ZdravieZdravie

Ako sa v lete vyhnúť hubovej infekcii?

 Andrea Biela   14.08.2018   0

Huby sú mnohobunkové organizmy, ktoré potravu pre seba nevedia získať z pôdy, či vody, ale získavajú ju z rastlín, zvierat a ľudí.

Hubám sa darí na teplých, vlhkých miestach. Na ľudskom tele sú to napr. priestory medzi prstami na nohách, v slabinách, pod prsami. Ak sa huby premnožia, spôsobujú nepríjemnú infekciu.

Shutterstock

 

Najčastejšie letné hubové infekcie

Keďže teplo a vlhkosť sú ideálnou živnou pôdou pre premnoženie húb, tieto infekcie sú bežnejšie v lete, než v chladných mesiacoch roka. Týkajú sa detí aj dospelých ľudí, bez rozdielu.

To, či sa hubová infekcia prejaví, ovplyvňuje viac faktorov - individuálna predispozícia, znížená obranyschopnosť organizmu, stres, hormonálne zmeny, nadmerné potenie, neprimeraná hygiena.

Najčastejším miestom výskytu hubovej infekcie sú nohy, pretože priestor medzi prstami a nechty nôh sú vhodným miestom na prežívanie húb.

Ochorenie sa začína obvykle drobnou trhlinkou v medziprstových priestoroch, hlavne medzi štvrtým a piatym prstom na nohe. Infekcia sa postupne rozšíri pod okraj nechta, k nechtovému lôžku. Necht napokon hrubne, praská. 

Shutterstock

 

Pityriasis versicolor 

Je najpovrchovejšou mykózou, vyskytuje sa u ľudí, ktorí sa nadmerne potia, prípadne nosia oblečenie zo syntetických materiálov.  Najčastejšie je postihnutá stredná časť hrudníka a chrbta, teda miesta, kde je veľa mazových žliaz.

Ložiská infekcie sú na začiatku malé, vo veľkosti drobnej mince, ružovkasté až svetlohnedé, neskôr splývajúce do väčších mapovitých plôch.  Na povrchu sa veľmi jemne olupujú, v lete sú svetlejšie ako okolitá opálená koža. V liečbe tohto ochorenia sa uplatnia lokálne antimykotiká, či už v podobe šampónu alebo krémov.

Mykózy vyvolané vláknitými hubami (dermatofytmi) – spoločný názov „tinea“ 

Tinea capitis - dermatomykóza hlavy: Ochorenie je charakterizované ostro ohraničenými zápalovými ložiskami s olupovaním.

 Tinea cruris - dermatomykóza slabín (jock itch): Ložiská sú podobného charakteru, ako vyššie spomenuté. K tejto infekcii sa môžete dopracovať napr. kontaktom s chorým partnerom alebo tzv. autoinfekciou z nôh - najčastejšie uterákom. 

Shutterstock

Tinea pedis - dermatomykóza nohy: Je to najrozšírenejšia mykóza na svete. K ochoreniu ľahko dôjde v zariadeniach, ako sú sprchárne, telocvične, šatne, kúpaliská, sauny, prípadne v pedikérskom zariadení, a to prostredníctvom šupiniek odpadávajúcich z chorej kože, či použitím nedostatočne dezinfikovaných nástrojov pedikérky.

Ochorenie začína najčastejšie medzi prstami pri malíčkoch a medzi 3. a 4. prstom, neskôr sa šíri aj na ostatné medziprstové priestory.  Na okrajoch nohy, na päte a končekoch prstov môže byť koža zhrubnutá so suchým olupovaním, neraz sú prítomné suché, hlboké a bolestivé trhliny.

Pokiaľ ochorenie postihuje aj bočné strany chodidiel označuje sa  ako tzv. atletická noha. 

Čo je rizikové pre vznik hubových ochorení

Okrem spomenutej predispozície človeka, či zníženej imunity, medzi rizikové faktory šírenia hubových infekcií patrí aj:

 • nosenie spotených, vlhkých alebo tesných odevov,
 • nedostatočné usušenie nôh po kúpaní sa,
 • pevná, nevetraná obuv,
 • veľmi pevné ponožky,
 • chodenie naboso na plavárni.
Shutterstock

Aká je prevencia proti vzniku hubového ochorenia

K všeobecným zásadám patrí pravidelná starostlivosť o nohy a o obuv. Treba mať na pamäti, že základom protiplesňovej prevencie sú suché nohy a suché telo. 

 • Obuv umývajte aj zvnútra a ošetrujte dezinfekčným sprejom,
 • Používajte ponožky z dobre savých materiálov. Perte ich pri teplotách vyšších ako 50°C.
 • Noste voľnú obuv, sandále, tenisky s priedušnou sieťovinou, nenoste jedny topánky celý deň,
 • Nenoste oblečenie, ktoré dráždi pokožku, vyberajte si voľnú spodnú bielizeň,
 • Oblečenie perte často, najmä ak sa veľmi potíte. Spodnú bielizeň perte aspoň na 50°C.
 • Na kúpaliskách, v spoločných sprchách, v hotelových izbách choďte vždy obutí a vždy len vo vlastnej obuvi,
 • Nikdy nepoužívajte cudzí uterák, oblečenie, topánky ...,
 • Po kúpaní si nohy, ale aj celé telo poriadne osprchujte a vyutierajte dosucha. Venujte zvýšenú pozornosť medziprstovým priestorom.
 • Ak ste náchylní k takýmto infekciám, zvážte použitie antifungálnych práškov po kúpaní.
 • Pri manikúre používajte vlastné nožničky, pilník, klieštiky. Pri pedikúre v špecializovanom zariadení sa uistite o spôsobe dezinfekcie nástrojov.
 • Kontrolujte svoje nohy a všímajte si zmeny na nechtoch a pokožke medzi prstami, tiež prejavy ako začervenanie, suchosť, svrbenie, pálenie, lúpanie, prasklinky.
Shutterstock

Liečba hubových infekcií

Patrí do rúk odborníka, ktorý by mal zistiť, o aký druh húb sa jedná a podľa toho zvoliť vhodnú liečbu. Ale v lekárňach nájdete aj niekoľko voľnopredajných liekov, ktoré môžete vyskúšať pri prvých príznakoch ochorenia.

Avšak aj pri výbere voľnopredajného liečiva je vhodné poradiť sa aspoň s lekárnikom o jeho vhodnosti a účinnosti.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.