ZdravieZdravie

7 faktov o úzkosti

 Doc. Anton Heretik, PhD.   02.06.2016   0

Úzkosť je normálna reakcia na vnímané ohrozenie alebo situáciu, kde musíme zapojiť dodatočné zdroje pre jej vyriešenie. (Nedostatok schopnosti prežívať úzkosť a chronická úzkosť a strach sú extrémy, ktoré nie sú normálne ale sú spojené s rôznymi zdravotnými a inými rizikami).

Zdroj: ingimage.com

K psychickým sprievodcom úzkosti patria obavy a plánovanie alternatív, čo by sa mohlo stať a ako možno situáciu riešiť.

Telesný sprievod úzkosti tvoria typické známky aktivácie organizmu – stresové príznaky ako zvýšený krvný tlak, zrýchlená činnosť srdca a pľúc, zvýšené potenie a i. Telesné reakcie pri úzkosti nevieme ovplyvniť vôľou, ale na silu aj dĺžku trvania úzkosti máme vplyv – je to naše myslenie, ktorým dokážeme hladinu úzkosti meniť.

Ľudia si líšia mierou s akou majú tendenciu prežívať úzkosť (ide o tzv. úzkostlivosť).

Každý z nás si vyvinul rôzne úspešné a zdravé stratégie ako sa s úzkosťou vo svojom živote vyrovnávať: pohyb a športovanie, rozprávanie sa s blízkymi, zmena myšlienkových schém a postojov, ale aj nadmerné pitie alkoholu a užívanie niektorých liekov. 

Prečítajte si o úzkosti a úzkostných poruchách viac.

Ak však dlhodobo prežívame silnú úzkosť, ktorá sa prípadne časom ešte zhoršuje a považujeme ju za neprimeranú našej životnej situácii (neprežívame nejaké ťažké negatívne životné obdobie), môže niektorú z tzv. úzkostných porúch. Rozoznávame viacero úzkostných porúch: ak je prítomná chronická úzkosť a obavy, môže ísť o tzv. generalizovanú úzkostnú poruchu, ak prežívame nadmernú úzkosť len vo vzťahu k určitému objektu či situáciu, môže ísť o špecifickú fóbiu. Ak sa naša úzkosť objavuje hlavne v kontakte s inými ľuďmi, najmä keď ich je viac môže ísť o príznakysociálnej fóbie.

Jednou z úzkostných porúch je aj panická porucha. Prejavuje sa náhlymi, často ťažko predvídateľnými záchvatmi úzkosti a strachu s výrazným telesným sprievodom a prežívaním strachu až hrôzy. 

Mohlo by vás zaujímať: Panická porucha.

Ak sa u vás panické záchvaty opakujú, je vhodné kontaktovať niektorého z odborníkov v oblasti duševného zdravia – psychiatra, či psychológa.

Článok vznikol v spolupráci s Katedrou psychológie FiF UK, v rámci programu: www.psychologiavkocke.sk

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?