Ako má vyzerať menštruačná krv?

redakcia 5

Na rôznych fórach nájdeme otázky a otázniky ohľadom toho, aký je vlastne normálny vzhľad menštruačnej krvi. Aká farba, aká konzistencia, ako veľa či málo jej má byť …a čo ak nie.

Viete, čo všetko vlastne obsahuje menštruačná krv a čo môžu znamenať jej jednotlivé odchýlky?

Okolo 520 menštruácií za život

Priemerná žena menštruuje 42 rokov, má 12 – 13 menštruácií v roku. Pri každej menštruácii stratí 50 – 80 ml krvi.

Každý mesiac po prvej menštruácií (menarché) je maternica pripravená prijať oplodnené vajíčko. Ak sa však také vajíčko neobjaví, maternica sa vracia do pôvodného stavu a uvoľňuje krv zo svojich tkanív. Preto v tejto fáze menštruačného cyklu žena krváca – v priemere 3 – 7 dní.

Menštruačná krv nie je „špina“

Menštruačná krv pozostáva z krvi, starej výstelky maternice (endometria), hlienu, ktorý pokrýva vagínu a vaginálnych baktérií. Jej súčasťou je i neoplodnené vajíčko – to je však voľným okom neviditeľné. Je odlišná od normálnej krvi jednak svojim zložením, a tiež fyzikálnymi vlastnosťami. Výstelka – endometrium je pevný materiál, ktorý vidíme v menštruačnej krvi ako pevný kus, či zrazeninu.

Zloženie menštruačnej krvi sa mení:

  • Cyklus od cyklu,
  • V závislosti od veku ženy (iná vo veku 20 rokov, iná v menopauze),
  • V závislosti odo dňa menštruácie (prvý deň je iné, než napr. na 5. deň).

Menštruačná krv neobsahuje zložky (protrombín, trombín a fibrinogén), ktoré sú potrebné pre zrážanie, preto je viac tekutá, nezráža sa ani vo vnútri tela, ani mimo neho.

Tiež množstvo krvných doštičiek je v menštruačnej krvi nižšie, než v normálnej krvi. Menštruačná krv je hustejšia, než bežná krv, či voda. Jej hustota je závislá aj od množstva cervikálneho hlienu.

Aký je normálny vzhľad menštruačnej krvi

Maternica je lemovaná tkanivom – endometriom. Toto tkanivo rastie pod vplyvom hormónov – vždy najväčšiu hrúbku dosahuje okolo 16 dňa cyklu (viď video vyššie). Toto tkanivo je bohaté na krv. Ak sa neobjaví oplodnené vajíčko, toto tkanivo sa odlučuje a vychádza z maternice von – v čase menštruácie. To, čo sa pri vzhľade menštruačnej krvi rieši, je jej farba a konzistencia.

Farba menštruačnej krvi

Je normálne, ak sa farba krvi pohybuje od jasno červenej po hnedú či čiernu. Tieto zmeny môžu svedčiť o tom, že krv bola v maternici dlhšie a neodišla hneď. Niektoré ženy však majú obavu, že tmavá farba krvi znamená nejaký problém. Ako to teda je:

  • Žiarivo červená krv znamená, že telo opustila veľmi rýchlo. Ak krv odchádza v tejto podobe, býva to obvykle rýchle a bezbolestné.
  • Tmavočervená krv je obvykle staršia. Bola v maternici dlhšie. U veľa žien sa tento typ krvi objaví ráno. 
  • Hnedá až čierna krv sa často objavuje ku koncu menštruácie. Môže to byť ale aj krv, ktorá ostala v maternici, v nejakom záhybe z predošlej menštruácie. Objavuje sa aj u žien, ktoré menštruujú častejšie – majú krátky cyklus.
  • Oranžová krv môže byť spojená s infekciou a je vhodné, aby ste sa v tomto prípade nechali skontrolovať u svojho gynekológa.  

Konzistencia menštruačnej krvi

  • Rôsolovitá –   rôsolovitá krv môže byť zmiešaná s cervikálnym hlienom. Dokopy vytvoria štruktúru podobnú gélu. Táto konzistencia je najčastejšia.
  • Riedka, vodová – môže byť spôsobená rýchlym odtokom krvi.
  • Krv s väčšími zrazeninami – je znakom náročnejšieho obdobia, silného krvácania. Tieto zrazeniny sa môžu objaviť v hocijakej farbe krvi, ale často sú tmavé.   

Čo ešte ženám pri hodnotení menštruačnej krvi napadá je, či krv môže zapáchať. Odborníci uvádzajú, že by nemala mať špecifický zápach. Ak sa objaví, môže to byť dôsledkom vaginálnej infekcie alebo nedostatočnej „menštruačnej hygieny“ – pri používaní tampónov, alebo iných alternatív zavádzaných do pošvy, kedy tam tieto ostávajú po dlhý čas (6 a viacej hodín).

Máte silnú krvácavú menštruáciu? Čítajte viacej …

Na čo nás vzhľad menštruačnej krvi môže upozorniť

Ak ženy niečo v súvislosti s menštruáciou riešia, tak je to príliš intenzívne krvácanie alebo bolestivosť. Ženy sa tiež často zľaknú veľkých zhlukov krvi, akoby celých kusov či chuchvalcov.

Tieto príznaky môžu mať súvislosť napr. s:

  • Myómami na maternici,
  • Hormonálnou nerovnováhou,
  • Potratom.

Je vždy vhodné, pri akejkoľvek pochybnosti kontaktovať vášho gynekológa a poradiť sa s ním o vašej situácii

 

  • Spracované s použitím: menstruation-info-with-doc.com, plim.fr
  • Ilustračné pfotos: iStock

Máte silnú krvácavú menštruáciu? Čítajte viacej …

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. … neodchadza von spolu s menstruacnou krvou, degeneruje vo vnutri tela zeny. Preco sa stale siria tieto skreslene informacie?

Pridaj komentár