ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Abdominoplastika - riešenie ovisnutej kože na bruchu

 MUDr. Martin Dziuban, plastický chirurg   08.03.2018   0

Ovisnutá koža na bruchu býva často nechceným estetickým problémom mamičiek po pôrode, prípadne estetickým a psychickým problémom u ľudí, ktorí výraznejšie a za krátky čas znížia svoju telesnú hmotnosť.

Najmä u mladších pacientov s dostatočnou elasticitou kože postačia na nápravu napríklad správne cviky na spevnenie svalstva, prípadne liposukcia na odstránenie brušného tuku. Ak sú však už rozostúpené brušné svaly a kožné previsy, len cviky a liposukcia nepomôžu. 

shutterstock

Potrebný je väčší chirurgický zákrok, abdominoplastika, pri ktorom sa odstraňuje nielen nadbytok kože a tuku zo strednej a dolnej časti brucha, ale sa aj napnú svaly brušnej steny. Výsledok v mnohých prípadoch prinavracia sebavedomie a ak sa dodrží správna životospráva, efekt je trvalý.

Ako vzniká „ovisnutá“ koža

Ovisnutá koža vzniká pri výraznejšej strate hmotnosti v kratšom časovom intervale, prípadne po pôrode, alebo s pribúdajúcim vekom, kedy koža stratí elasticitu a nie je schopná sa stiahnuť do svojho pôvodného tvaru aj napriek cvikom. Indikáciou k plastickej úprave brušnej steny je nielen nadbytok kože a množstva tuku v oblasti brucha, ale aj oslabenie brušnej steny spôsobenej rozostúpením brušných svalov.

Kedy riešiť abdominoplastiku

Abdominoplastika, ktorej cieľom je odstránenie prebytočného tuku a kože v oblasti brucha a spevnenie svalov brušnej  steny, sa odporúča vtedy, keď napriek relatívne dobrej postave nie ste spokojná s množstvom tuku a voľnou kožou brucha, pričom diéta alebo cvičenia nezaberajú. Operačný zákrok pomáha riešiť ovisnutú kožu a oslabené svaly aj po tehotenstve. Tiež je možno upraviť stratu elasticity kože u starších pacientov, ktorí bojujú s miernou nadváhou. Abdominoplastiku je možné kombinovať s liposukciou, ak sa tuk objavuje napríklad aj na bokoch.

shutterstock

 

Vyšetrenie a liečba 

a/ Predpoklady liečby 

 1. Základom úspešného zákroku je vstupná konzultácia, pri ktorej plastický chirurg vyhodnotí váš zdravotný stav, určí množstvo tuku v oblasti brucha a dôkladne zhodnotí tonus (pnutie) kože.
 2. Abdominoplastika určite nie je riešením pre ľudí s nadváhou. Tu sa najskôr odporúča zhodiť požadované kilogramy.
 3. Vaše očakávania otvorene prediskutujte s chirurgom. Pýtajte sa na alternatívy liečby, a s tým spojené obmedzenia, či prípadné riziká.
 4. Pokiaľ ide o optimálny vek, veková hranica na podstúpenie zákroku určená nie je. Úlohu tu zohráva viacero faktorov, ako hmotnosť, fyzický a psychický stav, prípadné tehotenstvo, infekcie a ochorenia a podobne. 

b/ Príprava na operáciu

 1. Jednotlivé prípravné vyšetrenia sa robia v anestéziologickej ambulancii.
 2. Konkrétne informácie, ako sa pripraviť na operáciu, vám poskytne chirurg.
 3. Ak fajčíte, odporúčam prerušiť fajčenie na obdobie aspoň jedného až dvoch týždňov pred operáciou a rovnako nepokračovať vo fajčení aspoň dva týždne po operácii, prípadne počas celej rekonvalescencie. Fajčenie nielen zhoršuje hojenie, ale môže spôsobiť aj komplikácie či infekciu rany.
 4. Nevystavujte sa nadmernému slnku, takisto sa vyhnite prehnanej diéte, pretože oba tieto faktory môžu znížiť schopnosť zotavovania sa a hojenia rany.
 5. Rovnako abdominoplastiku je vhodné urobiť až rok po pôrode, ak však dojčíte alebo plánujete ďalšie tehotenstvo, odložte operáciu, pretože tým organizmus zbytočne vystavujete záťaži a aj výsledok abdominoplastiky by mohlo ďalšie tehotenstvo  deformovať.
 6. Ak vám pred operáciou vznikne opar alebo iná infekcia, chirurg môže navrhnúť odloženie operácie.
 7. Už pred operáciou treba myslieť na zabezpečenie odvozu domov. V prvých dňoch po operácii by ste si tiež mali zabezpečiť pomoc u vás doma.
shutterstock

