ľudí, bez rozdielu.

To, či sa hubová infekcia prejaví, ovplyvňuje viac faktorov - individuálna predispozícia, znížená obranyschopnosť organizmu, stres, hormonálne zmeny, nadmerné potenie, neprimeraná hygiena.

Najčastejším miestom výskytu hubovej infekcie sú nohy, pretože priestor medzi prstami a nechty nôh sú vhodným miestom na prežívanie húb.

Ochorenie sa začína obvykle drobnou trhlinkou v medziprstových priestoroch, hlavne medzi štvrtým a piatym prstom na nohe. Infekcia sa postupne rozšíri pod okraj nechta, k nechtovému lôžku. Necht napokon hrubne, praská. 

Shutterstock

 

Pityriasis versicolor 

Je najpovrchovejšou mykózou, vyskytuje sa u ľudí, ktorí sa nadmerne potia, prípadne nosia oblečenie zo syntetických materiálov.  Najčastejšie je postihnutá stredná časť hrudníka a chrbta, teda miesta, kde je veľa mazových žliaz.

Ložiská infekcie sú na začiatku malé, vo veľkosti drobnej mince, ružovkasté až svetlohnedé, neskôr splývajúce do väčších mapovitých plôch.  Na povrchu sa veľmi jemne olupujú, v lete sú svetlejšie ako okolitá opálená koža. V liečbe tohto ochorenia sa uplatnia lokálne antimykotiká, či už v podobe šampónu alebo krémov.

Mykózy vyvolané vláknitými hubami (dermatofytmi) – spoločný názov „tinea“ 

Tinea capitis - dermatomykóza hlavy: Ochorenie je charakterizované ostro ohraničenými zápalovými ložiskami s olupovaním.

 Tinea cruris - dermatomykóza slabín (jock itch): Ložiská sú podobného charakteru, ako vyššie spomenuté. K tejto infekcii sa môžete dopracovať napr. kontaktom s chorým partnerom alebo tzv. autoinfekciou z nôh - najčastejšie uterákom. 

Shutterstock

Tinea pedis - dermatomykóza nohy: Je to najrozšírenejšia mykóza na svete. K ochoreniu ľahko dôjde v zariadeniach, ako sú sprchárne, telocvične, šatne, kúpaliská, sauny, prípadne v pedikérskom zariadení, a to prostredníctvom šupiniek odpadávajúcich z chorej kože, či použitím nedostatočne dezinfikovaných nástrojov pedikérky.

Ochorenie začína najčastejšie medzi prstami pri malíčkoch a medzi 3. a 4. prstom, neskôr sa šíri aj na ostatné medziprstové priestory.  Na okrajoch nohy, na päte a končekoch prstov môže byť koža zhrubnutá so suchým olupovaním, neraz sú prítomné suché, hlboké a bolestivé trhliny.

Pokiaľ ochorenie postihuje aj bočné strany chodidiel označuje sa  ako tzv. atletická noha. 

Čo je rizikové pre vznik hubových ochorení

Okrem spomenutej predispozície človeka, či zníženej imunity, medzi rizikové faktory šírenia hubových infekcií patrí aj:

 • nosenie spotených, vlhkých alebo tesných odevov,
 • nedostatočné usušenie nôh po kúpaní sa,
 • pevná, nevetraná obuv,
 • veľmi pevné ponožky,
 • chodenie naboso na plavárni.
Shutterstock

Aká je prevencia proti vzniku hubového ochorenia

K všeobecným zásadám patrí pravidelná starostlivosť o nohy a o obuv. Treba mať na pamäti, že základom protiplesňovej prevencie sú suché nohy a suché telo. 

 • Obuv umývajte aj zvnútra a ošetrujte dezinfekčným sprejom,
 • Používajte ponožky z dobre savých materiálov. Perte ich pri teplotách vyšších ako 50°C.
 • Noste voľnú obuv, sandále, tenisky s priedušnou sieťovinou, nenoste jedny topánky celý deň,
 • Nenoste oblečenie, ktoré dráždi pokožku, vyberajte si voľnú spodnú bielizeň,
 • Oblečenie perte často, najmä ak sa veľmi potíte. Spodnú bielizeň perte aspoň na 50°C.
 • Na kúpaliskách, v spoločných sprchách, v hotelových izbách choďte vždy obutí a vždy len vo vlastnej obuvi,
 • Nikdy nepoužívajte cudzí uterák, oblečenie, topánky ...,
 • Po kúpaní si nohy, ale aj celé telo poriadne osprchujte a vyutierajte dosucha. Venujte zvýšenú pozornosť medziprstovým priestorom.
 • Ak ste náchylní k takýmto infekciám, zvážte použitie antifungálnych práškov po kúpaní.
 • Pri manikúre používajte vlastné nožničky, pilník, klieštiky. Pri pedikúre v špecializovanom zariadení sa uistite o spôsobe dezinfekcie nástrojov.
 • Kontrolujte svoje nohy a všímajte si zmeny na nechtoch a pokožke medzi prstami, tiež prejavy ako začervenanie, suchosť, svrbenie, pálenie, lúpanie, prasklinky.
Shutterstock

Liečba hubových infekcií

Patrí do rúk odborníka, ktorý by mal zistiť, o aký druh húb sa jedná a podľa toho zvoliť vhodnú liečbu. Ale v lekárňach nájdete aj niekoľko voľnopredajných liekov, ktoré môžete vyskúšať pri prvých príznakoch ochorenia.

Avšak aj pri výbere voľnopredajného liečiva je vhodné poradiť sa aspoň s lekárnikom o jeho vhodnosti a účinnosti.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?