Ak sa nestaráte o svoje zuby, hrozí vám aj predčasný pôrod

eva/ redakcia 0

Zdravá ústna dutina nie je len estetickou záležitosťou, ale môže vplývať aj na celkové zdravie. Ovplyvňuje totiž i ochorenia kardiovaskulárneho systému, onkologické ochorenia, cukrovku alebo aj chronické obštrukčné ochorenie pľúc či astmu.

Chronické parodontitídy spôsobujú predčasné pôrody a nízku váhu novorodencov. Preto je dôležité venovať zubom, ďasnám a hygiene ústnej dutiny vysokú pozornosť a už malým deťom vštepovať správnu techniku čistenia zubov.

shutterstock

Štatistiky z aktuálneho prieskumu Dr. MAX hovoria, že na preventívne prehliadky k zubnému lekárovi chodí na Slovensku iba polovica dospelých a len 42 % päťročných detí má zuby bez zubného kazu.

Tá dobrá správa – Zubnú kefku poznáme:)

Medzi pozitívne správy patrí, že viac ako 90 % opýtaných používa pri starostlivosti o ústnu hygienu zubnú kefku. Ale už iba tretina návštevníkov (31,7 %) využíva na čistenie medzizubnú kefku a ešte nižší je podiel Slovákov (28,7 %), ktorí využívajú v starostlivosti o ústnu dutinu dentálnu niť.

Keďže ani najlepšia technika čistenia zubov zubnou kefkou nedokáže odstrániť všetky nánosy zubného povlaku, na čistenie medzizubných priestorov odborníci odporúčajú používať práve špeciálne pomôcky, ako sú medzizubná kefka a dentálna niť.

Aby nám kefka vydržala čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu starať. 

Po vyčistení zubov by sa mala poriadne opláchnuť pod horúcou tečúcou vodou a mali by sa z nej odstrániť všetky zvyšky pasty, potravy a iných nečistôt. Prebytočnú vodu treba striasť a kefku dať do vzpriamenej polohy. Ak je v nádobe viac zubných kefiek, nemali by sa dotýkať. Skladovanie v uzatvorených puzdrách, krytoch a uzavretých skrinkách je nevhodné z dôvodu zvýšeného množenia baktérií vo vlhkom prostredí. 

Zubná kefka má svoju životnosť. Neinfikujme sa ňou.

Medzi značné nedostatky v starostlivosti o zuby a hygienu ústnej dutiny patrí nepravidelná výmena zubnej kefky. Tie by sme si mali podľa odporúčania zubných lekárov zmeniť minimálne každé dva až tri mesiace alebo vždy po prekonaní infekčnej choroby. V opačnom prípade riskujeme návrat ochorenia či choroboplodných zárodkov v ústnej dutine. Tento prístup však podľa zistení z odbornej kampane nedodržiava ani pätina opýtaných.  

 

Elektrická alebo klasická zubná kefka?

  • Ak svoje zuby čistíte pravidelne a používate správnu techniku, mali by ste byť schopní zbaviť sa zubného povlaku a starať sa o svoje ďasná tak s manuálnou, ako aj s elektrickou zubnou kefkou.
  • Pre porovnanie účinnosti klasických a elektrických zubných kefiek bolo vykonané veľké množstvo štúdií. Zatiaľ nebol preukázaný výrazný rozdielv schopnosti odstraňovať povlak a predchádzať zápalovým ochoreniam ďasien. Ďalej uvádzame niekoľko informácií, ktoré vám môžu pomôcť pri správnom výbere elektrickej zubnej kefky.
  • Na trhu môžeme nájsť elektrické kefky v rôznych cenových reláciách – od pár desiatok eur až po niekoľko stoviek. Netreba zabúdať ani na pravidelné menenie hlavíc, ktoré by malo byť minimálne každé 3 mesiace.
  • Ak máte citlivejšiu ústnu dutinu a dotyk či tlak cudzích predmetov vás dráždia alebo šteklia, nemusia vám rotačné a sonické pohyby elektrickej zubnej kefky byť príjemné. Vtedy je vhodnejšie zvoliť klasickú zubnú kefku.
  • Na druhej strane elektrická zubná kefka urobí časť práce za vás a umožňujejednoduché prechádzanie po všetkých plochách zubov. Zatiaľ čo klasickouzubnou kefkou sme schopní vykonať maximálne 600 čistiacich pohybov za minútu,u elektrických zubných kefiek je to 8 000 až 40 000 (podľa typu a výkonu), čo je výhodou predovšetkým u ľudí s poruchou pohyblivosti rúk alebo bolestivou artritídou.
  • Modernejšie elektrické zubné kefky obsahujú rôzne pridané funkcie, ktoré zabezpečujú, aby bolo čistenie zubov čo najefektívnejšie. Zabudovaný časovač sa postará o to, aby ste dodržali odporúčaný čas čistenia, ktorý je v prípade elektrických zubných kefiek 2 minúty. Senzor tlaku zastaví vibrácie, ak tlačíte na zuby príliš silno. Takáto funkcia je zvlášť vhodná pre ľudí, ktorí majú tenden- ciu umývať si zuby príliš drsne a poškodzujú si pri tom svoje krčky a ďasná.
  • Pri kúpe elektrickej zubnej kefky máme na výber z dvoch základných druhov, podľa použitej technológie čistenia. Rotačné zubné kefky vykonávajú rotačný alebo rotačno-oscilačný pohyb a spoznáme ich podľa kruhového tvaru hlavice. Novším typom sú sonické zubné kefky, ktoré tvarom pripomínajú kla- sickú zubnú kefku a vykonávajú jemný vibračný pohyb. Ten rozkmitá vlákna na kefke, zároveň aj tekutinu v ústach a častice povlaku, ktorý je následne jedno- duchšie odstránený zo zubného povrchu.
  • Keďže je sortiment elektrických zubných kefiek pomerne široký,pred výberom je vhodné poradiť sa so zubným lekárom, prípadne preškoleným personálom v lekárni či špecializovanej predajni.
shutterstock

