ZdravieZdravie

5 babských rád na spálenú pokožku od slnka

 Mária Kopčíková   01.06.2021   0

Odborníci i laici v rôznych diskusiách odporúčajú rôzne prípravky i „babské recepty“ na to, aby spálená pokožka nebolela.

Ich sumár je takýto.

Čo na spálenú pokožku

upal
Shutterstock

 

Kyselina panthotenová

Z liekov, resp. prostriedkov dostupných v lekárni, vyhráva Panthenol. Obsahuje kyselinu panthotenovú, ktorá je dôležitá pre udržiavanie vlhkosti v pokožke.

Panthenol upokojuje a chladí nadmerne ožiarenú pokožku. Rozotiera sa ľahko a pomerne rýchlo sa vsiakne do pokožky. Je fajn ho pribaliť do lekárničky ako prvú pomoc pri spálení pokožky.

 

Smotanový biely jogurt

Alebo smotana. Najobľúbenejšie „babské recepty“.

„Vytiahne horúčku“ – teda pocit pálenia pokožky, má chladivý efekt. Keď sa vstrebe, treba aplikovať ďalšiu tenkú vrstvu. Na povrchu pokožky vytvorí takú jemnú „škrupinku“ a následné olupovanie pokožky nie je také drastické.

Iné alternatívy mliečnych produktov – kyška, jogurtové mlieko, tvaroh ....

»»» Prečítajte si aj: Pokožka spálená od slnka, ako ju liečiť.

 

Ovocie, zelenina, rastliny 

Na spálené miesta sa odporúča naniesť popučený banán, na spálenú tvár potom napr. kolieska šalátovej uhorky. Použiť môžete aj jahody, ako pleťovú masku na 20 minút.

Veľmi dobrým prostriedkom sa javí aloe vera. Môžete použiť buď chladivý gel alebo ak máte k dispozícii rastlinu aloe, tak ju rozrežte a použite na jemné potieranie alebo obklad.

 

Chladivé obklady

Uľavia pokožke od pociťovanej bolesti. Okrem čistej vody sa odporúčajú i obklady z čierneho či zeleného čaju. Neodporúča sa celotelový kúpeľ a máčanie vo vode!
Dostatočný príjem tekutín. Po malých dávkach, ale pravidelne.

 

Alebo už radšej nič

Ak sa na pokožke objavia červené pľuzgiere, radšej na ňu nič nedávajte, aby ste prípadne nezaniesli do pokožky nejakú infekciu a vyhľadajte odbornú pomoc. 

Ďalšie slnenie sa odporúča až potom, ako sa pokožka úplne zotavila, nie po jednej „kúre“ niektorým z vyššie spomenutých prostriedkov.

»»» Prečítajte si aj: Úžeh, tepelný úpal, prehriatie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?