ZdravieZdravé dieťa

Tannerova stupnica

 Monika Vandáková   06.12.2020   0

Britský pediater - James Mourilyan Tanner  opísal vo svojej Tanner scale - Tannerovej stupnici postupný vývoj primárnych i sekundárnych pohlavných znakov počas dospievania. 

 

Tannerova stupnica - opis zástupných znakov dospievania - dievčatá :

Tannerova stupnica - opis zástupných znakov dospievania - chlapci :

 

SPOLOČNE ZMENY U OBOCH POHLAVÍ

Tvorba hormónov. V čase puberty nadoblička tvorí hormóny, zodpovedné za rast a ochlpenie.

Rast. Zrýchlenie rastu v puberte nazývame rastový špurt. U chlapcov začína rastový špurt asi o 2 roky neskôr ako u dievčat, ale narastú viac. Dievčatá po objavení sa prvej menštruácie rastú pomalšie, ale môžu narasť ešte 5-7cm.

Zrenie kostí: Vrchol zrenia kostí u dievčat je medzi 14.-16. rokom, u chlapcov okolo 17,5 roka. Fyzická záťaž v predpubertálnom období podporuje zrenie kostí.

Zmena stavby tela. U chlapcov sa rozširujú ramená, u dievčat panva. U obidvoch pohlaví je rast chrbtice. U chlapcov sa zvyšuje celková hmotnosť kostí a voľný tuk. U dievčat sa zvyšuje len tuk.

Akné. Sú veľkým problémom pre deti v puberte. Pravidelné čistenie pleti, bez zbytočného zasahovania, zlepší stav pokožky. V prípade veľkých akné, hnisajúcich je vhodné kožné vyšetrenie a liečba.

Psychické zmeny

Deti sú precitlivené, viac náladové, majú výbuchy neočakaveteľného správania sa striedajú s introvertným a zamysleným správaním. Nesúhlasia so žiadnym iným názorom, ktorý sa nezhoduje s ich. Snažia sa nebyť obmedzovaní. Hlavne chlapci sa sústreďujú na seba, viac sa uzatvárajú, prejavuje sa i nich arogancia , tvrdohlavosť až egoizmus. Napriek tomu potrebujú mať pocit, že niekomu na nich záleží. Dospievajúci majú sklon k depresívnym náladám, ktoré majú mať rodičia pod kontrolou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení  matky ma to neprešlo.  Mám dve malé deti a žijem v Košiciach.  Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú. Je plne legálne so mnou nesúhlasiť :) 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.