ZdravieZdravé dieťa

Viete, ako sa správne starať o mliečne zuby svojho dieťaťa? 6 dobrých rád, ako na to

 Katarína Puškárová   16.11.2020   0

Mliečne zúbky má dieťa iba niekoľko rokov, no to, ako sa o ne staráme, sa prejaví aj na trvalých zuboch. Čo všetko treba dodržať a čomu sa pri detských zuboch radšej vyhnúť? Ponúkame 6 dobrých rád.

 

Rada 1. Čistiť, len čo sa zúbky prerežú

Mliečne zúbky sa prerezávajú približne od 4. do 12. mesiaca veku dieťaťa. Umývať ich treba hneď, ako „vykuknú“. „Najlepšou pomôckou na umývanie zúbkov je klasická detská zubná kefka s malou pracovnou hlavičkou s mäkkými štetinkami,“ hovorí stomatologička MUDr. Kristína Kardelis z kliniky Dr. Martin. „Pre bábätká existuje aj silikónová kefka na prst, ktorá zároveň masíruje boľavé ďasno.“

Rada 2. Vitamíny v strave majú nezastupiteľné miesto

Na zdraví a kondícii zubov sa podieľa aj dostatočný prísun vitamínov a minerálov. Každý z nich má svoju úlohu. Vitamín C udržuje zdravé ďasná, vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika zo stravy a je dôležitý na mineralizáciu skloviny. Fosfor sa spolu s vápnikom podieľajú na tvorbe zdravej zubnej skloviny. Vitamín A podporuje produkciu slín. „Ak sú sliny redšie, lepšie obmývajú zuby, usádza sa menej plaku, čím sa znižuje aj výskyt kazu,“ vysvetľuje MUDr. Kristína Kardelis.

Rada 3. Ako predchádzať zubným kazom

Zubný kaz je infekčné ochorenie, ktoré spôsobujú baktérie. Nachádzajú sa v plaku zo zvyškov jedla. Baktérie rozkladajú cukry z potravy na kyseliny, tie poškodzujú zubnú sklovinu a vzniká kaz.
To neznamená, že deťom by sme nikdy nemali dopriať sladkosti. Dôležité je však po ich konzumácii umyť zuby.

Keď sú všetky mliečne zúbky prerezané, dobrým pomocníkom pri ich čistení je sonická zubná kefka. Keďže jej štetinky dokážu urobiť za minútu až 60 000 pohybov, účinne odstraňujú zubný povlak.
Vibrovanie tejto kefky však deti šteklí na jazyku a ďasnách, čo ich môže rozptyľovať a nevyčistia si zuby dôkladne. Rodičia by mali deťom zúbky dočistiť vždy – aj keď používajú sonickú kefku.
Dočistiť treba aj miesta, kde sa zúbky dotýkajú a kde často vznikajú kazy. „Odporúčam používať také medzizubné nite, ktoré v medzizubnom priestore takzvane napučia, čím sa jedlo a plak ľahšie odstránia,“ dáva tip stomatologička z Dr. Martin.

Rada 4. Pokazené zúbky treba zaplombovať

V prípade kazu treba mliečny zub ošetriť plombou, inak môže infekcia poškodiť aj ešte nevyrastený trvalý zub. „Ak sa mliečny zub pokazí až do nervu a pod zubom sa rozmnožia baktérie, vytvorí sa hnisavý zápal. Okrem toho, že zub bolí, môže sa zápalom poškodiť vývoj trvalého zárodku, ktorý sa potom prereže poškodený - demineralizovaný, s jamkou v sklovine, so zmenou farby či tvaru,“ upozorňuje stomatologička MUDr. Kristína Kardelis zo zubnej kliniky Dr. Martin.

Rada 5. Kývajúci sa zub by mal ísť von

Pri prerezávaní trvalého zuba sa prirodzene skracujú korene mliečneho. Mliečny zub tak ostane bez koreňov a začne sa kývať. „V tomto prípade je na dieťati, či si zúbok vykýva samo alebo ho chytíme do klieští a za sekundu vytiahneme von my,“ hovorí stomatologička. „Niekedy sa stane, že sa trvalý zub prereže za mliečnym, takže vzniknú dva rady zubov. Vtedy je potrebné relatívne pevné mliečne zuby vytrhnúť, aby sa trvalé mohli zaradiť do správnej pozície.“

Rada 6. Pravidelné prehliadky nie sú len prevenciou

Pravidelné preventívne prehliadky u zubára, na ktoré má dieťa nárok raz za šesť mesiacov, nie sú len funkčnou prevenciou, kedy sa zavčasu odhalia prípadné problémy, ale aj cestou, ako budovať dôveru dieťaťa voči stomatológovi. „Ak treba urobiť ošetrenie, no malý pacient nespolupracuje, aj keď sa s ním rozprávame alebo mu púšťame rozprávky, skúsime ošetrenie urobiť v premedikácii rajským plynom. Dieťa je uvoľnenejšie a bez toho, aby bolo v strese, ošetríme, čo treba. Ak má dieťa množstvo pokazených zubov, volíme ošetrenie v celkovej anestézii, kedy sa naraz ošetria všetky pokazené zuby plombou alebo sa urobia iné komplikovanejšie zákroky,“ uzatvára MUDr. Kristína Kardelis z Dr. Martin.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.