Medzizubné kefky

Podľa prieskumu v lekárňoch Dr. MAx ich využíva menej ako tretina ľudí. 

Nevyhnutnou starostlivosťou o zuby je aj čistenie medzizubných priestorov. Jeho účelom je odstránenie zvyš­kov jedál a zubného povlaku, ktoré sa zbierajú a usadzujú medzi zubami.

Zubný povlak, ktorý sa pravidelne neodstraňuje, môže stvrdnúť na zubný kameň. Tento tvrdý nános minerálov, ktorý sa vytvorí na zube, sa už nedá vyčistiť bežnými prostriedkami. Musí byť odstránený zubným lekárom alebo dentálnym hygienikom. Takýto stav komplikuje čistenie zubov aj medzizub­ ných priestorov a spôsobuje opuch a krvácanie ďasien. Baktérie zubného povlaku, ktoré sa tu nerušene množia, spôsobujú vznik zubného kazu. Preto sú medzizubné priestory najčastejším miestom ich vzniku.

Keďže ani najlepšia technika čistenia zubov zubnou kefkou nedokáže odstrá­ niť všetky nánosy zubného povlaku, na čistenie medzizubných priestorov máme k dispozícii špeciálne pomôcky.

Medzizubné kefky 

  • Medzizubné kefky sú malé kefky dlhé asi 1 cm, ktoré sú určené na každodennú starostlivosť o medzizubné priestory.
  • Zabezpečujú vyčistenie aj nerovnomerných plôch zubov a záhybov, ktoré sú napr. na stoličkách. Táto schopnosť z nich robí najefektívnejší prostriedok na čistenie medzizubných priestorov.
  • Ľudia s veľmi úzkymi medzizubnými priestormi môžu mať problém zaviesť si aj tie najužšie medzizubné kefky. Vtedy je vhodné použitie zubnej nite.
  • Môžeme si vybrať z viacerých druhov medzizubných kefiek. Správnu veľkosť určí zubný lekár alebo dentálny hygienik. Často sa stáva, že je potrebná kombi- nácia viacerých medzizubných kefiek rôznych veľkostí.

Dentálne nite

Dentálna niť je určená na čistenie medzizubných priestorov a odstraňovanie zubného povlaku.
Najčastejšie sa používajú viacvláknové nylonové vlákna. Stretneme sa aj s jednovláknovými niťami, vyrobenými z gumy, plastu alebo teflonu. Ich výhodou je, že sa netrhajú a nestrapkajú tak ako nylonové.

Oba typy sú dostupné v rôznych príchutiach, najpoužívanejšie sú mentolové. Niektoré zubné nite môžu byť napustené fluoridovými zlúčeninami a pôsobia preventívne proti vzniku zubného kazu, iné obsahujú chlórhexidín s protizápalovým účinkom alebo ióny zinku s antibakteriálnym pôsobením.

shutterstock

Na trhu nájdeme aj nylonové viacvláknové nite, ktoré sú voskované. Vosk sa pridáva na jednoduchšiu manipuláciu a zavedenie nite medzi zuby. Nemá vplyv na konečný výsledok čistenia. Môžu z nich profitovať ľudia s užšími medzizubnými priestormi a kontaktnými miestami.

Pri niektorých zubných nitiach sa stretneme s označením expandujúca. Tento typ vláken sa pri styku so slinami dokáže zväčšiť a lepšie vyplniť priestor medzi zubami. Preto je tento typ vhodný pre ľudí s väčšími medzizubnými priestormi.

Pre začiatočníkov alebo ľudí, ktorí nezvládajú správnu techniku čistenia zubnou niťou, sú dostupné špeciálne pripravené jednorazové zubné nite v mečíku. Špeciálnym typom zubných nití sú aj nite na čistenie strojčekov, mostíkov, zubných implantátov a širokých medzizubných priestorov. 

O tom, že je zdravotná výchova v oblasti starostlivosti o zuby a ústnu hygienu potrebná, potvrdila aj tohtoročná odborná kampaň lekární Dr.Max, na ktorej sa zúčastnilo takmer 26 000 pacientov.

V rámci kampane odborníci v lekárňach vysvetlili návštevníkom, ako sa správne starať o zuby a ústnu dutinu, prečo je dôležitá starostlivosť o medzizubné priestory či ako si vybrať správnu zubnú kefku. Objasnili tiež, prečo je potrebná pravidelná návšteva u zubného lekára a dentálneho hygienika. 

Spracované zo zdoja: „Sprievodca starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu“ z preventívnej kampane Dr. MAX.  Viac informácií o starostlivosti o zdravie nájdete aj na www.drmax.sk/poradna 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár