ZdravieZdravie

12 rád evolučného biológa Jaroslava Flégra. Ako prežiť pandémiu koronavírusu

 Jaroslav Flégr   21.10.2020   0

V Českej republike je v rámci mimoriadneho stavu od zajtra (22.októbra) nariadené obmedzenie voľného pohybu obyvateľstva, kontaktov ľudí (môžu sa stretávať maximálne dvaja).  Zatvárajú sa  školy, obchody ( s výnimkou potravín, drogérie a lekární).

V tejto súvislosti naberajú na význame "pravidlá na prežitie pandémie v zdraví" od populárneho českého virológa, ktoré zverejnil na svojej FB stránke ešte pred pár dňami:

 

1) Nainštalujte si eRoušku do telefónu. (česká aplikácia)

2) Udržujte  spoločenský odstup - ak je to možné, nepribližujte sa k iným ľuďom na menej ako 2 metre a nedotýkajte sa ich

3) Umyte si ruky mydlom hneď, ako sa dotknete predmetov, ktorých sa dotkli iní ľudia. Dezinfikujte zdieľané predmety (klávesnica atď.) doma a kdekoľvek inde.

4) Noste kvalitné rúško, najlepšie s nanovlákna a vyžadujte to aj od ľudí vo vašom okolí.

5) Nechoďte von medzi ľudí, ak to nie je nevyhnutné. Pracujte v rámci možností z domu, aj za cenu možnej zmeny zamestnania či povolania.

6) Nakupujte len na internete.

7) Nezúčastňujte sa žiadnych hromadných akcií - hromadná akcia znamená čokoľvek s viac ako 5 ľuďmi. Vyžadujte to isté od členov vašej domácnosti.

8) Vetrajte a udržiavajte vysokú relatívnu vlhkosť (nad 40 %) v miestnostiach, napríklad aj nastavením nižšej teploty (18-20°). V suchu kvapôčky vyschnú a vírus zostáva vo vzduchu omnoho dlhšie.

9) Udržujte sa v dobrej kondícii - jedzte dostatok zeleniny, ovocia, vitamínov (najmä D a C - len odporúčané denné dávky), pohybujte sa na čerstvom vzduchu na miestach, kde nie sú ľudia. Dostatočne odpočívajte a doprajte si dostatočne dlhý spánok.

10) Udržujte sa v dobrej duševnej kondícii - telefonicky alebo elektronicky komunikujte s priateľmi, známymi a príbuznými, najmä s tými staršími, doprajte si kultúru (hudba, divadlo, filmy) na diaľku,  čítajte knihy, vzdelávajte sa, pomáhajte druhým. Urobte si aspoň raz denne radosť.

11) Ak tým neohrozíte rodinný rozpočet, míňajte. Na vybavenie domácnosti, šatník, dielňu, knihy, vzdelávanie, opravu bytu, chalupu, dovoz jedla z obľúbenej reštaurácie. Investujte do svojej budúcnosti, zabavte sa a umožnite tak ostatným zarábať.

12) Hľadajte nové príležitosti v novej situácii. Skúste napísať knihu, zahrať si, napísať pieseň, maľovať, odštartovať novú zábavnú či vzdelávaciu stránku na internete. Skúste sa naučiť nejaké umelecké remeslo alebo jednoducho remeslo. Založte si internetový obchod, poradenskú službu, jednoducho čokoľvek nové. Počas epidémie veľa ľudí schudobnie, no mnohí zas neskutočne zbohatnú. Ďalší možno nezbohatnú, no konečne nájdu svoj skutočný zmysel života. Nepremeškajte šancu pridať sa do dvoch šťastnejších skupín.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.