c/ Ako prebieha operácia 

 1. Výkon robí chirurg v celkovej anestézii pacienta. Dnes už vyspelé zariadenia ponúkajú najmodernejšie technológie, vďaka ktorým dokážete v priebehu 2-3 hodín po ukončení operácie odísť  s doprovodom do domácej starostlivosti. V niektorých prípadoch vám ale chirurg môže odporučiť jednodňovú dennú hospitalizáciu.
 2. Kompletná abdominoplastika väčšinou trvá od dvoch do piatich hodín, v závislosti od rozsahu operácie. Parciálna abdominoplastika trvá hodinu až dve.
 3. Vo väčšine prípadov siaha rez od jedného boku po druhý, a to tesne nad pubickou oblasťou. Druhý rez sa robí na uvoľnenie pupka od okolitého tkaniva. Pri parciálnej abdominoplastike je rez kratší, a pupok nie je nutné posunúť, ale ťahom kože môže získať nepravidelný tvar.
 4. Chirurg následne uvoľňuje kožu od brušnej steny až po rebrové oblúky a dvíha kožný lalok tak, aby sa odkryli vertikálne svaly brušnej steny. Svaly sa napnú vzájomným priblížením a zafixujú do novej polohy. Takto sa zabezpečí priamejší tvar brušnej steny a zúži oblasť drieku.
 5. Kožný lalok sa natiahne smerom nadol a nadbytočná koža sa odstráni. Vytvorí sa nový otvor pre pupok ktorý sa prišije na nové miesto. Na záver sa koža v mieste rezu zošije a prekryje sterilným krytím. Pooperačne môžu byť dočasné vyvedené drény ktoré odsávajú z operačného poľa nadbytok tekutín.
 6. Pri parciálnej abdominoplastike sa koža uvoľňuje len medzi miestom rezu a pupkom. Kožný lalok sa natiahne smerom nadol, nadbytok kože sa odstráni a lalok sa prišije späť.

Koľko trvá hospitalizácia

V prípade abdominoplastiky môže ísť o jednodňovú chirurgiu, kde môžete už po operácii odísť do domáceho liečenia. Možnosťou je však aj hospitalizácia na niekoľko dní.

Aké sú kroky po operácii

Niekoľko dní po operácii sa môže dostaviť opuch brucha, dokonca môžete pociťovať bolesť. Tú je možné  zmierniť liekmi. Aj keď sa niekoľko dní nebudete môcť vystrieť , mali by ste začať chodiť čo najskôr po operácii.  Môže však trvať niekoľko týždňov, kým sa budete cítiť po fyzickej stránke fit. Ak sa operácia uskutoční v dobrej fyzickej kondícii s pevnými brušným svalmi, rekonvalescencia po abdominoplastike bude rýchlejšia. Niektorí pacienti sa vrátia do práce po dvoch týždňoch, iným to trvá 3 až 4 týždne. Cvičenie vám pomôže k lepšiemu hojeniu. Aj pacienti, ktorí nikdy predtým necvičili a začnú s cvičením na zmenšenie opuchu, zmenšia riziko vzniku krvných zrazenín a zlepšia tonus svalov. Treba sa však vyhnúť nadmernému cvičeniu.

Povrchové stehy vám chirurg odstráni približne po dvoch týždňoch. Jazvy môžu byť viditeľné, normálne je, že sa môžu zhoršiť prvých 3 až 6 mesiacov, kým ešte zrejú. Po deviatich mesiacoch až roku sa jazvy stanú plochými a vyblednú. Hoci jazva nikdy nezmizne úplne, bude schovaná pod spodnou bielizňou alebo plavkami. 

Kedy sa abdominoplastika neodporúča  

 1. Abdominoplastika sa neodporúča, ak ešte len chcete radikálne znížiť svoju telesnú hmotnosť.
 2. Ak zvažujete tehotenstvo, je lepšie s abdominoplastikou počkať, keďže vertikálne svaly, ktoré sa spevňujú počas operácie, sa môžu v tehotenstve rozostúpiť.
 3. Ak máte po predchádzajúcej brušnej operácii jazvy, nie je vylúčené, že sa pri abdominoplastike zvýraznia. 

Aké sú riziká

Keďže sa abdominoplastika robí v celkovej anestéze, niektorí ľudia ju môžu zle znášať. Pooperačné komplikácie, ako je infekcia a tvorba krvných zrazenín, sú pri abdominoplastike zriedkavé, ale môžu sa vyskytnúť. Pobyt v zdravotníckom zariadení vám po operácii tiež môže predĺžiť infekcia. Riziko vzniku krvných zrazenín môžete znížiť čo najskorším pohybom po operácii.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

MUDr. Martin Dziuban, plastický chirurg

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zoznam “zakázaných potravín“ v tehotenstve, ktorých sa naozaj nemusíte báť
25.09.2018   0
Týmto dobrotám sa vyhýbať nemusíte, smelo si ich teda vychutnajte.
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   1
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
babetko
7 komentárov, ktoré neznášajú mamy a ako ich odpáliť
25.09.2018   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
Saunou proti detským chorobám
24.09.2018   0
Sauna pre deti má svoj význam najmä pri predchádzaní chorobám a odolávaní vírusom, ktoré sa radi šíria v detskom kolektíve.
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   2
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
detské choroby
10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo
24.09.2018   3
Príroda je mocná a do boja proti zapáleným hrdlám, prechladnutiam a chrípkam, vie vytiahnuť tie najťažšie zbrane.
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.