Rodičia sú ľahkým terčom konšpiračných teórií

Katarína Alberty 2

Váhanie nad povinným očkovaním sa z rodičovských portálov a internetových diskusií rýchlo dostalo do ambulancií pediatrov, ktorí sa museli naučiť obhajovať to, o čom sa predtým nediskutovalo. Medializovanie čo len jedného tragického príbehu s časovou súvislosťou s vakcináciou dokázalo viac ako ich argumenty.

Zaočkovanosť tak postupne klesla pod kritickú hranicu, čo túto tému posunulo v týchto dňoch až na stoly európskych politikov. Na starý kontinent sa totiž začínajú vracať nebezpečné choroby, ktoré z neho úspešne vymizli.

„A čo je ešte horšie, „vyvážame“ ich vďaka možnostiam cestovania do ďalších krajín,“ upozorňuje europoslanec, člen europarlamentného Výboru pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť potravín MUDr. Miroslav Mikolášik. Ako je podľa neho možné, že to došlo až sem?

Shutterstock

„Väčšina odborníkov a lekárov sa zhoduje na tom, že dnes odmieta očkovanie najmä generácia mladých ľudí, ktorí už výskyt a následky tak závažných chorôb ako boli osýpky, detská obrna či čierny kašeľ nezažili. Preto sú ľahkým terčom konšpiračných teórií a správ, pre ktoré je dnešná digitalizovaná doba doslova eldorádom.

Ľudia síce mali z očkovania obavy vždy, ale doteraz nad nimi nakoniec prevážil strach z chorôb, ktorých epidémie videli a zažili na vlastnej koži. Dnes sa ich však vďaka moderným očkovacím vakcínam podarilo takmer úplne zbaviť, preto nad strachom z už „neviditeľných“ chorôb, zrazu víťazí strach z očkovania.

Stačí teda rozšíriť informáciu o jednom jedinom prípade komplikácií po očkovaní, dokonca bez akýchkoľvek doložených faktov, a ovplyvní to verejnú mienku viac, ako štatistika hoci aj sto úmrtí v dôsledku neočkovania.

Verím však, že sa pre väčšinu tá štatistika nemusí zmeniť na jeden jediný konkrétny prípad – ten ich, aby boli opäť ochotní načúvať faktom.“

Oni však zaznievali aj doteraz, akurát pre mnohých to bol aj tak len názor jednej strany, ktorý si konfrontovali s antivakcinačnými teóriami…

Výhody očkovania ale nie sú vecou názoru, to je potvrdená skutočnosť. Skúsenosti s krajín, kde došlo k poklesu zaočkovanosti, totiž jasne dokazujú, že šírenie pôvodcov daných závažných chorôb sa obnovilo a tie sa začali znovu objavovať. Dostatočná zaočkovanosť v populácii totiž chráni nielen očkovaných, ale aj tých, ktorí zo zdravotných dôvodov alebo z dôvodu veku očkovaní byť nemôžu.

Niektoré ochorenia sa však šíria aj medzi ľuďmi, ktorí sú proti nim zaočkovaní. Ako je to možné?

Žiadna očkovacia látka, tak ako ani žiadny liek nemá stopercentnú účinnosť. Napriek tomu sa väčšina z nás pri akútnom ochorení alebo bolestiach nebráni ich užívaniu, pretože jestvuje veľmi veľká šanca, že im pomôžu a budú sa cítiť lepšie.

Účinnosť vakcinácie sa dá podľa odborníkov ilustrovať na príklade školy, kde je polovica detí očkovaných a polovica nie. Ak sa tam rozšíri epidémia napríklad osýpok, tak štatisticky sa dá očakávať, že sa nakazí 97-98 percent neočkovaných žiakov, ale iba dve až tri percentá očkovaných. Imunizácia jednoducho výrazne znižuje pravdepodobnosť ochorenia.

Mnohí rodičia možno ani neodmietajú tieto fakty, a teda očkovanie ako také, ale zdá sa im zbytočné očkovať tak skoro, keď ešte deti nemajú šancu sa s danými chorobami vôbec stretnúť… Tak načo ich imunitu zaťažovať?

Aj keby sme hypoteticky podali všetky detské vakcíny naraz v jeden deň, „zamestnáme“ len 0,1 percenta kapacity detského imunitného systému.

Pre porovnanie, vakcíny povinných očkovaní obsahujú všetky spolu približne 50 antigénov, pričom novorodenecký imunitný systém je hneď po narodení vystavený kontaktu s viac ako miliónom antigénov v rámci kolonizácie črevného a genitálneho traktu mikroorganizmami. Nehovoriac o tom, že v podstate hneď s prvým nádychom po narodení dostane dieťa do seba množstvo rôznych baktérií. 

Síce chápem rodičov, že sa im intuitívne zdá byť vakcína pre novorodenca ťažšie tolerovateľná než pre staršie dieťa, no ako vidíte, naozaj na to nie je dôvod.

Napriek takejto nízkej záťaži sa však pri žiadnej vakcíne nedá povedať, že je na sto percent bezpečná, aj keď riziko je naozaj malé. Strach má však veľké oči…

Každý rok dostávajú vakcíny milióny ľudí a objaví sa len niekoľko veľmi zriedkavých vážnych vedľajších účinkov. Choroby proti, ktorým sa očkuje, sú teda rádovo nebezpečnejšie.

Odborníci napríklad v súvislosti s tzv. hexa vakcínou v prípade nedodržania kontraindikácií uvádzajú riziko  vzniku zápalu mozgu. V jednom prípade z milióna. Ak  sa však touto chorobou nakazíte, to riziko je tisíc ku jednej, teda tisíckrát vyššie.  Bohužiaľ, toto si ľudia neuvedomia, kým sa ich ten problém nedotkne priamo.

Aj keď ide o výsostne racionálnu tému, často v nej víťazia emócie. Pre niektorých je problém aj to, že je očkovanie povinné a nemajú šancu sa preň rozhodnúť sami. Myslíte, že by bola dobrovoľnosť riešením?

Dovolím si odpovedať protiotázkou – pomohlo by zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky, keby bolo dodržiavanie jej pravidiel dobrovoľné? Určite nie. Rovnako ako v tomto prípade totiž aj očkovanie chráni nielen jednotlivca, ale prispieva k ochrane celej populácie.

Našli teda europoslanci riešenie ako zatiahnuť záchrannú brzdu na ceste znižovania zaočkovanosti?

V prvom rade si uvedomujeme, že nejestvuje nejaká univerzálna zázračná formulka, ktorou by sa trend odmietania očkovania dal okamžite zvrátiť. Treba jasne nájsť a pomenovať príčiny, aj keď tá najzásadnejšia – neobmedzené a rýchle šírenie falošných správ vďaka sociálnym sieťam je zrejmé.

Už dlhší čas sa preto uvažuje, že v rámci celoeurópskeho boja proti šíreniu hoaxov sa práve z témy očkovania a očkovacích látok spraví prípadová štúdia, čo bude dobrá východisková pozícia na ich eliminovanie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. My sme dali dceru ockovat.teraz sme stalimi navstevnikmi Kramarov.Pneumokoky,moraxela,rotavirus,norovirus a nakoniec diabetes 1typu.ako to mohla vsetko dostat,ved bola zaockovana proti tomu? 🙂

Pridaj komentár