11 ženských tém

Andrea Biela 0

Ženy často riešia veľa otáznikov v súvislosti s reprodukčným zdravím. Tieto otázniky nesúvisia len s reprodukciou ako takou, s otehotnením, či donosením bábätka.

Ženy v rôznom veku, mladšie, aj tie staršie, riešia kopu otázok ohľadom menštruácie, bolesti v rôznych fázach cyklu, či na konci svojej reprodukčnej dráhy otázky a otázniky klimaktéria.

Medzi tie najčastejšie patria:

Ako dlho trvá menzes

Viac než tretina žien (39 %) hodnotí svoj menzes ako relatívne dlhý. Približne rovnaký podiel žien (41 %) počas neho silno krváca. S bolestivým priebehom menštruácie sa potýka štvrtina žien. 

Menzes – ako dlho má zdravá žena krvácať?

Ako má vyzerať menštruačná krv?

Menštruačná krv pozostáva z krvi, starej výstelky maternice (endometria), hlienu, ktorý pokrýva vagínu a vaginálnych baktérií. Jej súčasťou je i neoplodnené vajíčko – to je však voľným okom neviditeľné.

Je odlišná od normálnej krvi jednak svojim zložením, a tiež fyzikálnymi vlastnosťami. 

Zaujíma vás táto téma podrobnejšie? Ako má vyzerať menštruačná krv.

Keď je menštruácia veľmi silná

Menorrhagia je definovaná ako menštruácia v pravidelných intervaloch  cyklu, ale s nadmernou dĺžkou aj intenzitou krvácania. Klinicky je definovaná  ako celková  strata krvi nad 80 ml v jednom cykle alebo menštruácia trvajúca dlhšie ako 7 dní.  

Viac sa dočítate: Menorrhagia – silná menštruácia

Ako si poradiť so silnou menštruáciou

Viaceré zdroje uvádzajú, že k riešeniu nadmerného krvácania môže prispieť úprava stravy – diéta, ktorá by mala znižovať hladinu estrogénu v tele. Viac o nej sa môžete dočítať v tomto článku.

Doktorka Northrupová odporúča pri menorrhagii užívať vyššie dávky vitamínu E a A. Predpokladá sa, že vitamín A reguluje vysokú hladinu estrogénu a vitamín E bráni nadmernému zrážaniu krvi a pomáha udržiavať normálny prietok krvi. 

Viac o tejto téme nájdete tu: Menorrhagia – silná menštruácia – ako sa lieči

Endometrióza

Endometrióza je ochorenie, kedy sa čiastočky endometria (výstelky) nachádzajú inde, než patria – teda mimo dutinu maternice. Ak sa kúsky endometria objavia na iných častiach v tele ženy, môže to byť prakticky kdekoľvek, okrem srdečného svalu a sleziny. Nemusí sa jednať len o oblasť panvy – kde by sme to možno očakávali najviac. 

Informácie o endometrióze nájdete aj v tomto článku.

Počuli ste o bezvložkovej metóde?

Princíp tejto metódy spočíva vo vedomom vyprázdňovaní menštruačnej krvi potom, čo sa nahromadí v maternici. Ide pritom o vedomú prácu so svalstvom maternice a svalstvom panvového dna.

Praktizujúce ženy upozorňujú, že cieľom tohto postupu pri menštruácii nie je len zaobísť sa bez hygienických potrieb, ale aj zlepšiť funkciu panvového dna, prevencia inkontinencie a poklesu maternice a tiež vedomé prežívanie svojho tela. 

Voľná menštruácia – bezvložková metóda. Poznáte?

Bolesť prsníkov

Jedna vedecká štúdia dokázala, že ženy s výraznou bolesťou prsníkov zároveň trpeli úzkosťou, záchvatmi paniky a inými chronickými bolesťami. Kľúčom k úľave je potom emocionálne uvoľnenie, spracovanie prípadnej traumy (depresie, úzkosti), ktoré preukázateľne mení náš imunitný systém. 

S čím všetkým súvisí bolesť prsníkov počas i mimo cyklu?

Program úľavy od bolesti prsníkov

Tento program ponúka vo svojej knihe Christiane Northrupová (kniha Žena: telo a duša) a hovorí, že netreba robiť všetko naraz, ak vám to nebude vyhovovať. Veľa z odporúčaní je zameraných na znižovanie hladiny estrogénu v organizme. 

Chcete sa s programom úľavy od bolesti prsníkov zoznámiť bližšie?

Samovyšetrenie prsníkov

Samovyšetrenie prsníkov je spôsob, ako žena môže zistiť zmeny na prsnom tkanive alebo zaznamenať prvé signály problémov. Je to spôsob prevencie rakoviny prsníka, ktorá na Slovensku postihne každú desiatu ženu. 

Viete, ako si samovyšetrenie urobiť? Tu je návod aj s videom.

Klimaktérium

S čím sa dá v tomto období počítať? Existuje vôbec nejaké typizované správanie, štandardné zmeny? Kedy stačí zájsť s kamarátkou na kávu  a kedy si už vás stav vyžaduje odbornú pomoc. 

Klimaktérium. Vieme, čo nás čaká?

Klimaktérium a voda

Vďaka prirodzeným hormonálnym zmenám, ktoré sa dejú v našom tele, mení žena v tomto období svoj spôsob každodenného fungovania. U veľkého počtu žien sa znižuje množstvo pohybu, menia sa chute – objavuje sa výraznejšia chuť na sladké, objavuje sa zvýšený krvný tlak, môžu nastať problémy so správnym fungovaním štítnej žľazy.

To všetko – spoločne s nie príliš vhodnou stravou, môže viesť k zvyšovaniu telesnej hmotnosti. 

Ako súvisia klimaktérium a voda? Čítajte viac.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Pridaj komentár