ZdravieZdravé dieťa

Zabezpečte svojim deťom zdravší vzduch doma. Môžete ich ochrániť pred astmou a alergiami

 pr   08.09.2020   0

Počas chladnejších dní naše deti viac času trávia v uzavretých priestoroch – či už v škole, škôlke alebo doma. Nemali by sme podceňovať kvalitu vzduchu, ktorý vnútri dýchame. Znečistený vzduch zhoršuje kvalitu života a vplýva na zdravie detí. Smog a iné škodlivé častice vo vzduchu sa podpisujú pod respiračné ochorenia vrátane alergií a astmy.

Zavreté okná nás neochránia pred škodlivými vplyvmi z vonkajšieho ovzdušia, dokonca ani na dedine. Ako si teda vytvoriť zdravší domov pre rodinu?

 

Neviditeľný nepriateľ smog

Smog tvoria neviditeľné smogové častice alebo kvapôčky s aerodynamickým priemerom menším ako 10 mikrometrov (označenie PM10) alebo menším ako 2,5 mikrometra (označenie PM 2,5). Čím sú častice menšie, tým hlbšie prenikajú do dýchacej sústavy. Ich koncentrácia v ovzduší závisí napríklad od hustoty automobilovej dopravy, prítomnosti priemyslu, ale objavujú sa aj pri vykurovaní nevhodným tuhým palivom. V roku 2019 nameral Slovenský hydrometeorologický ústav prekročenie limitnej hodnoty pre 24-hodinovú koncentráciu PM10 na dvoch meracích miestach, a to v Košiciach a v Jelšave.*

Smog zhoršuje kognitívne funkcie u detí

Vedci z Varšavskej univerzity s podporou spoločnosti Philips realizovali rozsiahly výskum o vplyve smogu na vznik choroby u detí**. Výsledky  potvrdili, že pri dlhodobom pôsobení smogových častíc s označením PM2,5 sa zhoršujú kognitívne funkcie, čiže rozumové funkcie detí. Svoje deti môžete ochrániť v domácom prostredí, kde trávia najviac času. Čistička vzduchu Philips Dual Scan nepretržite udržuje kvalitu vzduchu a vďaka silnému výkonu vyčistí vzduch do 6 minút.

Vyššie riziko vzniku astmy a prepuknutia alergií

Vedci Wojciech Feleszko a Artur Jerzy Badyda študovali, ako vplýva kvalita ovzdušia na deti vo veku 3 az 12 rokov, ktoré bývajú v 255 mestách s rôznou koncentráciou smogových častíc naprieč Poľskom, a zistili závažné informácie. Účinky smogu sú viditeľné po dlhšom čase, a to vo forme symptómov ochorení horných dýchacích ciest v podobe kašľa, nádchy a kýchania.

Zároveň potvrdili aj to, že deti žijúce v oblastiach s vyššími koncentráciami smogových častíc majú z dlhodobého hľadiska až štvornásobne vyššie riziko vzniku astmy  než ich rovesníci žijúci v oblastiach s čistejším ovzduším. Riziko prepuknutia alergií je u týchto detí až dvojnásobné.

Škodlivý vzduch sa dá vyčistiť

Jednoznačnou prevenciou proti škodlivému pôsobeniu vzduchu v domácom prostredí je čistička vzduchu. Vhodne zvolené parametre môžu výrazne prispieť k zlepšeniu kvality života ľuďom v oblastiach so zvýšenou koncentráciou smogu, astmatikom, alergikom a tiež rodinám s deťmiČistička vzduchu Philips Dual Scan nepretržite kontroluje kvalitu vzduchu u vás doma a okamžite odhalí škodlivé časti a plyny vďaka dvom citlivým senzorom. Viacúčelový filtračný systém a kvalitný HEPA filter odstránia 99,9 % znečistení vrátane prachu, smogu, baktérií a vírusov. Integrovaný HEPA filter čistí vzduch trojfázovo a neprodukuje ozón na rozdiel od čističiek s ionizátormi.

 

Ako si vybrať vhodnú čističku vzduchu?

Pri výbere čističky vzduchu sa treba sústrediť na niekoľko zásadných funkcií. Je potrebné vziať do úvahy veľkosť priestoru, ktorý chceme vyčistiť, a veľkosť častíc, ktoré čistička dokáže zachytiť. Čistička Philips Dual Scan dokáže zachytiť častice až 800-krát menšie ako smog a také malé ako najmenší známy vírus. Tím pod vedením RNDr. Jana Hovorku, PhD., z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe testovaním potvrdil, že Philips Dual Scan v režine Turbo odstráni až 99,9 % častíc s veľkosťou 5 mikrometrov. Tichý nočný režim je potrebný na nerušený nočný spánok.

 

* Správa o kvalite ovzdušia 2018, Slovenský hydrometeorologický ústav
** Štúdia Vplyv koncentrácie tuhých látok PM10 a PM2,5 na výskyt príznakov ovplyvňujúcich horné dýchacie cesty u detí vo veku 3-12 rokov.  https://airly.eu/pl/rodzaje-smogu-co-to-jest-i-jak-powstaje-zanieczyszczenie-powietrza   

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?