ZdravieZdravie

Ako sa v lete vyhnúť hubovej infekcii?

 Andrea Biela   14.08.2018   0

Huby sú mnohobunkové organizmy, ktoré potravu pre seba nevedia získať z pôdy, či vody, ale získavajú ju z rastlín, zvierat a ľudí.

Hubám sa darí na teplých, vlhkých miestach. Na ľudskom tele sú to napr. priestory medzi prstami na nohách, v slabinách, pod prsami. Ak sa huby premnožia, spôsobujú nepríjemnú infekciu.

Shutterstock

 

Najčastejšie letné hubové infekcie

Keďže teplo a vlhkosť sú ideálnou živnou pôdou pre premnoženie húb, tieto infekcie sú bežnejšie v lete, než v chladných mesiacoch roka. Týkajú sa detí aj dospelých ľudí, bez rozdielu.

To, či sa hubová infekcia prejaví, ovplyvňuje viac faktorov - individuálna predispozícia, znížená obranyschopnosť organizmu, stres, hormonálne zmeny, nadmerné potenie, neprimeraná hygiena.

Najčastejším miestom výskytu hubovej infekcie sú nohy, pretože priestor medzi prstami a nechty nôh sú vhodným miestom na prežívanie húb.

Ochorenie sa začína obvykle drobnou trhlinkou v medziprstových priestoroch, hlavne medzi štvrtým a piatym prstom na nohe. Infekcia sa postupne rozšíri pod okraj nechta, k nechtovému lôžku. Necht napokon hrubne, praská. 

Shutterstock

 

Pityriasis versicolor 

Je najpovrchovejšou mykózou, vyskytuje sa u ľudí, ktorí sa nadmerne potia, prípadne nosia oblečenie zo syntetických materiálov.  Najčastejšie je postihnutá stredná časť hrudníka a chrbta, teda miesta, kde je veľa mazových žliaz.

Ložiská infekcie sú na začiatku malé, vo veľkosti drobnej mince, ružovkasté až svetlohnedé, neskôr splývajúce do väčších mapovitých plôch.  Na povrchu sa veľmi jemne olupujú, v lete sú svetlejšie ako okolitá opálená koža. V liečbe tohto ochorenia sa uplatnia lokálne antimykotiká, či už v podobe šampónu alebo krémov.

Mykózy vyvolané vláknitými hubami (dermatofytmi) – spoločný názov „tinea“ 

Tinea capitis - dermatomykóza hlavy: Ochorenie je charakterizované ostro ohraničenými zápalovými ložiskami s olupovaním.

 Tinea cruris - dermatomykóza slabín (jock itch): Ložiská sú podobného charakteru, ako vyššie spomenuté. K tejto infekcii sa môžete dopracovať napr. kontaktom s chorým partnerom alebo tzv. autoinfekciou z nôh - najčastejšie uterákom. 

Shutterstock

Tinea pedis - dermatomykóza nohy: Je to najrozšírenejšia mykóza na svete. K ochoreniu ľahko dôjde v zariadeniach, ako sú sprchárne, telocvične, šatne, kúpaliská, sauny, prípadne v pedikérskom zariadení, a to prostredníctvom šupiniek odpadávajúcich z chorej kože, či použitím nedostatočne dezinfikovaných nástrojov pedikérky.

Ochorenie začína najčastejšie medzi prstami pri malíčkoch a medzi 3. a 4. prstom, neskôr sa šíri aj na ostatné medziprstové priestory.  Na okrajoch nohy, na päte a končekoch prstov môže byť koža zhrubnutá so suchým olupovaním, neraz sú prítomné suché, hlboké a bolestivé trhliny.

Pokiaľ ochorenie postihuje aj bočné strany chodidiel označuje sa  ako tzv. atletická noha. 

Čo je rizikové pre vznik hubových ochorení

Okrem spomenutej predispozície človeka, či zníženej imunity, medzi rizikové faktory šírenia hubových infekcií patrí aj:

 • nosenie spotených, vlhkých alebo tesných odevov,
 • nedostatočné usušenie nôh po kúpaní sa,
 • pevná, nevetraná obuv,
 • veľmi pevné ponožky,
 • chodenie naboso na plavárni.
Shutterstock

Aká je prevencia proti vzniku hubového ochorenia

K všeobecným zásadám patrí pravidelná starostlivosť o nohy a o obuv. Treba mať na pamäti, že základom protiplesňovej prevencie sú suché nohy a suché telo. 

 • Obuv umývajte aj zvnútra a ošetrujte dezinfekčným sprejom,
 • Používajte ponožky z dobre savých materiálov. Perte ich pri teplotách vyšších ako 50°C.
 • Noste voľnú obuv, sandále, tenisky s priedušnou sieťovinou, nenoste jedny topánky celý deň,
 • Nenoste oblečenie, ktoré dráždi pokožku, vyberajte si voľnú spodnú bielizeň,
 • Oblečenie perte často, najmä ak sa veľmi potíte. Spodnú bielizeň perte aspoň na 50°C.
 • Na kúpaliskách, v spoločných sprchách, v hotelových izbách choďte vždy obutí a vždy len vo vlastnej obuvi,
 • Nikdy nepoužívajte cudzí uterák, oblečenie, topánky ...,
 • Po kúpaní si nohy, ale aj celé telo poriadne osprchujte a vyutierajte dosucha. Venujte zvýšenú pozornosť medziprstovým priestorom.
 • Ak ste náchylní k takýmto infekciám, zvážte použitie antifungálnych práškov po kúpaní.
 • Pri manikúre používajte vlastné nožničky, pilník, klieštiky. Pri pedikúre v špecializovanom zariadení sa uistite o spôsobe dezinfekcie nástrojov.
 • Kontrolujte svoje nohy a všímajte si zmeny na nechtoch a pokožke medzi prstami, tiež prejavy ako začervenanie, suchosť, svrbenie, pálenie, lúpanie, prasklinky.
Shutterstock

Liečba hubových infekcií

Patrí do rúk odborníka, ktorý by mal zistiť, o aký druh húb sa jedná a podľa toho zvoliť vhodnú liečbu. Ale v lekárňach nájdete aj niekoľko voľnopredajných liekov, ktoré môžete vyskúšať pri prvých príznakoch ochorenia.

Avšak aj pri výbere voľnopredajného liečiva je vhodné poradiť sa aspoň s lekárnikom o jeho vhodnosti a účinnosti.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
23.07.2019   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
Na Slovensku nemáme ani jednu Baby friendly pôrodnicu
22.07.2019   0
Ministerstvo zdravotníctva chce certifikáty obnoviť do konca roka 2019, a to v súlade s dokumentom WHO pre BFHI.
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   8
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.